Od svojho vzniku v januári 2018 sa Finax z malej „garážovej“ firmy rozrástol na popredného hráča na...
Rozpočet študenta - ako ho správne nastaviť?
Inflácia tento rok trápi aj študentov. Medziročná miera v apríli 2022 vzrástla na 11,8% a na Slovensku je tak inflácia najvyššia za posledných 17 rokov. Ceny potravín, benzínu, energií či ubytovania išli hore, a to môže znamenať problém hlavne pre študentov, z ktorých mnohí majú už teraz obmedzený rozpočet na bežné výdavky.
Život počas vysokej školy je jedným z najkrajších období. Mnohí študenti sa počas týchto rokov učia narábať s financiami, ktoré si začali spravovať sami. Realita býva neúprosná a niekedy sa na konci mesiaca zbadáme, že všetky naše úspory a rozpočet na daný mesiac akoby odvialo.
Podobné situácie som zažívala na začiatku môjho štúdia, a preto som sa rozhodla priniesť ostatným kolegom – študentom – tipy ako na osobný rozpočet počas štúdia. Obdobie vysokej inflácie nás len utvrdzuje v tom, že je potrebné mať kontrolu nad svojimi osobnými financiami. So správnym nastavením peňazí sa dá prežiť aj vysoká inflácia.
Zdroj: Štatistický úrad SR
Vytvorenie rozpočtu v čase dvíhajúcich sa cien je najlepším možným krokom k pochopeniu, na čo mesačne idú tvoje peniaze. Svoje výdavky si tak budeš môcť upraviť s uvážením momentálnych cien.
Keď budeš mať jasnejší prehľad o svojich výdavkoch a sporiacich návykoch, môžeš pracovať na dosiahnutí väčších cieľov, ako je napríklad cestovanie a šetrenie peňazí na budúce plány, napríklad na presťahovanie sa do nového mesta po skončení vysokej školy.
Rozpočet, ktorý si teraz vytvoríš, ti môže pomôcť počas celého 20. roku života a aj po ňom. Navyše, keď si raz rozpočet zostavíš, stačí robiť len malé úpravy podľa toho, ako sa menia tvoje príjmy a výdavkové návyky.
Ako zostaviť rozpočet?
1. Maj prehľad o svojom čistom príjme
Pravidelný príjem z brigády či platenej stáže, príspevok od rodičov, podpora od univerzity – to všetko je tvoj čistý príjem. Suma peňazí, ktorá ti mesačne pristane na účte, je dôležitá súčasť rozpočtu a vytvára základ pre to, koľko si môžeš dovoliť minúť.
Pokiaľ pracuješ jednorazovo a tvoja výplata nie je stabilná, čiže sa v jednotlivých mesiacoch, týždňoch a obdobiach mení, skús si vypočítať priemernú sumu, s ktorou môžeš všeobecne počítať každý mesiac. Je lepšie zvoliť menšie číslo, aby si neriskoval/a nadmerné výdavky.
2. Vypíš si mesačné výdavky
Zostav si zoznam svojich mesačných výdavkov. Nemusíš loviť v pamäti a rozmýšľať čo všetko si si tento mesiac kúpil/a. Väčšina študentov bežne platí kartou alebo mobilom. Málo z nás má v dnešných dňoch pri sebe hotovosť.
Väčšina bánk ponúka prehľad výdavkov v rámci aplikácie, u nás ti s usporiadaním financií pomôže Finančný kouč.
Na Slovensku je najväčším výdavkom študentov jedlo. Tým, že sa u náš školné neplatí, môžeme oproti našim zahraničným rovesníkom ušetriť kopu peňazí.
Knihy, učebnice a iné študijné materiály sa od každej univerzity a odboru líšia, no potrebné je ich kúpiť raz za semester. Ubytovanie je stále prijateľné, pokiaľ bývaš na internátoch, a ak aj nie, vždy sa dá nájsť študentská izba v bytovom objekte za dobrú cenu.
Ceny jedla však išli výrazne hore, a preto je potrebné zvážiť, či sa radšej naješ v reštaurácii, či študentskej jedálni, v ktorých sa dvíhali ceny za denné menu, alebo si uvaríš jedlo sám/sama s tým, že si môžeš nakúpiť potraviny presne na to, čo potrebuješ. Nehovoriac o tom, že si môžeš navariť na niekoľko dní dopredu.
Zdroj: Štatistický úrad SR
3. Rozdeľ svoje výdavky na fixné a premenlivé
Medzi fixné výdavky zaraď všetky účty, ktoré platíš každý mesiac – ubytovanie, telefón, doprava, strava, internet atď. Sú to tie výdavky, ktorým sa jednoducho nevyhneš.
