Blíži sa najkrajší čas roka, kedy si oddýchneme a strávime čas v kruhu blízkych s hromadou dobrého j...
10 savjeta kako smanjiti troškove električne energije bez velikih ulaganja
Uz pomoć sljedećih savjeta možete ostvariti uštede na računima za struju u stotinama kuna godišnje bez ikakvih ili minimalnih ulaganja.
Prvih 5 savjeta može primijeniti svako kućanstvo, sljedećih 5 odnosi se na određene skupine. Potencijalna ušteda izračunata je na temelju cijena u 2022. godini, a s njihovim budućim rastom učinak uštede će se dodatno povećati. Podaci o potrošnji električne energije iskazani su u kWh (u tim jedinicama je iskazana i potrošnja na vašim računima).
1. Provjerite jeste li u pravoj tarifi i usporedite cijene s konkurencijom (nekoliko stotina kuna godišnje)
Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 8. rujna 2022. donijela Uredbu o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije kojom se, zbog poremećaja na domaćem tržištu energije, uređuju posebne mjere za trgovinu električnom energijom, način i uvjeti formiranja cijena za određene kategorije kupaca električne energije i toplinske energije, nadzor nad primjenom cijena određenih ovom Uredbom, te posebni uvjeti obavljanja energetskih djelatnosti.
Prosječno kućanstvo godišnje potroši oko 3500 kWh električne energije. No, ako živite u stanu i ne koristite struju za grijanje ili toplu vodu, vrlo je vjerojatno da vam je potrošnja znatno manja.
Svi korisnici električne energije koriste neku vrstu tarifnog modela prema kojem im se obračunava potrošnja električne energije. U Republici Hrvatskoj koriste se jednotarifna i višetarifna brojila, a ovisno o tipu brojila različito se obračunava potrošnja električne energije.
Na tržištu Republike Hrvatske postoji nekoliko tarifnih modela, a zovu se po bojama (bijeli, plavi, crveni, narančasti i crni). Plavi i Bijeli tarifni modeli su takozvani standardni modeli koji se najviše koriste u kućanstvima. Razlike proizlaze iz korištenja brojila, točnije Plavi možete koristiti ako rapolažete jednotarifnim ili višetarifnim brojilom, dok je Bijeli dostupan samo kupcima s višetarifnim brojilom. Cjenik za korištenje Plave i Bijele tarife se razlikuje ovisno o odabranom opskrbljivaču, a cijena se ovisno o modelu formira po jedinstvenoj cijeni (Plavi model) ili višoj i nižoj tarifi (Bijeli model). Uspredbu cijena između opskrbljivača možete pronaći na stranicama HROTE (Hrvatski operator tržišta energije).
Za ostale informacije proučite web stranice dobavljača ili se raspitajte u njihovim korisničkim centrima.
2. Smanjite potrošnju hladnjaka i bez njegove zamjene (uštedite do 200 kuna godišnje)
Vaš hladnjak sa zamrzivačem najvjeroatnije energetski najintenzivniji uređaj u vašem domu. Ako posjedujete stariji model (10 ili više godina), njegova godišnja potrošnja može doseći i do 600 kWh godišnje. Stoga razmislite o njegovoj zamjeni. Međutim, postoje načini kako smanjiti potrošnju hladnjaka i bez velikih ulaganja:
- povećajte temperaturu hlađenja za nekoliko stupnjeva (ako postavite temperaturu na 5°C umjesto 3°C, možete uštedjeti do 10-15% energije),
- osigurajte slobodan i čist prostor za ventilaciju oko hladnjaka, postavite hladnjak dalje od sunčeve svjetlosti i na hladno mjesto unutar kućanstva (npr. uz vanjski zid zgrade, ako imate više katova smjestite ga u prizemlje),
- provjerite brtvu vrata, popravite/zamijenite ako je oštećena,
- redovito odmrzavajte i čistite hladnjak,
- napuniti hladnjak do 2/3 volumena i osigurajte dovoljan razmak između namirnica u hladnjaku,
- ne stavljajte vruću hranu u hladnjak, s druge strane, odmrzavanje hrane u hladnjaku je dobrodošlo.
Koristeći ove mjere, možete uštedjeti otprilike 50-200 kWh na radu hladnjaka, ovisno o modelu.
3. Perilicu rublja, sušilicu, perilicu posuđa i pećnicu napunite do kraja i koristite ECO način rada (uštedjet ćete do stotina kuna godišnje)
Po potrošnji električne energije ovi veliki kućanski aparati su odmah iza hladnjaka. Svima je zajedničko to što se njihova potrošnja navodi kao potrošnja po ciklusu, što odmah nudi recept za smanjenje njihove potrošnje: smanjite broj ciklusa. To možete postići učinkovitijim popunjavanjem, naravno u okviru tehničkih mogućnosti.
