Blíži sa najkrajší čas roka, kedy si oddýchneme a strávime čas v kruhu blízkych s hromadou dobrého j...
Amazon rozważa budowę reaktora jądrowego - Przegląd światowej gospodarki
Amazon rozważa budowę reaktora jądrowego, ECB ponownie obniża stopy procentowe i poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla. Najnowsze wiadomości z gospodarki.
Amazon rozważa budowę reaktora jądrowego
Po ogłoszeniach ze strony Google i Microsoft, Amazon również dołącza do inicjatywy inwestowania w energię jądrową. Celem jest zasilanie coraz większych centrów danych, które są kluczowe dla rozwoju sztucznej inteligencji.
Amazon przeznaczył na ten cel ponad 500 milionów dolarów (ok. 2 mld polskich złotych), inwestując w firmę X-energy. Przedsiębiorstwo to rozwija małe modułowe reaktory, które mają około jednej trzeciej mocy standardowych reaktorów, co czyni je idealnymi do tego typu zastosowań. Amazon planuje zainstalować reaktory o mocy 5 gigawatów do 2039 roku.
Wspomniane giganty technologiczne już wcześniej inwestowały w elektrownie słoneczne i wiatrowe, jednak rosnące zapotrzebowanie na energię skłoniło je do zwrócenia się ku energetyce jądrowej, która nie emituje gazów cieplarnianych, a jednocześnie dostarcza największe ilości energii.
ECB ponownie obniża stopy procentowe
Po zmniejszeniu ryzyka inflacji Europejski Bank Centralny (ECB) zdecydował się na trzecie w tym roku obniżenie wszystkich swoich kluczowych stóp procentowych o 0,25 pkt. proc., do przedziału 3,25%-3,65%, co jest najniższym poziomem od trzech lat. Najniższa stopa 3,25% dotyczy oprocentowania depozytów bankowych.
Decyzja ta wynika z wolniejszego wzrostu cen, który we wrześniu spadł do 1,8%, poniżej 2% celu ECB. Głównym czynnikiem był spadek cen energii o 6,1% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W ostatnich dwóch latach to właśnie ceny energii były głównym czynnikiem napędzającym wysoką inflację.
Poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla
W ubiegły poniedziałek na Szwedzkiej Akademii Królewskiej ogłoszono laureatów prestiżowej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Nagrodzeni zostali trzej amerykańscy ekonomiści: D. Acemoglu, S. Johnson i J. Robinson, pracujący na Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Uniwersytecie w Chicago.
Akademia uzasadniła przyznanie nagrody ich wkładem w zrozumienie powstawania i utrzymywania się nierówności między krajami oraz roli, jaką odgrywają w tym instytucje państwowe. Jak zauważył sam Acemoglu: „Nasza praca pokazuje, że demokracja ma pozytywny wpływ na bogactwo i wyniki ekonomiczne, a kraje, które przechodzą na system demokratyczny, doświadczają lat wzrostu gospodarczego”.
Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii nie należy do pierwotnych nagród ustanowionych w 1895 roku, ale przyznawana jest od 1968 roku. Oficjalnie nazywa się „Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych”.