Najnovšie
Náročnosť

A Finax átvette az ETFmatic vállalatát és az Aion Bank befektetési tevékenységét

Az év eleje jelentős változásokat hozott a Finax vállalata számára. Megvalósult az első akvizíciónk. Átvettük a belga-lengyel Aion Bank befektetési részlegét, beleértve az első páneurópai robot-tanácsadót, az ETFmatic-ot. Jelen blogbejegyzésünkben arra válaszolunk, hogy mi motivált bennünket ezen üzlet megkötésére, mit jelent ez a Finax vállalata és az Intelligens befektetők számára a jövőben.

A Finax átvette az ETFmatic vállalatát és az Aion Bank befektetési tevékenységét | Finax.eu

Január 1-jétől a Finax megnövekedett. Ezen a napon véglegesítették és hivatalosan is átvették az Aion Bank befektetési tevékenységeit, amely magában foglalta az immár kissé legendássá vált ETFmatic márkát. A tranzakció lebonyolítását a bank befektetési részlegének több hónapos elemzése és az alku előkészítése előzte meg.

A felvásárlás részeként a Finax átvette az ügyfélállományt és az ügyfélvagyon kezelését, az üzletág aktíváit, beleértve a kereskedési rendszert, a kötelezettségeket és az Aion Bank csapatának egy részét.

Az felvásárlás nem csak az ügyfélbázisunkat és a kezelt vagyonunkat gyarapította, hanem értékes nyugati piaci ismeretekkel, technológiával és egy új tevékenységi körrel is gazdagított bennünket. Ezek az eszközök segítenek majd abban, hogy más piacokon is terjeszkedjünk, növeljük üzleti tevékenységünk bővíthetőségét, támogassuk a páneurópai nyugdíjak népszerűsítését az Európai Unióban, és növeljük rugalmasságunkat az innovációk az új funkciók bevezetésében az ügyfeleink számára.

Milyen vállalat is az Aion és az ETFmatic, és miért adtak túl a befektetési részlegükön?

Az ETFmatic jól ismert név hazánkban, különösen a tapasztaltabb befektetők körében. Az ETFmatic eredetileg egy brit székhelyű értékpapír-kereskedő volt, amely 2013-ban indult útjára, mint Európa egyik első robot-tanácsadója (olyan online befektetési tanácsadó, amely a Finaxhoz hasonlóan automatizálva kezeli az ügyfelek vagyonát).

Az első robot-tanácsadóként kínálta szolgáltatásait Európa-szerte. Ezért vannak ügyfelei között szlovák, cseh, lengyel és horvát állampolgárok is. Összességében az ETFmatic szolgáltatása az Európai Unió minden országában elérhető volt.

Szolgáltatásai megegyeztek a Finax jelenlegi termékösszetételével - egyszerű online befektetés, amely passzív alapú portfóliókon keresztül, alacsony díjazású ETF alapok és automatizált átsúlyozás által történik.

A virágzó vállalkozás számára az első csapást a Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépéséről szóló 2016-os népszavazás jelentette. A kilépésről szóló szavazást követően az ETFmatic áttelepítette székhelyét Spanyolországba, ahol meg is kezdte a kereskedelmi tevékenységek engedélyeztetési folyamatát, viszont egyéb tényezők miatt nem fejezte be azt.

Ekkor a vállalat módosította fókuszát. Átállt a B2B, azaz a vállalatok számára nyújtott szolgáltatásokra, amelyeknek befektetési technológiát nyújtott bérelhető és forgalmazható szolgáltatások formájában (Investment-as-a-Service).

A B2B szolgáltatásokat különböző pénzügyi intézmények, fintech vállalatok, valamint egyéb szektorok vállalatai veszik igénybe, amelyek nem rendelkeznek saját brókeri engedély megszerzéséhez és saját szoftver kifejlesztéséhez szükséges forrásokkal, munkaerővel, tapasztalattal vagy idővel. Egy ilyen hosszú távú "bérlésnek" köszönhetően sokkal korábban és lényegesen alacsonyabb költségekkel képesek saját termékeiket a piacra bocsátani.

