Najnovšie
Náročnosť

Ako vyhrať nad psychikou a byť úspešným investorom?

Naprieč dejinami sme museli konať rýchlo, zoskupovať sa či vyhýbať sa nebezpečenstvu, aby sme obstáli v boji o prežitie. Vo svete financií sa však tieto inštinkty často stávajú zradnými. Psychika ovplyvňuje naše finančné rozhodnutia viac, než sme si ochotní priznať. V tomto článku sa dozviete, ako zvládať emócie pri investovaní a premeniť psychologické výzvy na svoju výhodu.

Ako vyhrať nad psychikou a byť úspešným investorom? | Finax.sk

Pozrime sa na najčastejšie prirodzené vlastnosti našej psychiky, ktoré nás často vedú k stratovým investíciám. Povedzme si, ako im čeliť, aby sme my nemuseli opakovať chyby neúspešných predchodcov v investovaní.

Správanie stáda

V 17. storočí si bohatší mešťania a šľachtici v Holandsku kupovali tulipány v hodnote zariadených domov. Ich cena sa neodvíjala od vzácnosti, nárokov pri pestovaní alebo šľachtenia. Odvíjala sa od ochoty aristokracie platiť vysoké sumy. Odvtedy prešli 3 storočia, no podobných príbehov by sme vo svete našli veľa aj dnes.

Občas sa na trhu objavia investície, ktorých hodnota začne prudko rásť. Pár z nich to udrží dlhodobo, väčšina sa však neskôr prepadne. Napríklad Microvision bola firma relevantná v 90. rokoch minulého storočia, ktorá začala časom upadať, až hrozilo, že ju vyradia z NASDAQ.

V takýchto situáciách však investori počúvajú zo všetkých strán svojich každodenných životov či sociálnych sietí o zhodnotení, ktoré táto investícia ponúka. Pozrú si graf vývoja stúpajúcej hodnoty a osloví ich falošná vidina rýchleho a vysokého zisku.

Dostane sa to aj ku nám. Kamaráti sa chcú pochváliť svojím rýchlym ziskom, influenceri predstavujú príležitosť, ktorá príde raz za život, a médiá informujú o bohatých investoroch, ktorí sa tiež rozhodli nakúpiť množstvo akcií. Samozrejme nám „zabudnú“ podotknúť, koľkokrát ich tip na zbohatnutie nevyšiel.

Prirodzene máme strach, že ak po tejto príležitosti neskočíme, všetci okolo nás zbohatnú a nám ten vlak ujde (v angličtine na to existuje výraz “Fear of missing out” alebo „F.O.M.O.“). Nezvažujeme teda, či danej investičnej príležitosti rozumieme alebo nám firma naozaj príde kvalitná. Investujeme do nej len pre to, lebo to robia aj všetci ostatní.

Preukáže sa správanie ako u stáda zvierat, ktoré sa hýbe rovnakým smerom. Každé z nich si je isté, že zviera pred ním pozná cestu a cieľ a nemusí rozmýšľať, či smeruje správne.

Ľudia sa nehrnú jeden za druhým po ulici, no stále robia podobné chyby - akceptujú názor väčšiny a nasledujú ju v každom kroku, namiesto vnímania faktov. Spomeňte si na klišé, ktoré ste asi počúvali od rodičov: „Keby tvoji kamaráti skočili z mosta, skočil/a by si tiež?!“

Potvrdzovanie vlastného naratívu

Investor začne selekciu faktov, aby nenarušil svoju celkovú predstavu. Je to predpojatosť, ktorá sa prejavuje v maličkostiach a ani si ju nevšímame. Napríklad, namiesto skepsy ohľadom rapídne rastúcich akcií a hľadaní iracionality u iných investorov otázkami typu „všetci sa do toho hrnú, čo ak neopodstatnene?“, sa sami seba opýtame „všetci to kupujú, prečo je to tak dobré?“. 

