Najnovšie
Náročnosť

Ako si pri poklese trhu zachovať chladnú hlavu, keď ju všetci naokolo strácajú?

Ten pocit určite poznáte. Finančné trhy začali oslabovať a vy máte zainvestované. To, čo ste vedeli, že môže prísť sa odrazu naozaj deje – vaše portfólio z ničoho nič stráca percentá. Médiá sú plné katastrofických predpovedí a sociálne siete bzučia zúfalstvom špekulantov, ktorí nestačili včas vystúpiť z trhu. Môžete však byť aj na „druhej“ strane a po mesiacoch váhania si kladiete otázku, či nie je konečne čas do trhu vstúpiť a začať investovať. Ako to ale spraviť a pritom sa nespáliť?

Ako si pri poklese trhu zachovať chladnú hlavu, keď ju všetci naokolo strácajú? | Finax.sk

Bol som mnohokrát v obidvoch situáciách, takže ten nepríjemný pocit v žalúdku poznám skutočne dobre. Vždy som sa však dokázal oprieť o niekoľko základných pravidiel, ktoré mi pomohli upokojiť horúcu hlavu a zaistili, že moje emócie, akokoľvek rozbúrené, rozum nepretlačili.

Čo teda robiť, alebo čo by ste si mali uvedomiť?

Kolísavosť trhov a občasné prepady sú ich neoddeliteľnou súčasťou

Výkonnosť finančných trhov v čase kolíše a nejde o nič, čoho by sme sa mali báť. Jednak preto, že ide o úplne normálny jav a hlavne preto, že s tým zvyčajne môžeme spraviť len veľmi málo. Korekcia trhov (pokles o 10 % od posledného vrcholu) alebo medvedí trh (prepad o 20 % od posledného vrcholu) sú neoddeliteľnou súčasťou života každého investora.

Aj rastúci trh zažíva kolísanie a nie je výnimkou, že indexy poklesnú v rámci roka pokojne o 10 až 13 %. Skutočný medvedí trh zvyčajne prichádza raz za šesť rokov. Pre príklady nemusím chodiť ďaleko:

  • 2000 – Dot-Com Bubble: Prehnaný optimizmus ohľadom technologických a internetových titulov viedol k prepadu indexu S&P 500 o 50 % a na svoje pôvodné hodnoty sa dostal až po siedmych rokoch.
  • 2008 – Subprime Bubble: Prehriaty americký realitný trh viedol k poklesu indexu S&P 500 znova o takmer 50 %, naspäť sa však index dostal za päť a pol roka.
  • 2020 – COVID: V rámci všeobecnej paniky a neistoty spadol index S&P 500 v marci 2020 roku o viac ako 30 %, naspäť bol však už za šesť mesiacov.
  • 2022 – vysoká inflácia: V priebehu roka 2022 index S&P 500 stratil 24 % v dôsledku dvojcifernej inflácie vôkol sveta a najprudšieho zvyšovania úrokových sadzieb centrálnymi bankmi v povojnovom období spojenými s obavami z recesie.

Kto je pripravený, nie je prekvapený

To najhoršie, čo môžete spraviť, je riešiť danú situáciu až v momente, kedy skutočne nastane. Rokmi preverené pravidlo hovorí, že musíte mať plán ako pre pozitívny vývoj trhu, tak pre ten negatívny – v oboch prípadoch však ešte pred tým, ako do trhu vstúpite.

Chlácholiť seba samého, že „to nejako vyriešim, až to nastane“ je ohromne krátkozraké. V tom momente totiž do hry vstupujú už spomenuté emócie a s vysokou pravdepodobnosťou začnete konať iracionálne.

Pri príprave svojej investičnej stratégie pracujte s oboma možnosťami (rast aj pokles trhu) a majte naplánované kroky pre oba prípady. Hľadať skratky, pod tlakom médií a bezhlavo, vám nakoniec môže priniesť výrazne väčšie straty ako samotný pokles trhov.

Poznajte svoj mozog. Budete vedieť, kedy sa vás pokúsi zradiť

Homo sapiens so svojimi biologickými predkami zdieľa časť mozgu, nazývanú plazí mozog (angl. „lizzard brain“). Ide o vývojovo najstaršiu časť mozgu, ktorú máme naozaj spoločnú s prajaštermi. Táto časť mozgu je zodpovedná za prežitie každého z nás ako jedinca a robí všetko pre to, aby nás uchránila od akéhokoľvek nebezpečia.