2021-ben véget ért az ETFmatic független vándorútja. A brókercéget egy fiatal, ambiciózus bank, az Aion Bank vette át. Az Aion Bank egy belga-lengyel kockázatitőke-háttérrel rendelkező bank (belga székhellyel és engedéllyel).

Akkoriban a bank a Revoluthoz vagy az N26-hoz hasonló digitális kiskereskedelmi bankot (neobank) indított a lengyel és a belga piacon. Az ETFmatic alapján a természetes személyeknek nyújtott banki szolgáltatások mellett online befektetési lehetőséget hozott létre ETF-ekből álló, kezelt portfóliók formájában.

Ezek a tevékenységek vezettek egy testvér szoftver-vállalat fejlesztéséhez, amely egy banki rendszert hozott létre az Aion számára. Fokozatosan önálló megoldásként is elkezdték kínálni azt a vállalati ügyfeleknek banki szolgáltatásokkal együtt (Banking-as-a-Service), hasonlóan az ETFmatic korábbi befektetési piaci szolgáltatásaihoz.

A B2B üzletág párhuzamos fejlődése azt eredményezte, hogy az Aion Bank részvényesei úgy döntöttek, hogy teljes mértékben a banki szolgáltatásokra, valamint a licenc- és szoftverüzletágra összpontosítanak. Ennek eredményeképpen a bank az elmúlt évben megszüntette befektetésekkel kapcsolatos szolgáltatások kínálatát.

Ekkor a Finax ajánlatot tett a vagyonkezelési és tőkepiaci befektetési részleg átvételére.

Mi vezette a Finaxot a felvásárláshoz, és mit nyerhet vele?

Az Aion Bank befektetési részlegének átvételére vonatkozó döntésnek több oka is volt. Az elsődleges szempont természetesen az ügyfélkör volt. A banknak több ezer ügyfele volt, és több tízmillió euró volt a befektetéssel foglalkozó részleg portfóliójában.

Az érdeklődésünket azonban sokkal inkább az ETFmatic rendelkezésére álló technológia keltette fel, amely egy saját fejlesztésű, modern, nyitott és rugalmas kereskedési rendszer. Ennek köszönhetően tehát nem függenénk a továbbiakban harmadik felektől.

Az új rendszer lehetővé teszi számunkra, hogy rugalmasabbak legyünk. A fejlesztéseket a saját kezünkben tarthatjuk majd, ami lehetővé teszi számunkra, hogy gyorsabban legyünk képesek új funkciókat, új termékeket kínálni és a teljes befektetési folyamatot innovatívabbá tenni. Amellett, hogy ez potenciálisan növeli a Finax értékét a további növekedéshez is rövid utat biztosít számunkra.

Végül, de nem utolsósorban, nagyon érdekesnek találtuk a blogbejegyzés elején említett licencüzletágat (Investment-as-a-Service). Az ETFmatic volt az egyik úttörője ennek a még mindig nagyon fiatal és nagy lehetőségekkel rendelkező üzletágnak. A megvásárolt szoftver még ma is azon kevesek egyike a piacon, amelyek teljesen készen állnak arra, hogy rendkívül rövid időn belül implementálják a licencelt befektetési szolgáltatások outsourcingját.

Az elmúlt években számtalanszor megkerestek bennünket fehércímkés „white label“ megoldásra irányuló igényekkel - licencelés és szoftverellátás az ügyfelek nyilvántartásba vételéhez a szabályozási követelményeknek megfelelően, az ügyfélszámlák vezetéséhez, a tranzakciók lebonyolításához és az ügyfelek eszközeinek harmadik fél általi nyilvántartásához.

Az általunk megszerzett technológia az ETFmatic tapasztalatával együtt nagyban leegyszerűsíti az ilyen típusú keresletek kielégítését. Emellett hozzáadunk egy erős, bevált és az évek során kifejlesztett frontend-megoldást (végfelhasználói környezet), amelyben történelmileg otthonosabban mozgunk.

