Od svojho vzniku v januári 2018 sa Finax z malej „garážovej“ firmy rozrástol na popredného hráča na...
Francúzska vláda padla - Prehľad svetovej ekonomiky
Francúzska vláda padla. Čína zakázala vývoz strategických minerálov do USA a generálny riaditeľ Intelu odstúpil z funkcie. Prečítajte si to najdôležitejšie zo sveta ekonomiky za posledný týždeň.
Francúzska vláda padla
Francúzsky parlament odmietol návrh štátneho rozpočtu a vyslovil nedôveru vláde. Politická kríza v krajine prichádza v období obáv pred americkými clami, poklesom hodnoty eura voči doláru a výrazným spomalením rastu HDP či ekonomickej aktivity v najväčších ekonomikách EÚ.
Navrhovaný rozpočet obsahoval konsolidačné opatrenia, ako znižovanie výdavkov a zvyšovanie daní. Ich cieľom bolo znížiť dlhové zaťaženie krajiny, ktoré patrí k najvyšším v EÚ. Centristická vláda vedená prezidentom Michelom Barnierom však mala v parlamente menšinu, kvôli čomu ju opozičné Národné združenie (ktoré v minulosti viedla Marine Le Penová) a ľavicová strana dokázali odvolať.
Napriek tomu, že Francúzsko vstúpi do roku 2025 bez schváleného rozpočtu, Grécka cesta nie je pravdepodobná. Krajina má podporu európskych partnerov, národný majetok takmer 7-krát väčší ako ročný HDP a ústavu, ktorá vkladá väčšinu moci do rúk prezidenta.
Čína zakázala vývoz strategických minerálov do USA
Čína zakázala vývoz gália, germánia, antimónu, grafitu a takzvaných „supertvrdých materiálov“ do Spojených štátov amerických. Reagovala tak na rozhodnutie prezidenta Bidena obmedziť predaj čipov, ktoré sú súčasťou polovodičov využívaných vo vojenskej technológii, do Číny. Zakázané minerály sa používajú pri výrobe vojenských technológií, ale aj čipov, batérií do elektromobilov či solárnych panelov.
Alternatívne zdroje týchto materiálov sú obmedzené. Pred reštrikciami pochádzalo 50 % importovaného germánia a gália do USA práve z Číny, ktorá okrem iného dominuje v ťažení nerastných surovín. Spolu s Ruskom vlastnia polovicu svetovej zásoby antimonitu a 80 % svetového grafitu, ktorý sa využíva pri výrobe batérií elektromobilov, má čínsky pôvod.
Americké spoločnosti si už dlhšie hľadajú iné zdroje, podľa amerického geologického prieskumu však môže celkový zákaz znížiť HDP USA o 3,4 miliardy dolárov.
Generálny riaditeľ Intelu odstúpil z funkcie
CEO Intelu Pat Gelsinger sa po troch rokoch vzdal funkcie. V roku 2021 nastúpil s víziou nastavenia správneho smeru pre amerického giganta, ktorý mal problémy s výrobou. Tento cieľ sa mu nepodarilo naplniť, predaje Intelu za ten čas klesli o jednu tretinu a cena akcií o viac ako 65 %.
Najväčšou hrozbou pre Gelsingera bola firma Nvidia, ktorá sa špecializuje na čipy využívané v umelej inteligencii. Vďaka investíciám do AI sa Nvidia stala druhou najväčšou firmou na svete a nakoniec nahradila Intel v DOW indexe.
Intel sa po odchode generálneho riaditeľa snaží nastaviť novú stratégiu, ktorá zahŕňa sprostredkovanie výroby čipov firmám, ktoré si ich samy nadizajnujú.