Riziko straty ako ohrozenie (finančného) života je touto časťou nášho mozgu vnímané veľmi silno, a preto nás začne automaticky nabádať k jednej z dvoch reakcií – bojuj alebo uteč.

S globálnymi finančnými trhmi môže jednotlivec bojovať len veľmi ťažko, a preto nás plazí mozog tlačí do úteku (teda do predaja). A je mu jedno, že sa v našej hlave odohráva urputný súboj medzi racionálnou časťou (ktorá je vývojovo mladšia a preto slabšia) a práve týmto plazím mozgom.

Preto mnoho neskúsených investorov predá svoje investície na samom dne, lebo to je presne ten bod, kedy rozum svoj boj vzdá a snaha „zachrániť, čo sa dá“ zvíťazí. Nie nadarmo sa hovorí, že bolesť zo straty je vnímaná ako dvojnásobná oproti radosti zo zárobku. A nikto nechce dobrovoľne trpieť.

Druhým rizikom je koncept ukotvenia, kedy sa upneme k nejakej hodnote svojho portfólia ako počiatočnej hodnote, voči ktorej potom všetko ostatné porovnávame. A asi vás neprekvapí, že sa inštinktívne kotvíme k tej najvyššej hodnote portfólia, ktorú sme zaznamenali.

Pokiaľ vaše portfólio bolo ešte v júli na hodnote 40 tis. eur a teraz má len 35 tis. eur, vnímame to ako stratu 5 tis. eur. Čo na tom, že pred rokom v tejto dobe bolo napríklad len na hodnote 30 tis. eur a pred piatimi rokmi na 20 tis. eur? Stále „sme v pluse“ a pokiaľ svoje investície nepredáme, ide iba o teoretickú stratu.

Diverzifikujte, diverzifikujte, diverzifikujte

Bez ohľadu na to, ako často budeme toto slovo opakovať, stále to bude málo. Čo je diverzifikácia?

Námornou analógiou – pokiaľ tvorí vaše námorné loďstvo len jedna fregata a tá dostane zásah pod čiarou ponoru, doplávali ste. Ak je však vaše loďstvo diverzifikované, okrem pár lietadlových lodí má ešte ďalšie fregaty, krížniky, ponorky a niekoľko desiatok motorových člnov, potopenie jednej alebo dvoch lodí – akokoľvek nemilé – vaše loďstvo pravdepodobne nijako fatálne neohrozí.

V investovaní je to úplne to isté. Majte svoje investície v rôznych typoch cenných papierov, v rôznych menách a v rôznych oblastiach sveta. Pokiaľ to tak máte – a ETF sú pre takúto diverzifikáciu viac než vhodným nástrojom, pretože v sebe obsahujú stovky až tisícky rôznych akcií a dlhopisov – prepad alebo dokonca úpadok niekoľkých málo akcií vás nemôže ohroziť.

Súčasná korekcia najviac poškodila – a v niektorých prípadoch úplne vymazala – špekulantov, ktorí vsadili na jednu kartu (jednu alebo len niekoľko málo pozitívne korelovaných akcií alebo kryptomien).

Investície a špekulácie sú dve úplne odlišné kategórie

Už otec všetkých hodnotových investorov (a vzor Warrena Buffetta) Benjamin Graham tvrdil, že „Investíciou nazývame operáciu, ktorá na základe dôkladnej analýzy sľubuje splatenie istiny a výplatu uspokojivého výnosu. Operácie, ktoré nespĺňajú tieto kritériá, sú špekulatívne“.

V súčasnej insta-dobe sa však tento jemný definičný rozdiel často opomína – k obrovskej škode tých, ktorí tak činia. Finax klientom v tomto ohľade pomáha najmä jasným cielením a časovým horizontom investícií, široko diverzifikovaným a transparentným portfóliom, tvorbou zdravého návyku na pravidelnú investíciu a obmedzením možnosti investície „časovať“.

Nebojte sa požiadať o radu alebo ďalší názor

V dobách zvýšenej neistoty a volatility trhov je ľahké spadnúť do „tunelového videnia“ a zamknúť sa v jednom type úvah a myšlienok – najmä, pokiaľ sa necháte ovplyvniť mediálnou scénou (viac o tejto téme ďalej).

Nebojte sa tak zavolať na našu klientsku podporu, finančnému agentovi alebo svojmu Finax Elite wealth manažérovi (pokiaľ ho máte) a preberte s ním zvolenú investičnú stratégiu, pravidlá diverzifikácie a možné scenáre ďalšieho vývoja. Keby nič ďalšieho, taký rozhovor vám dokáže priniesť iný pohľad na udalosti, porovnáte si svoje vlastné myšlienky a uistíte sa, že idete po správnej ceste.