Az akvizícióval együtt megszereztük első B2B ügyfelünket és egy tucat további érdeklődőt is. A jelenlegi ügyfelünk a Unitplus, egy ambiciózus német startup, amely egyedülálló, jelenleg páratlan kínálattal rendelkezik. A Unitplus üzleti modelljét arra építette, hogy egy befektetési számlához kapcsolódó fizetőkártyát kínáljon.

Az érdeklődés elsősorban a Cashplus termékére irányul, amely hasonló az Euró betét számlánkhoz. Az ügyfelek azonban az Aion Bank bankkártyájával az üzletekben és az interneten történő hagyományos fizetésre is használhatják megtakarításaikat. Az Unitplus viszonylag sikeres első évet tudhat maga mögött ennek az egyedülálló szolgáltatásnak köszönhetően. A Finax ezzel mintegy 7 000 ügyfelet szerzett Európa legnagyobb gazdaságából.

Az Unitplus befektetés szolgáltatási forgalmazói engedély alapján működik, hasonlóan a független pénzügyi ügynökökhöz (pénzügyi közvetítői hálózatok). A felvásárlással a közvetítőknek saját befektetési platformokat tudunk majd kínálni vállalatunk neve alatt.

Az ilyen megoldások különböző kezdő fintech cégek, bankok és biztosítótársaságok stb. számára is érdekesek, amelyek nem szeretnének befektetni saját kereskedési rendszerük fejlesztésébe és a szabályozó hatóság engedélyének megszerzésébe.

Ugyanakkor az új rendszer megnyitja az utat a páneurópai magánnyugdíjtermék (PEPP) szélesebb körű forgalmazása előtt. Ezt olyan piacokon való együttműködések révén tehetjük meg, ahol jelenleg nem vagyunk aktívan jelen. Ebben a tekintetben az elmúlt évben is érdeklődést tapasztaltunk az Európai Nyugdíj harmadik fél általi forgalmazása iránt.

A PEPP szolgáltatói licenccel és a nyílt rendszerrel egy új "Pension-as-a-Service" iparágat tervezünk létrehozni. Úgy látjuk, hogy az együttműködésnek ezen útja a mi erőforrásaink szempontjából kevésbé igényes, és a lokális ismeretekkel rendelkező regionális szervezetekkel való kapcsolatnak köszönhetően több lehetőséget is rejt magában.

Az újonnan érkező humán erőforrással a Finax még inkább nemzetközi vállalattá válik. Új partnereink révén értékes ismeretekre teszünk szert a külföldi piacokról, a különböző adó- és nyugdíjrendszerekről Európában.

Hogyan finanszíroztuk a felvásárlást?

Az Aion azért döntött úgy, hogy nem folytatja a befektetési tevékenységet, mivel ezen üzletága veszteséges volt. A szerződések azonban hosszú távúak voltak, ezért az Aion olyan partnert keresett, aki átvenné az adott üzletágat, beleértve a költségeket is. A Finax által ajánlott ár hozzávetőlegesen megfelelt az ágazat által termelt veszteségeknek.

A felvásárlást megelőzően egy alapos ellenőrzés során megbizonyosodtunk arról, hogy jelentős létszámú csapatunknak és szaktudásunknak köszönhetően képesek vagyunk optimalizálni a folyamatokat, és jelentősen csökkenteni a költségeket. A havi „cash burn“-t (készpénzveszteség, negatív cash flow) fél éven belül a harmadára szeretnénk csökkenteni. Egy-másfél éven belül a bevételeknek pedig meg kell majd haladniuk a költségeket.

Az olyan további külső tényezőkkel, mint a szoftver, a nyugat-európai know-how és az ügyfélbázis, a felvásárlás egy előnyös tranzakció lesz számunkra.

A felvásárlást teljes egészében saját forrásból finanszíroztuk. Ebben az évben a nyereség elérése volt a célunk. Minden jól indult, de a felvásárlás a nagy, nem tervezett tétel, ami miatt végül is 2023-as évet mínuszban zártuk. Ezt a nagyjából 2022-es mértékű enyhe veszteséget azonban jelentősen pótolni fogjuk a következő évek bevételeivel.

