Rok 2024 ubehol ako voda. Niektorí z nás sú možno ešte stále hlavou v Silvestri 2021, ale čas nečaká...
5 rad, jak nepodlehnout reklamám a emočním nákupům
Z každé strany se na nás neustále valí různé reklamy, které se nás snaží přesvědčit, že právě ten jejich produkt je nejlepší a život bez něho fádní. Je to opravdu tak? Pojďme se spolu podívat, jak se vyhnout emočním nákupům jednou provždy. Obzvláště v dnešní době prudce rostoucích cen a vysoké inflace je spotřebitelská disciplína důležitá pro udržení rodinného rozpočtu na uzdě.
Pravidlo 2 dnů
Většina z nás zná ten pocit, když vidíme reklamu na nový produkt a v hlavě se nám hned objeví myšlenka: „To musím vyzkoušet!“ Ať už jde o nový přístroj, který nám zázračně ušetří hodiny času nebo zjednoduší život, či nová kosmetika, která slibuje omlazení na počkání.
Každý si vzpomene na spoustu věcí, které si koupil s nadějí, že splní očekávání. Dosaďte si do vzorce cokoliv, ať už nové auto, stylové oblečení, telefon, předplatné nebo zařízení do domácnosti či na volný čas. Vyplněná objednávka, zaplacený produkt a vyčkávání na zboží jsou zjevně nakažlivé.
Kolik z těchto věcí se dnes povaluje někde v koutě nebo jste je darovali či prodali, případně už skončily v koši? Uměli byste si spočítat, kolik peněz už za ta léta takto odplulo z vašeho účtu?
Při emočních nákupech pomáhá pravidlo dvou dní. Vždy, když podlehnete reklamě a zatoužíte si danou věc okamžitě pořídit, počkejte s nákupem alespoň dva dny. S velkou pravděpodobností vaše nadšení opadne.
Právě dva dny jsou optimální doba, po které máte jistotu, že váš nákup nebude ovlivněn emocemi. Za těch pár dní dokonce možná i zapomenete, že jste něco chtěli koupit. Pokud se tak nestane a vaše touha přetrvává, uplatněte další pravidla, aby vaše spokojenost po pár dnech neztroskotala.
Skutečně produkt potřebuji?
Pravidlo dvou dnů má také souvislost s tím, že během tohoto období máte možnost si promyslet, zda produkt nebo službu skutečně potřebujete. Jako emoční bytosti často podléháme slibům prodejců a uděláme i nákupy, kterých později litujeme.
Z tohoto důvodu je vhodné si před každým nákupem položit otázku: „Skutečně to potřebuji?“ Zamyslete se, jak často danou věc využijete. Tato otázka se asi týká zejména nás žen a nákupů oblečení či doplňků. Pokud si odpovíte, že kupujete nové šaty, abyste v nich zazářili na jednom večírku, nejde o racionální nákup.
Každý z nás si uvědomuje, kde má svoji největší slabost. Pokud si před podobnými nákupy položíte správné otázky a zamyslíte se, byť jen na pár minut, vyhnete se produktům, které nakonec skončí v koši nebo někde v bazaru za zlomek nákupní ceny.
Průzkum nade vše
V životě však nastanou situace, kdy musíme koupit nové věci. Když se mi pokazí pračka, nebudu uvažovat, jestli ji potřebuji nebo jen chci. I v takových případech je ovšem důležité myslet na marketingová lákadla. Nemusíte hned kupovat první pračku, kterou uvidíte v reklamě.
Před nákupem podobných věcí si udělejte průzkum. V současnosti je mnoho různých obchodů a e-shopů, které prodávají tytéž produkty, ovšem s rozdílnou cenou.
Také je vhodné projít si hodnocení lidí, kteří si daný produkt již zakoupili. Díky recenzím často zjistíte, že není všechno tak dokonalé, jak na první pohled vypadá nebo jak našeptává cenovka.
Někdy i levnější zboží splňuje vše, co potřebujete, a zákazníci jsou s ním spokojenější než s nejnovějším typem produktu. Využijte online porovnávače, kde najdete přehledný seznam produktů s hodnoceními a porovnáním cen v různých obchodech.
Pokud vám finanční situace nedovoluje koupit si v případě nutnosti nové zboží, sáhněte po zboží z bazarů. Častokrát v nich najdete nové věci, při kterých vlastníci zjistili, že je nepotřebují nebo jim nevyhovují. Tak jako při přímém nákupu přes obchod či e-shop, i tady je třeba si dát pozor na pokusy o podvod.
Vyhodit staré a koupit nové?
V rámci současné konzumní doby se čím dál tím více setkávám s přístupem, že levněji vychází koupit si novou věc, jak opravit původní zboží. A nejde zde jen o opravu. Například jsem slyšela názor, že méně zaplatíte za novou barevnou tiskárnu než za náhradní náplně.
Než se bezhlavě pustíme do porovnávání nových produktů a vyčkávání na telefonát kurýra, který nám doveze novou pračku, poraďte se nejprve s odborníkem, zda není výhodnější využít služeb opraváře.
Spousta z vás je zručných a možná si stačí prohlédnout pár návodů na opravu, objednat náhradní těsnění a zmiňovanou pračku máte opravenou za pár kaček do pár dní. Navíc, nepomáháte tím jen vaší peněžence, ale také životnímu prostředí.
Samozřejmě jsou situace, ve kterých již původní věc nelze opravit. I zde ovšem platí, že nemusíme kupovat nové zboží z prodejny, ale klidně můžeme sáhnout po věcech z druhé ruky. Můžete tak ušetřit tisíce.
Pohodlnost a lenost nás už dohánějí natolik, že namísto toho, abychom se zamysleli nebo zkusili něco udělat pro náš rozpočet, sáhneme vždy raději po zcela nových produktech.
Je pochopitelné, že zejména rodiny s dětmi si neumějí představit být týden bez pračky. Je to ale opravdu tak dlouhá doba? Dovedete si představit situaci, že byste měli pouze látkové pleny, které byste museli prát v rukou? Naštěstí doba pokročila, ale jsem přesvědčena, že vydržet týden či dva bez takového životního luxusu není nereálné.
Ale vždyť měli akci!
Emocionální nákupy si často omlouváme tím, že zboží bylo ve slevě a při nákupu jsme ušetřili. Ale když si koupím novou televizi zlevněnou v akci z 25 000 korun na 15 000 korun, kterou nepotřebuji, neušetřila jsem 10 000 korun.
Stále ale platí, že jsem utratila 15 000 korun. A to jsou právě ty peníze, které se mohou zhodnocovat, abyste si v budoucnu mohli pořídit ne televizi, ale třeba rovnou nové auto, když ho budete potřebovat. Nebo to budou peníze, které vám mohou zajistit důstojný důchod.
Právě různé akce a kampaně nás mají přesvědčit, že pokud danou věc nekoupíme teď, už ji tak výhodně nikdy nekoupíme. Třeba si však uvědomit, že v akci je většinou právě zboží, které končí svůj prodej, tedy jde o poslední kusy na skladě nebo o něj ostatní zákazníci nemají zájem. Často tedy nejde o věc, bez které nedokážete žít.
Úplně se vyhnout podobným nákupům ze dne na den se asi nepovede. Pokud však budete mít na mysli těchto pár pravidel a před nákupy zvážíte, jestli skutečně mají smysl, ročně můžete ušetřit tisíce. Postupně budete obezřetnější a nenecháte se už tak lehce zlákat dokonale promyšleným marketingem různých společností.