Pokiaľ klientom Finax Elite ešte nie ste, máte u nás voľne k dispozícii obrovské portfólio vzdelávacích blogov a videí, ktoré vám vo vyššie popísanej situácii určite poslúžia.

K aktuálnemu vývoju finančných trhov naši odborníci natočili Mudrovačku, v ktorej odpovedajú na otázky, čo spustilo uplynulý pokles trhov, aké bude mať trvanie a čo by ste v týchto situáciách mali robiť:



Buďte pripravení do trhu vstúpiť a nakupovať za priaznivé ceny

Na každú situáciu sa možno pozerať ako na poloplný alebo poloprázdny pohár. Inteligentní investori s jasným dlhodobým investičným cieľom poklesy vítajú, pretože im umožňujú nakupovať aktíva za „výpredajové ceny“.

Začnite investovať už dnes 

Nesmiete však konať unáhlene a vždy si pred takým nákupom musíte uvedomiť, či máte dostatočnú hotovostnú rezervu na nečakané výdavky a vaše trvalé mesačné príkazy nebudú týmto nákupom ohrozené. Investovať by ste takto mali len rezervu, ktorú pre podobné situácie máte pripravenú – a sme späť pri tých investičných scenárov a dobre prepracovanom pláne pre všetky situácie.

Čo by ste naopak robiť nemali?

Prehnane často sledovať vaše portfólio

Pokiaľ viete, prečo investujete, svoje portfólio máte postavené na solídnych základoch, investujete pravidelne a neopúšťate svoj nastavený investičný cieľ, nie je žiadny dôvod panicky sledovať vývoj portfólia niekoľkokrát denne. Je to rovnaké, ako keby ste sa snažili schudnúť a stáli na váhe každú hodinu.

Trhy kolíšu a pokiaľ sa celý deň od svojho portfólia nepohnete a navyše stresujete sledovaním frmolu v televízii, na webových portáloch a na sociálnych sieťach, výrazne zvyšujete šancu na chybné rozhodnutie.

Uvedomte si, že všetky médiá – bez ohľadu na to, či sú tradičné alebo online – sa riadia jednou poučkou: „If it bleeds, it leads“. Ich cieľom je prinášať čo najviac dramatické správy a dodávať im emočný náboj, pretože jedine tak dokážu udržať pozornosť diváka. Kým vy máte pocit, že svet končí, ich príjmy z reklamy utešene stúpajú.

Sledujte, čo musíte, ale nenechajte na seba finančné (resp. akékoľvek) spravodajstvo pôsobiť príliš dlho a intenzívne, pretože potom môžete získať skreslenú predstavu o skutočnom význame popisovanej udalosti.

Premýšľať štýlom „čo by, keby“

Trápiť sa myšlienkou „prečo som nepredal minulý týždeň, keď to ešte bolo vysoko“ je úplne k ničomu. Nikto nemá krištáľovú guľu a pokiaľ sa niekomu predpoveď vývoja trhov podarí, je to skôr šťastie a náhoda. Minulosť neovplyvníte, sústreďte sa na svoj cieľ a pozerajte sa do budúcnosti. Znie to možno ako klišé, ale dumať o minulosti je neuveriteľne neproduktívne využitie vášho času.

Snažiť sa časovať trh

Hádanie bodu obratu trhov je síce príjemné filozoficko-intelektuálne cvičenie, ale vy by ste sa do neho púšťať nemali. Trhy sú komplexný mechanizmus a i pri najlepšej vôli nemá nikto z nás všetky informácie pre objektívne posúdenie, či už trhy sú alebo nie sú na dne.

V časoch vysokej kolísavosti sa na trhoch najviac objavuje obrovské množstvo falošných signálov a pravdepodobnosť, že do trhu vstúpite v nevhodnú chvíľu sa blíži istote. Jediná správna cesta inteligentného investora je držať sa svojej stratégie a investičného plánu, investovať pravidelne a udalosti okolo seba hodnotiť s chladnou hlavou a zdravým odstupom.

Máte nejaký tip alebo stratégiu, ktorá funguje u vás a my sme ju v našom blogu neuviedli? Dajte nám a ostatným čitateľom o nej vedieť a my ju do textu zapracujeme.

Tak hlavu hore a hlavne pokoj a rozvahu!

Tento článok poskytuje marketingové informácie o produktoch spoločnosti Finax, o.c.p., a.s.

Radi vám poradíme!
Naplánuj si hovor
phone-icon