Modernije verzije nude mogućnost smanjene potrošnje za jedan ciklus - ECO mode (u slučaju pećnice pečenje vrućim zrakom), koji se sastoji od rada na nižim temperaturama. Kombinacijom smanjenog broja ciklusa i ECO načina možete uštedjeti do stotinu kuna godišnje (ušteda od 50-150 kWh po uređaju).
Najveću potrošnju unutar grupe ima sušilica, a slijede perilica posuđa, pećnica i perilica rublja. Pažljivo razmislite prije korištenja sušilice i perilice i uvijek ih probajte čim više napuniti.
Međutim, korištenje perilice posuđa ipak bi trebalo biti ekonomičnije od ručnog pranja, budući da perilica posuđa zagrijava vodu brže od npr. bojlera. No, to uvelike ovisi i o načinu pranja, perete li pod mlazom vode ili u napunjenom sudoperu.
4. Učinkovito zagrijavajte vodu i hranu (uštedite 50-200 kuna godišnje)
Ako često koristite kuhalo za vodu, zagrijte samo potrebnu količinu vode. Nerijetko se dogodi da grijete i duplo više nego što vam zapravo treba. Manja kuhala za vodu ili ona s jasno vidljivom linijom vam mogu u tome pomoći.
Kuhate li na plinskom štednjaku i zagrijavate vodu u kotliću kako biste ubrzali kuhanje, imajte na umu da je cijena plina četvrtina cijene električne energije, a grijanje na plin je jeftinije čak i uz veću energetsku učinkovitost kuhala za vodu.
Ako koristite staklokeramičku ili indukcijsku ploču, opet razmislite o odgovarajućoj količini vode, kuhajte pod poklopcem i u ekspres loncu. Kada zagrijavate hranu, dajte prednost mikrovalnoj pećnici u odnosu na druge metode. Potencijalna godišnja ušteda se kreće između 50-200 kuna (25-150 kWh).
5. Isključite uređaje u stanju mirovanja ili iz utičnice (uštedite 50-300 kuna godišnje)
Stara preporuka koju ste sigurno čuli mnogo puta, no nije je uvijek jednostavno provesti u praksi. Kod nekih uređaja stanje mirovanja možete isključiti u postavkama, kod drugih je to teže i morate ih samo mehanički isključiti iz mreže, što zahtijeva veću disciplinu.
Srećom, u pomoć priskaču pametne utičnice s opcijom podešavanja timera, odnosno s daljinskim upravljanjem.
Iako je potrošnja pojedinih uređaja u stand-by modu (odnsono u isključenom stanju) ne mora biti visoka (oko 1 W), takvih je uređaja u kućanstvima sve više i njihov rad vas ukupno može koštati 50-300 kuna godišnje (potrošnja od desetak do 2-3 stotine kWh godišnje). Možete ostvariti velike uštede ako isključite Wifi router i modem u noćnim satima kada spavate.
6. U potpunosti iskoristite svoj smart TV (ušteda od 300-500 kn godišnje)
Ako je vaše kućanstvo posljednjih godina investiralo u kupovinu smart TV-a i imate mogućnost primanja Internet TV-a, iskoristite puni potencijal ove kombinacije. Isključite top box uređaje i satelitske prijemnike koji troše puno energije.
Ne samo da ćete uštedjeti ukupno 100-200 kn godišnje na potrošnji električne energije (ušteda od 100-200 kWh), više nećete morati plaćati najam/kupovinu ovih uređaja = daljnja ušteda od cca. 300 kuna godišnje.
Uštedu možete povećati podešavanjem adaptivne svjetline TV-a (prema intenzitetu osvjetljenja u prostoriji TV sam postavlja optimalnu svjetlinu) ili smanjivanjem za barem 10-20%.
7. Koristite mobitel/tablet/laptop umjesto osobnog računala i otkažite fiksnu liniju (uštedite do stotinu kuna godišnje)
Pokušajte slijediti sljedeću hijerarhiju: pametni telefon - tablet - laptop - osobno računalo, s tim da energetski zahtjevniji uređaj uključujete samo kada vam je to neophodno.
Ako još uvijek imate fiksnu liniju, otkažite ju. Ukupno možete uštedjeti stotinjak kuna godišnje (nekoliko desetaka do 100 kWh) + ušteda za mjesečno korištenje fiksne mreže.