Medzi premenlivé výdavky zaraď tie, bez ktorých sa zaobídeš. Členstvo vo fitku, piatkové párty s kamarátmi a výdavky spojené s nimi, kaderník, nechtárka, posedenie na káve. Sú to veci, ktoré nám slúžia na zábavu, či na to, čo chceme, no nepotrebujeme.
Tieto výdavky sa môžu mesačne líšiť, a preto je dobré si spraviť priemer všetkého, na čo v danom mesiaci míňaš peniaze. V prípade zníženia príjmu vieš práve z týchto aktivít ukrojiť a zaobísť sa na čas aj bez nich.
4. Urči si priemerné mesačné náklady na každý výdavok
Ako som už spomínala, premenlivé výdavky sa môžu mesačne obmieňať. Možno si tento mesiac bola na nechtoch len na dorábke, vo fitku si strávil/a menej času kvôli skúškovému alebo si menej minul/a aj na doprave, pretože si už toľko nedochádzal/a do školy. Fixné výdavky budú v priemere zhruba rovnaké, cena za ubytovanie alebo za telefón sa mesiac od mesiaca príliš nezmení.
Ak napríklad bývaš v podnájme, výdavky za elektrinu, vodu, energie (na ktorých sa dá tiež ušetriť – pozri si tipy, ktoré ti prinášame v tomto blogu) a podobne sa môžu meniť. To isté platí aj pre tých, ktorí jazdia autom.
Pri týchto výdavkoch bude potrebné spraviť priemer, aby sme mohli určiť rozpočet na mesiac. Stačí sčítať výdavky za napríklad tri mesiace a vydeliť ich tromi. Ak máš mesačné výdavky za potraviny 143 eur, môžeš si ich zaokrúhliť na 150 eur. Bude sa ti tak lepšie pracovať so svojim budgetom a vzniká ti priestor aj na menšie rozdiely.
5. Ak je to potrebné, vykonaj úpravy
Posledným krokom je porovnanie svojich mesačných príjmov a výdavkov. Ak zarábaš viac, ako míňaš a na konci mesiaca ti ostávajú peniaze, tvoj budget je dokonalý. Peniaze, ktoré si neminul/a ani na nevyhnutné, ani na premenlivé výdavky, zábavu s kamarátmi či nové oblečenie si môžeš odkladať do budúcnosti.
Či už budeš šetriť na dovolenku, auto alebo nový mobil, je dobre vedieť, že máš peniaze navyše. Čo viac, tieto peniaze môžeš investovať a zabezpečiť si rovnako stabilnú finančnú situáciu aj v budúcnosti.
Začni si šetriť na budúcnosť teraz
Ak si však svoj životný štýl nemôžeš dovoliť a míňaš viac, ako zarábaš, je načase prehodnotiť svoje priority. Môžeš si zvýšiť príjmy tým, že si nájdeš ešte jednu brigádu, ale mal/a by si sa zamyslieť nad tým, ako môžeš znížiť náklady.
Mám vytvorený budget. A čo teraz?
Ak si si dal/a tú námahu, prešiel/a si si všetky svoje výdavky a zostavil/a si svoj budget, gratulujem. Si o krok bližšie k lepšiemu spravovaniu svojich financií. Dôležitým krokom po zostavení rozpočtu je dodržiavať ho.
Dodržanie rozpočtu a správna práca s financiami už počas štúdia ti pomôžu začať život po štúdiu so solídnym finančným základom a naučia ťa správnym návykom, ktoré v budúcnosti oceníš.
Študentské časy sú jedno z najkrajších bezstarostných období. V tomto čase nás ešte nemusia trápiť veci ako hypotéka, deti, kúpa nehnuteľnosti a podobné záležitosti, ktoré pridávajú vrásky.
Je v poriadku si študentský život užívať a nebáť sa minúť peniaze aj na to, čo chceme. Dôležité je však správne nastavenie priorít a analýza svojho budgetu, a teda či si to môžeš dovoliť.
Koniec koncov, nebude omnoho lepšie, keď doštuduješ a nebudeš si musieť svoj majetok začať budovať úplne od začiatku? Nestratíš tak zbytočné roky po štúdiu, kedy si ešte mladý/á a môžeš cestovať, spoznávať a hľadať to, čo ťa v živote bude napĺňať. I keď peniaze, ako sa hovorí, šťastie nenosia, myslím si, že fakt, že sa o ne nemusíš strachovať, bude celkom pozitívny.
Tento článok poskytuje marketingové informácie o produktoch spoločnosti Finax, o.c.p., a.s.