Blíži sa najkrajší čas roka, kedy si oddýchneme a strávime čas v kruhu blízkych s hromadou dobrého j...
Americká vláda rozmýšľa nad rozdelením Googlu - Prehľad svetovej ekonomiky
Americká vláda rozmýšľa nad rozdelením Googlu. Čínske stimuly naďalej hýbu trhom a ceny ropy zatiaľ nerastú. Prečítajte si to najdôležitejšie zo sveta ekonomiky za posledný týždeň.
Americká vláda rozmýšľa nad rozdelením Googlu
Americké Ministerstvo spravodlivosti zvažuje rozdelenie Googlu v dôsledku nedávneho rozhodnutia súdu o nezákonnej monopolizácii na trhu internetových vyhľadávačov. Podľa rozsudku Google podpisoval s technologickými spoločnosťami drahé kontrakty, vďaka ktorým sa stal predvoleným prehliadačom na väčšine zariadení.
Rozdelenie by mohlo nasledovať historický precedens z prípadov ako AT&T, kedy bola veľká spoločnosť rozčlenená na viacero menších. Cieľom by bolo, aby si tieto spoločnosti namiesto udržovania spoločnej dominancie začali konkurovať. Google patrí pod Alphabet Inc., spoločnosť vlastniacu stovky entít. Z tohto systému by sa mohli odtrhnúť napríklad Android, Chrome alebo Google Play.
Google sa voči návrhom vyhradil a pripomína, že trest by sa mal zameriavať na kontroverzné exkluzívne kontrakty. Argumentuje, že pri rozdelení spoločnosti by sa ohrozili užívatelia a spomalil rozvoj AI, keďže by sa vyskytol problém so zdieľaním dát.
Čínske stimuly naďalej hýbu trhom
Začiatkom týždňa predstavila čínska vláda nové opatrenia na podporu ekonomiky. Krajina trpí slabým domácim dopytom a problémami v realitnom sektore. V uplynulých týždňoch boli oznámené stimuly, ktoré obnovili nádej investorov a podporili čínske akcie. Čakalo sa, že vláda bude v trende pokračovať a predstaví ďalšie expresné opatrenia zvyšujúce spotrebiteľskú dôveru a domáci dopyt, či posilňujúce realitný trh.
Stimul síce dorazil, ale v inej podobe, než investori chceli. Zameriava sa hlavne na podporu kľúčových sektorov, ako sú technológie a zelená energia, pričom kladie dôraz na dlhodobý rast. Čínske akcie preto počas týždňa skĺzli do poklesu (hoci sú za posledný mesiac stále v peknom pluse).
Nádej na konkrétnejší balík však zase ožila v sobotu, keď Ministerstvo financií ohlásilo ďalší veľký stimul zameraný na zvýšenie spotreby a okamžitú podporu ekonomiky. Konkrétnu sumu a iné podrobnosti však vláda upresní až koncom mesiaca.
Ceny ropy zatiaľ nerastú
Krajiny po iránskom raketovom útoku na Izrael apelovali na vládu Netanjahua, aby nereagoval zasiahnutím iránskych ropných polí. Izrael medzinárodnému nátlaku poľavil, vďaka čomu strach pred znížením produkcie ropy jednej z najprominentnejších krajín OPEC opadol. Ceny ropy vďaka tomu v prvej polovici týždňa padli o takmer 7 %.
Ropu ovplyvňuje aj vývoj v Číne, keďže by prudké oživenie jej ekonomiky znamenalo zvýšenie priemyselného dopytu. Sklamanie zo stimulov začiatkom týždňa preto prispelo k jej poklesu. S očakávaním víkendového oznámenia ďalších opatrení však cena opäť mierne vzrástla.