Hogyan fog a felvásárlás külsőleg megnyilvánulni, és mire tehetnek szert belőle az Intelligens befektetők?

Kezdetben fontos megjegyezni, hogy a tranzakció lezárása nem jelenti a felvásárlás végét. Idén keményen dolgozunk majd azon, hogy a lehető leghamarabb egyesítsük a két rendszert, és az új üzleti szoftvert összekapcsoljuk a frontend és a CRM eszközeinkkel.

Át kell vennünk a rendszert, hozzá kell igazítanunk a saját követelményeinkhez, folyamatainkhoz és a hazai szabályozáshoz is. Természetesen mindez időbe telik.

A Finax szolgáltatásainak kínálata és azok paraméterei az Aion Bank befektetési tevékenységének felvásárlásával változatlanok maradnak. Amennyiben nem tettük volna közzé az akvizíciót, valószínűleg soha nem vették volna észre a szolgáltatásainkon, mivel ez egy olyan megoldás, amely a Finaxban a felhasználó által tapasztalt összes folyamat hátterében fut.

Az ETFmatic eredeti ügyfeleinek meglévő portfóliói változatlanok maradnak, viszont a felvásárolt részleg feltételei szerint nem lesz lehetőség új számlák nyitására (az ügyfeleknek erre már évek óta nem volt lehetőségük).

Amint a rendszer teljesen integrálásra és elfogadásra kerül, jelentősen rugalmasabbak leszünk a fejlesztés és a rendszer képességei terén. A tranzakció lerövidíti a Finax útját számos fejlesztés és innováció felé, mint például:

  • magasabb frekvenciájú kereskedések,
  • új termékek bevezetésének felgyorsítása,
  • magasabb rugalmasság a jogszabályok módosításaihoz való alkalmazkodásban,
  • a portfóliók különböző adórendszerekhez való igazítása,
  • nagyobb rugalmasság a portfólióváltoztatásokban és a portfóliókezelésben,
  • az újbóli átsúlyozás és a portfóliókezelés különböző megközelítéseinek bevezetése,
  • szélesebb termékválaszték (beleértve a harmadik feleket is),
  • új funkciók és ügyféleszközök gyorsabb fejlesztése,
  • a Finax fokozott hatékonysága,
  • a Finax gyorsabb növekedése.

Reméljük, hogy a közeljövőben ezek a tervek nem maradnak papíron, és valóban képesek leszünk megvalósítani azokat. Ezek az elsődleges fejlesztési célok az elkövetkező évekre.

A Finax megalapítása óta az ügyfeleinket, a szolgáltatás minőségét és a hozzáadott értéket helyezzük előtérbe az Intelligens befektetők számára. A továbbiakban is ezen célunkat és ezt az irányt fogjuk követni.

Začnite investovať už dnes 

Ugyanakkor nagy hangsúlyt fektetünk az általunk kínált szolgáltatások célszerűségére, felhasználóbarát jellegére, az ügyfelek elégedettségére, a technológia- és termékfejlesztésre, a költségek csökkentésére, a vállalat növekedésére, az ügyfelek oktatására, az innovációra és a vállalkozásunk hosszú távú fenntarthatóságára, ami óriási felelősséget jelent.

Kevesen érzékelik egy olyan vállalat működésének hátterét, amely több százezer ügyfél kiszolgálását tűzte ki célul. Egy olyan szabályozott vállalkozási szféra, mint a pénzügyi vagyonkezelés valóban óriási kihívásokkal és összetettséggel rendelkezik. Ezért a vállalkozásunk egyéb területeire is ki kell tekintenünk, hogy annak folyamatossága bizonytalanság és fennakadások nélkül legyen biztosítva.

Az Aion Bank befektetési üzletágának átvételét olyan eszköznek tekintjük, amely jelentős potenciállal rendelkezik ahhoz, hogy számos ilyen területen megkönnyítse a tevékenységünket.

Köszönjük bizalmukat, és örömmel várjuk a közös út folytatását egy jobb pénzügyi és társadalmi jövőkép felé.

Radi vám poradíme!
Naplánuj si hovor
phone-icon