8. Pametno koristite klima uređaj (uštedite i do sto kuna godišnje)
Potrošnja energije za klimatizaciju prostorija može doseći i stotine kWh godišnje, ali ako se pridržavate određenih načela, možete je znatno smanjiti:
- prostor prije svega pokušajte rashladiti prirodnim putem – provjetravanjem samo kada je vanjska temperatura niža od sobne,
- pokušati smanjiti utjecaj direktne sunčeve svjetlosti u prostoriju (vanjsko ili unutarnje zasjenjenje, ako je moguće i prihvatljivo – posaditi drveće ispred kuće),
- smanjiti potrošnju energije električnih uređaja u određenoj prostoriji (kroz ove savjete ili nadogradnjom uređaja) - jer se prilikom njihove upotrebe električna energija pretvara u toplinu (namjerno ili kao nusproizvod).
Zatim razmislite kako želite koristiti klima uređaj: je li vaš cilj stalna temperatura tijekom dana ili možete tolerirati prirodne temperaturne oscilacije.
Ako ste se odlučili za prvu opciju, vaš će dom za vrijeme vrućina biti hladnim otokom na koji će se klima uređaj neprestano truditi dovesti enormne količine energije, a vaša dnevna potrošnja će biti suludo visoka.
Ako se odlučite za drugu opciju, imam koristan savjet za vas - uključite klimu kada završite s jutarnjim/večernjim provjetravanjem i pustite je da radi sat-dva te je ne palite ostatak dana. (ili uključite navečer prije spavanja).
Ponavljajte ovaj postupak tijekom svakog vrućeg dana i vidjet ćete da ipak možete osigurati nekoliko sati ugodne temperature u odnosu na stanje bez klima uređaja, a ni maksimalna sobna temperatura neće biti tako visoka. Međutim, vaša potrošnja energije (i opterećenje za tijelo) bit će znatno niža u usporedbi s prvom opcijom.
9. Smanjite potrošnju energije za zagrijavanje vode za kućanstvo (ušteda do stotinu kuna godišnje)
Ako je vaš dom opremljen električnim bojlerom, vaša potrošnja i računi za struju vjerojatno će biti veći od prosječnog kućanstva, a možda imate tarife koje razlikuju cijenu električne energije tijekom dnevnih i noćnih razdoblja.
U tom slučaju uvijek će vam biti jeftinije grjiati vodu tijekom noćnih sati, ali pogledajmo i ostale načine za smanjenje potrošnje:
- prije svega pripazite na samu potrošnju vode – pobrinite se da je ne trošite nepotrebno, a njezinoj potrošnji možete pridonijeti ugradnjom glave tuša s nižim protokom ili štedljivih slavina,
- zatim razmislite o postavljanju niže temperature za grijanje vode (cca. 50 stupnjeva, ili čak malo niže).
10. Smanjite potrošnju energije za grijanje (ušteda u stotinama kuna godišnje)
Posljednji savjet za smanjenje potrošnje električne energije potencijalno je najvažniji za ona kućanstva koja se griju na električnu energiju. Međutim, za razliku od prethodnog savjeta, zbog složenosti ove točke, preporučujem da se obratite kvalificiranom stručnjaku. Međutim, neke trikove za uštedu možete napraviti i sami:
- Hoće li vam u prostoriji biti toplo ili hladno ovisi o vlatitom osjećaju temperature, koju možete povećati toplom odjećom i povećanjem vlažnosti u prostoriji. Na taj način možete funkcionirati čak i kada je temperatura grijanja postavljena nekoliko stupnjeva niže nego prije.
- Gubitak topline smanjite učinkovitim provjetravanjem (kratko, intenzivnije i po mogućnosti oko podneva, u vrijeme viših temperatura) te provjerite i po potrebi popravite sve brtve (prozora, vrata i drugih otvora).
- Smanjite temperaturu grijanja noću, za vrijeme vaše odsutnosti i u prostorijama koje manje koristite. Niža temperatura u spavaćoj sobi pogoduje zdravom snu.
- Ako koristite radijatore, osigurajte njihovo redovito prozračivanje i raščistite prostor oko njih. Postavite toplinsko izolacijsku foliju iza radijatora na vanjskom zidu stana/kuće. Za bolju cirkulaciju toplog zraka ispod radijatora postavite namjenski ventilator.
- Ukoliko koristite infracrvene radijatore za grijanje određenog (hladnog) prostora u domu, uključite ih samo kada ste u blizini radijatora i pritom smanjite centralno zadanu temperaturu grijanja.
Vjerujem da će vam ovih 10 osnovnih savjeta pomoći da smanjite potrošnju električne energije i time uštedite stotine kuna godišnje, koje možete iskoristiti za osiguranje svoje budućnosti ili druge troškove koje smatrate nužnima u trenutnim vremenina rastućih cijena.
Jeste li uštedjeli? Sjajno!
Dobijte još više od svoje uštede u Finaxu.