Blíži sa najkrajší čas roka, kedy si oddýchneme a strávime čas v kruhu blízkych s hromadou dobrého j...
10 porad, jak obniżyć rachunki za gaz i energię
Rosnące koszty gazu ziemnego, energii elektrycznej i paliwa mogą stanowić coraz to większą część rodzinnego budżetu. Najwyższy czas, by wypracować sobie nawyki, które pozwolą obniżyć rachunki do przystępnego poziomu. Oto 10 wskazówek, które pozwolą Ci zaoszczędzić na kosztach energii nie tylko dziś, ale przez całą kolejną zimę.
Gospodarstwa domowe zaczęły odczuwać skutki zjawiska, którego obawialiśmy się już od jakiegoś czasu. Rosnące ceny energii powodują wzrost rachunków za ogrzewanie i elektryczność.
Same ceny gazu ziemnego już na przestrzeni 2021 roku wzrosły o 800%. Początkowo wynikało to z rosnącego globalnego popytu (zwłaszcza w Azji) i niewystarczających zapasów gazu. Później oliwy do ognia dolały cięcia w dostawach z Rosji i wojna w Ukrainie.
Wielu mniejszych dostawców zbankrutowało, a zwykli ludzie muszą radzić sobie z tym problemem na własną rękę. Nie wszystko jednak stracone. Istnieje kilka prostych trików, dzięki którym możesz zaoszczędzić setki, a nawet tysiące złotych rocznie na rachunkach za energię. W tym artykule przedstawimy Ci kilka z nich.
1. Ustaw optymalną temperaturę
Jeśli śpisz pod kołdrą lub kiedy musisz zostać w pracy do 19.00, w Twoim domu nie musi być 25 stopni. Na noc oraz wychodząc na dłużej z domu, obniż zatem temperaturę o 3 do 5 stopni. Już sam ten krok może pomóc Ci zaoszczędzić ponad jedną dziesiątą kosztów energii. Wiele osób niepotrzebnie przegrzewa swoje mieszkania. Najlepiej trzymaj się zatem zalecanego poziomu temperatury pokojowej, czyli od 19 do 21 stopni.
Jeśli obawiasz się, że zapomnisz wyregulować termostat – wiele z tych nowocześniejszych umożliwia już zaprogramowanie stałego harmonogramu. Możesz też zainwestować w inteligentny termostat, który sam oceni optymalną temperaturę, a jego ustawienia będziesz mógł regulować nawet będąc w pracy, za pomocą aplikacji mobilnej. W ten sposób zaoszczędzisz także podczas przyszłych zim.
Ta sama rada dotyczy ogrzewania wody. Jeśli Twój bojler jest ustawiony na niepotrzebnie wysokie wartości, zmniejsz je przynajmniej o kilka stopni, aby nie zużywał tak dużo gazu czy energii elektrycznej.
2. Uszczelnij (nie tylko) okna
Skoro już płacisz za ogrzewanie pomieszczeń do komfortowej temperatury, idealnie będzie zatrzymać to ciepło w środku i nie wydawać dodatkowych pieniędzy na powietrze z zewnątrz. Ciepłe powietrze może przeciekać przez wszystko - od okien i drzwi po źle uszczelnione otwory rur gazowych i wodnych (zarówno w blokach, jak i w domach).
W internecie można znaleźć kilka testów na zlokalizowanie tych nieszczelności, począwszy od prób wyczucia ich ręką, aż po starą metodę, polegającą na umieszczeniu świeczki w pobliżu podejrzanego miejsca. Jeśli płomień się wzmaga, oznacza to, że powietrze ucieka przez otwór.
W sklepie można kupić taśmy uszczelniające lub gumowe uszczelki do okien i drzwi. Pianka montażowa pomoże w otworach na rury. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, mądrą inwestycją będzie także ocieplenie domu.
Możesz również zamówić audyt energetyczny. Wielu dostawców energii lub firm sprzedających urządzenia takie jak grzejniki zapewnia go bezpłatnie. Polega on na doradzeniu przez eksperta, w jaki sposób można zaoszczędzić na kosztach energii, od zmiany rodzaju żarówek po odpowiednie dbanie o grzejniki.
3. Pozwól, by pomogła Ci natura
Energia słoneczna może być bardzo pomocna w ogrzewaniu. Jeżeli zatem na zewnątrz panuje ładna pogoda, rozsuń zasłony i zwiń rolety. Dzięki temu pomieszczenia szybciej osiągną pożądaną temperaturę. I odwrotnie, gdy na zewnątrz jest ciemno i zimno (na przykład w nocy), zasuń zasłony, aby zatrzymać ciepło wewnątrz. Przez okna ucieka do 30% uciekającego ciepła.
Jeśli masz pokój, z którego prawie nie korzystasz w zwykłe dni (np. pokój gościnny), wyłącz w nim kaloryfery i zamknij drzwi, aby zapobiec ogrzewaniu go przez ciepłe powietrze z pozostałych części domu.
4. Oszczędzaj na urządzeniach elektrycznych
Prawdopodobnie słyszałeś już wskazówki dotyczące wyłączania światła w pustych pomieszczeniach lub wymiany zwykłych żarówek na LED. Ale to nie wszystko. W przypadku wielu urządzeń elektrycznych nie wystarczy ich wyłączyć. W rzeczywistości, gdy są wyłączone, wciąż zużywaja około 75% standardowego zużycia energii.