Vydáme sa na cestu hľadania faktov, ktorými sa dozvieme, prečo je konanie iných správne. A pri tej ceste si budeme stále potvrdzovať vznikajúci, no často klamlivý, naratív.

Je málo ľudí, ktorí sú popri svojej práci či rodine ochotní tráviť dlhé hodiny rešeršom nad pozitívami a negatívami trhu. A ak k tomu pridáme aj prospekt rýchleho zbohatnutia, kto by bol schopný zámerne hľadať fakty ničiace sny?

Každou ďalšou informáciou, ktorá argumentuje proti nášmu presvedčeniu, strácame stabilitu či našu vieru v prvý úsudok, ktorý sme si tak sebavedomo vyformovali. Pri strate stability alebo sebavedomia nemáme príjemný pocit. Ešte nepríjemnejší je však stratiť zainvestované peniaze.

Nadmerná sebadôvera

Domnienky sme si už potvrdili a zainvestovali sme. Po krátkom zisku z bubliny máme pocit, že vieme predpovedať trh a zabúdame na riziko. Niektorí investori potom investujú takmer všetky peniaze do jedného trhu (v horšom prípade do jednej akcie alebo kryptomeny) a ignorujú potrebu diverzifikácie.

Čím vyššie ceny vystúpajú, tým viac peňazí vložia. V porovnaní s novovznikajúcimi internetovými spoločnosťami zarobili investori počas dotcom bubliny v tradičných trhoch len „zopár drobných“, čo pre nich znamenalo iba jedno - nevyužitý kapitál. Veľa z nich sa zbavilo akcií, ktoré stabilizovali ich portfólio, a zamerali sa iba na rýchly zisk.

Prasknutie bubliny

Časom sa nájdu investori, ktorí si uvedomia, že ceny akcií sú neudržateľné a neprimerané. Tak sa to stalo s tulipánmi v 17. storočí, dotcom bublinou počas boomu internetu, keď rástli aj stratové firmy, alebo realitnou bublinou v roku 2008, počas ktorej si rodiny nemohli dovoliť bývanie.

Dnes robíme dookola tie isté chyby, napríklad nechválne známe sú v popkultúre GameStop alebo MicroVision. Keď investori zistia, že trh je nafúknutý, začnú predávať a spustia dominový efekt. Znova sa hrnú za sebou ako stádo. Zaujíma vás, čo sa deje po tom?

Ceny akcií Microvision

Trh sa obnovil a vrátil k pôvodným hodnotám, aby akcie odzrkadľovali skutočnú úspešnosť emitenta, jeho zisky, trh, cashflow, zadlženosť a iné merateľné faktory. A čo sa stalo s peniazmi nádejných a úspechom zaslepených investorov? Prevažne ich stratili.

Ochota investovať rastie úmerne so stúpajúcimi akciami, a teda čím neskôr bublina praskla, o to viac stratili. Do roku 2002 od prasknutia dotcom bubliny stratilo 100 miliónov investorov kolektívne okolo 5 biliónov dolárov. V prepočte na dnešné peniaze je to takmer 80 tisíc eur na investora.

Strach pred stratou víťazí nad možnosťou získať

Bublina praskla, investori si uvedomili nadhodnotenie akcií a opustili potápajúcu sa loď, aby minimalizovali straty. Trh si prešiel korekciou, ceny klesli. V takýchto prípadoch padajúci trh (tzv. “bear market“) dominuje a investori stratia nádej na rast.

Je však tento chaos opodstatnený? Ak máte dlhodobú stratégiu, nie je. Spomeňte si na krízu, ktorú priniesla pandémia Covidu-19. Globálny obchod spomalil, ochota nakupovať klesla. Investori sa zľakli a začali sa správať tak, ako je zvykom.

Hodnota indexu veľkých amerických spoločností S&P 500 začiatkom roka 2020 spadla o tretinu. Akcie sa však v nasledujúcich mesiacoch zotavili a vrátili k rastu. Od pandemického minima je tento index v pluse 150 %. Na to, ako zle to spočiatku vyzeralo, je to slušný návrat.

