Francúzska vláda padla. Čína zakázala vývoz strategických minerálov do USA a generálny riaditeľ Inte...
2. pilier 2020 - výnosy ako na hojdačke
Úspory v 2. dôchodkovom pilieri majú za sebou najturbulentnejší polrok vo svojej histórii. Po extrémne výnosnom roku 2019, kedy zhodnotenie negarantovaných fondov dosiahlo takmer 30%, zažili sporitelia vplyvom koronakrízy aj odvrátenú stránku investovania. Indexové negarantované fondy sa ku koncu marca obchodovali o tretinu nižšie ako na začiatku roka, poklesy sa nevyhli ani konzervatívnejším stratégiám či dokonca dlhopisovým garantovaným fondom.
V uplynulom polroku skutočne nebola o zábavu na finančných trhoch núdza. Najrýchlejší prepad akciových trhov z historických maxím nasledoval (takmer) podobne rekordný nárast. Tieto pohyby sa síce môžu zdať extrémne, krátkodobé kolísanie investičného či dôchodkového účtu je ale prirodzenou súčasťou investovania.
Pri investovaní, a obzvlášť pri investavaní na dôchodok, je najdôležitejší čas. V zásade platí, že čím dlhšie budete investovať, tým viac zarobíte. Akciové trhy dlhodobo rastú a cenou za vyhýbanie sa krátkodobým poklesom hodnoty dôchodkového účtu bude nízky dôchodok.
Keďže ale dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) posielajú sporiteľom výpis z účtu iba 1x ročne a od posledného výpisu sa toho zmenilo pomerne veľa, prinášame vám aktualizáciu výnosov vybraných fondov v 2. pilieri:
Prevažnú väčšinu strát z druhej polovice marca negarantované fondy síce zmazali, stále sa ale nachádzajú v miernom mínuse.
Straty globálne zameraných indexových fondov dosiahli ku koncu júna 6-8%. Akciové fondy zaznamenali poväčšine poklesy iba na úrovni 3-6%, keďže značnú časť ich portfólia tvoria aj relatívne bezpečenejšie dlhopisy. Krátkodobo teda ochránili investorov pred hlbším poklesom, daňou za takúto “ochranu” je ale ich dlhodobo nižší výnos v porovnaní s indexovými fondmi.
Výnosy indexových negarantovaných fondov od založenia (apríl 2012) sú pritom stále veľmi pekné – fondy zamerné na globáne akcie zarobili sporiteľom v priemere 8-9% ročne. Porovnaniu DSS-iek a ich fondov sme sa venovali už dávnejšie v tomto blogu.
Získajte vyššie výnosy
Vyskúšajte lacné fondy ETF bez daní z výnosov.
Príležitosť využili málokto
Počet sporiteľov v 2. pilieri prekonal v prvom polroku 2020 už 1,6 milióna. Prevažná väčšina z nich si na však na dôchodok stále šetrí v dlhopisových garantovaných fondoch, ktorých dlhodobé výnosy sa častokrát pohybujú pod mierou inflácie. V skutočnosti tak v nich dochádza k pomalému ale istému zhnehodnocovaniu úspor.
Pre mnohých pritom mohol byť pokles akciových trhov v úvode tohto roka ideálnou príležitosťou na využitie plného potenciálu 2. piliera. Prestup do indexového negarantovaného fondu v čase jeho poklesu by znamenal dobehnutie zameškaného - návrat v čase a zainvestovanie na úrovniach spred niekoľkých rokov.
Spravil tak ale málokto - podľa údajov Asociácie dôchodkových a správcovský spoločností klesol počet sporiteľov v dlhopisových garantovaných fonoch iba o približne 16 tisíc.
Počet sporiteľov v indexových fondoch naopak stúpol o takmer 22 tisíc, z celkového počtu cca 1,6 mil. sporiteľov je to stále menej ako 15%. Túto štatistiku zlepšujú aj noví sporitelia, ktorí už pri vstupe uprednostňujú fondy s vyššou perspektívou výnosu.
Pri priemernom veku sporiteľa okolo 40 rokov by ale prevažná väčšina úspor mala byť zainvestovaná práve v indexových fondoch, na čom sa zhodujú odborníci na dôchodky a v posledných rokoch už aj štátni úradníci.
Ak si na dôchodok šetríte v DSS-ke, ktorá neponúka indexový fond alebo chcete prestúpiť do inej spoločnosti kvôli vyššej kvalite služieb (online prostrednie, mobilná aplikácia a pod.), je potrebné najprv navšítviť Sociálnu poisťovňu, ktorá vám vydá tzv. akceptačný list. Prípadne si ho viete vyžiadať elektronicky prostrednítvom portálu www.slovensko.sk.
Jeho vydanie je beplatné, pokiaľ od vášho vstupu do 2. piliera uplynuli aspoň 2 roky a od posledného prestupu aspoň 1 rok. V opačnom prípade by ste za jeho vydanie zaplatili Sociálnej poisťovni 16 eur. Potom stačí už len uzatvoriť zmluvu s novou DSS-kou. S tým vám radi pomôžeme a vstup do 2. piliera, resp. zmenu DSS-ky, vybavíme zadarmo za vás.
Chcete vstúpiť do II. piliera alebo zmeniť DSS?
Vyplňte krátky dotazník a my za vás vybavíme všetko potrebné
Pokiaľ si na dôchodok šetríte v indexovom fonde dobrej DSS-ky, najlepšie spravíte, keď budete úplne ignorovať krátkodobý vývoj trhov. Aj tá najlepšia investičná stratégia potrebuje vašu spoluprácu – doprajte jej čas a buďte trpezliví.