Niezależnie od tego, czy chodzi o telewizor, komputer czy kuchenkę mikrofalową - jeśli urządzenie wyświetla godzinę lub świeci się w nim dioda, zużywa energię. Warto podłączać je więc do przedłużaczy, które można wyłączyć, gdy z niego nie korzystamy lub gdy jesteśmy poza domem.
W tej kwestii pomóc mogą nam inteligentne wyłączniki czasowe wtyczek. Możesz je kupić nawet za 40 zł! Będą automatycznie włączać i wyłączać podłączone urządzenia lub przedłużacze według ustalonego harmonogramu.
5. Uczyń mieszkanie bardziej przytulnym
Jeśli w domu jest ciepło i wygodnie, łatwiej jest oprzeć się pokusie zwiększenia temperatury o dodatkowe 2 stopnie. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Rozłóż w pokojach koce, dywaniki lub kołdry, które pomogą Ci uniknąć zimna podczas codziennych czynności.
Noś ciepłe ubrania. W domu nikt nie będzie cię osądzał za noszenie poncho, szlafroka, skarpetek z dzianiny, a nawet rękawiczek bez palców (ci z was, którzy mieszkali w nieogrzewanym akademiku w czasach studenckich, potwierdzą, że ten sposób działa). Herbata lub gorąca czekolada również pomogą Ci się rozgrzać.
6. Korzystaj z tańszej energii elektrycznej
Wielu dostawców nalicza wyższe ceny za energię elektryczną pobieraną w okresach największego obciążenia sieci. Z kolei w miesiącach zimowych tańszą energię elektryczną można wykorzystać od około godziny 22 do wczesnego popołudnia następnego dnia. Jeśli więc zaplanujesz pranie, gotowanie lub podgrzewanie wody na te godziny, zaoszczędzisz pieniądze na dopłatach. Czasem oszczędności może przynieść także zmiana dostawcy.
7. Dbanie o system grzewczy
Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, musisz regularnie odpowietrzać kaloryfery (instrukcje możecie znaleźć tutaj). Gdy znajduje się w nich uwięzione powietrze, koszty ogrzewania mogą wzrosnąć nawet o 15%. Jeśli niektóre części grzejnika są znacznie zimniejsze od innych lub jeśli słychać plusk wody w jego wnętrzu, oznacza to, że wymaga on odpowietrzenia. Raz w roku należy również wyczyścić filtr w bojlerze.
Nie należy zapominać o regularnym wzywaniu fachowca, który przeprowadzi przegląd i oceni wydajność naszych urządzeń. Nawet proste czyszczenie palnika może zmniejszyć kwotę, która pojawia się na rachunku za gaz.
8. Pomóż sobie innymi urządzeniami...
Jeśli gotujesz i pieczesz w domu, po skończonym obiedzie możesz szeroko otworzyć drzwiczki piekarnika, aby uwolnić ciepło do pomieszczenia. Podobnie, gdy bierzesz prysznic, możesz zostawić uchylone drzwi, aby para z gorącej wody mogła uciec do reszty domu.
Takie sztuczki zmniejszają ilość energii potrzebnej do ogrzania reszty domu. I odwrotnie, jeśli potrzebujesz ciepła tylko w jednym pomieszczeniu (np. w łazience), użyj grzejnika, zamiast podnosić temperaturę w całym domu.
9. ...ale nie nadwyrężaj ich niepotrzebnie
Aby oszczędzać energię elektryczną, wkładaj żywność do lodówki przykrytą i schłodzoną. Obniży to temperaturę i wilgotność wewnątrz, co znacznie zmniejszy zużycie energii elektrycznej. Żywność działa również jako izolacja, więc jeśli lodówka będzie pełna, zużyje mniej energii elektrycznej na utrzymanie temperatury wewnątrz. Pralkę uruchamiaj tylko wtedy, gdy możesz załadować ją do maksymalnej pojemności. Filtr przeciwpyłowy suszarki czyść natomiast po każdym użyciu.
10. Nie pozwól, by ciepło uciekało na zewnątrz
Kominek może wydawać się doskonałym źródłem ciepła, ale łatwo może stać się mieczem obosiecznym. Ciepłe powietrze unosi się do góry i może uciec przez komin. Dlatego właśnie zawsze zamykaj klapę, gdy nie korzystasz z kominka.
Takie samo zagrożenie stwarza okap kuchenny lub wentylacja łazienki, jeśli pozostawimy je włączone zbyt długo. Wyjaśnia to również, dlaczego należy wietrzyć pomieszczenia krótko i intensywnie, a nie stale pozostawiać uchylone okna.
Mamy nadzieję, że niektóre z tych wskazówek pomogą Ci przetrwać drogie sezony grzewcze i oszczędzać przez lata. Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, koniecznie przeczytaj też nasze porady, jak oszczędzać pieniądze na co dzień, w skali tygodnia oraz miesiąca.
Jeśli masz inne sprawdzone wskazówki, jak oszczędzać na kosztach energii, podziel się nimi z nami w komentarzach pod tym wpisem w naszych kanałach społecznościowych lub prześlij je bezpośrednio do mnie na adres pekar@finax.eu, a dodamy je do artykułu.