Vývoj Indexu S&P 500 počas pandémie

Prečo sa teda tak hrnieme predať svoje akcie pri každej nepríjemnosti? Môže za to strach pred stratou (po anglicky “loss aversion“). Pokles portfólia a správy o kríze nás môžu presvedčiť, že nám miznú naše peniaze priamo z peňaženky, hoci je to často len dočasný stav.

Aj keby váš vklad nešiel do mínusu, pokles akcií, na ktorých ste doteraz zarábali, vás vykoľají z miery. Zľaknete sa, že s vašou investíciou niečo nie je v poriadku a radšej sa jej rýchlo zbavíte.

Nie ste v tom však sami. Aj najskúsenejší investori zažijú počas života hromady prepadov akcií. V priemere dokonca každého 1 a pol roka zažijú 10 % pokles, a každé 4 roky dokonca 20 %.

Ako sa s tým vysporiadajú? Diverzifikujú a využívajú investovanie do celých trhov napríklad cez ETF fondy. Zánik celého trhu sa totižto udial počas celej existencie ľudstva iba zopárkrát, kým krach firiem na nulu zažívame neustále.

Priemerná frekvencia poklesov Indexu S&P 500

Ako sa vyhnúť našim iracionálnym chybám?

Napriek tomu, že sme iracionálne bytosti a často robíme chyby, existujú metódy, pomocou ktorých by ste mohli dopad svojich emócií zjemniť na minimum. Aké?

  • Nešpekulujte a nenaháňajte investície (akcie, kryptomeny) len pre to, že v posledných mesiacoch prudko narástli alebo vám boli odporúčané influencermi a kamarátmi.
  • Investujte diverzifikovane, držte väčšinu svetových regiónov aj sektorov ekonomiky. Ak napcháte väčšinu peňazí do jedného sektora alebo firmy, tak hrozí, že o veľkú časť prídete.
  • Urobte si plán - čo chcete investovaním dosiahnuť a na ako dlho plánujete peniaze investovať? Následne nastavte mieru rizika, ktorá je na tento cieľ vhodná. S výberom stratégie už pomôže náš robo-poradca.
  • Ak investujete diverzifikovane do celého trhu, tak myslite na to, že poklesy sú normálna vec, ktorá k investovaniu patrí. V priemere sa poklesy o 10-20 % objavujú každých pár rokov, pri celoživotnom investovaní ich teda zaručene zažijete. Nepanikárte a počkajte si na zotavenie (prípadne využite pokles na dokúpenie investícií za zvýhodnené ceny).

Vo Finaxe je naša stratégia jasná a jednoduchá – investujeme dlhodobo. Správne diverzifikovať svoje portfólio tak, aby ste mu verili a boli s ním ochotní dlhodobo investovať, nie je jednoduché. Stáva sa, že investori neodhadnú svoju investíciu, zľaknú sa jej poklesu a vypredajú ju v strate. Iní zas nastavia svoju investíciu prehnane konzervatívne, kvôli čomu im ujde zisk.

Začnite investovať už dnes 

Preto vám cez nášho robo-poradcu ponúkame férové a objektívne navrhnuté stratégie tak, aby ste mali svoje portfólio ušité na mieru podľa vami zvolených preferencií v krátkom dotazníku. V ňom zodpoviete otázky ohľadom plánovanej dĺžky investovania, skúseností s investovaním či svojej finančnej situácie a náš robo-poradca vám odporučí diverzifikované portfólio vhodné pre vašu situáciu. Rozhodne sa pritom na základe dlhodobých dát o vývoji trhov, nie emócií, chamtivosti alebo strachu.

Ak máte dobre nastavené portfólio, diverzifikovali ste svoje investície do viacerých trhov a investujete dlhodobo, spravili ste všetko pre to, aby ste sa pridali medzi inteligentných investorov.

Tento článok poskytuje marketingové informácie o produktoch spoločnosti Finax, o.c.p, a.s.

Radi vám poradíme!
Naplánuj si hovor
phone-icon