Od svojho vzniku v januári 2018 sa Finax z malej „garážovej“ firmy rozrástol na popredného hráča na...
Jak do nového roku vkročit tou správnou nohou
Rok 2024 uběhl jako voda. Někteří z nás jsou možná stále hlavou v silvestru 2021, ale čas nečeká na nikoho a my už stojíme na začátku roku 2025. S příchodem nového roku je přirozené zamyslet se nad tím, co bychom mohli dělat lépe a jaká předsevzetí či plány si pro další rok stanovit. Ať už je váš seznam jakkoli dlouhý, nezapomínejte, že není potřeba splnit každičký bod. I malé kroky mohou přinést velké změny, vykouzlit úsměv na tváři a zároveň potěšit vaši peněženku!
1. Reflexe loňského roku
Většinou se říká, že bychom neměli žít v minulosti. To ovšem neznamená, že bychom se z ní neměli poučit – a to platí také o penězích.
Podívejme se nejprve na hospodaření!
Peníze nejsou ta nejdůležitější věc, ale pokud v nich máte pořádek, určitě se vám bude žít příjemněji. Vyhodnoťte si, jestli byl váš rodinný či osobní rozpočet dobře a realisticky stanoven. Utráceli jste za různé kategorie výdajů zhruba tolik, kolik jste chtěli? Rovněž je důležité zkontrolovat, zda jste dokázali pravidelně ušetřit doporučených 10–20 % příjmu, ať už na tvorbu rezervy na neočekávané výdaje nebo důchod.
Neměli jste žádný rozpočet nebo jste nijak nesledovali vaše výdaje?
Nebojte, nejste první ani poslední – přece každý nějak začínal. V takovém případě bude prvním krokem začít sledovat výdaje a vytvořit si rozpočet na nejbližší měsíc. Zjistěte, za jaké kategorie výdajů (bydlení, potraviny, restaurace, volný čas atd.) jste za posledních pár měsíců utráceli peníze. Pokud si pravidelně nešetříte, tak se zamyslete, jestli byste za některé z nich nedokázali utrácet méně.
To však neznamená, že byste teď museli vytáhnout tužku a papír a začít sepisovat platbu za platbou. S výjimkou plateb v hotovosti nechte tuto mravenčí práci na výdobytky moderní doby.
Nechte technologie pracovat za vás
Některé bankovní aplikace už umožňují sledování výdajů, příp. tvoření rozpočtů. Finax nezaostává, a proto jsme do naší aplikace přidali funkci Finančního Kouče, který vám automaticky zaznamenává příjmy a výdaje a umožňuje tvorbu propracovaných rozpočtů, ať už na nejbližší měsíc nebo na specifickou událost, např. na dovolenou nebo vánoční svátky.
Nevíte, jak postupovat při tvorbě rozpočtu? Nemějte obavy, tomuto tématu jsme se již podrobněji věnovali v našem předchozím článku!
2. Zjistěte, kde můžete ušetřit na daních, aby vám zbylo víc!
Říká se, že jedinými jistotami v životě jsou daně a smrt. Co kdyby se tato jistota dala trochu „zmírnit“? Období od ledna do 1. dubna nemusí být až tak nepříjemné, pokud víte, že si část zaplacených daní můžete nechat vrátit nebo ušetřit příští rok.
Jak to vlastně funguje?
Zpravidla za vás zaměstnavatel platí zálohy na daň přímo z vašeho platu/mzdy. Ty jsou vypočteny na základě vašeho příjmu a odvedeny státu každý měsíc. Jelikož se váš plat/mzda z měsíce na měsíc pravděpodobně výrazněji nemění, většinou částka záloh sedí s reálnou částkou daně, kterou je třeba zaplatit.
Ale pozor – to platí pouze v případě, že nemáte žádné výdaje, kterými byste si mohli základ daně snížit. A právě tady se otevírá prostor k tomu, abyste ušetřili. V některých případech se vám může vyplatit podat daňové přiznání samostatně, i když to od vás zákon nevyžaduje.
Zkontrolujte vaše výdaje a zjistěte, co všechno si můžete „odepsat“!
Existuje několik výdajů, kterými si můžete snížit základ daně i jako zaměstnanec. Často jsou to položky, o kterých možná ani netušíte, že se dají uplatnit:
- Připravujete se na váš důchod pomocí tzv. produktů spoření na staří, mezi které patří také náš Evropský důchod (daňový režim DIP)? Příspěvky do 48 000 Kč ročně se mohou odečíst od daňového základu.
- Máte hypotéku anebo úvěr ze stavebního spoření? V takovém případě si můžete odečíst úroky do výše 150 000 Kč ročně.
- Darovali jste krev anebo kostní dřeň? Pokud ano, můžete si odečíst od základu daně 3 000 Kč, resp. 20 000 Kč za každé darování – maximálně však do výše 30 % celkového daňového základu.
Toto všechno jsou výdaje, které se dají uplatnit, a je jich více!
Sledujte portál Finanční správy, aby vám nic neuniklo.
Na odkazu výše naleznete kompletní seznam všech položek, které si od základu daně můžete odečíst, včetně dalších užitečných informací.
Každá koruna, kterou ušetříte, může být lépe investována do vás – ať už ve formě nových zážitků, vzdělání nebo vytvoření železné rezervy na horší časy. Tak proč dávat státu více, když nemusíte?
Pokud se v daňových otázkách necítíte jisti, oslovte účetního nebo daňového poradce, který vám pomůže úspory maximalizovat a vyplnit daňové přiznání bez stresu.
3. Nastavte si cíle a priority
Ať už plánujete začít cvičit, přestat kouřit nebo konečně zvládnout nový jazyk, všechna novoroční předsevzetí mají společnou jednu věc: odhodlání zlepšit se. Ale ruku na srdce – komu z nás vydrží více než pár týdnů?
Dá se k tomu přistoupit i realisticky
V případě, že byste toho ve svém životě chtěli změnit opravdu hodně, vezměte tužku a papír a napište na něj vše, co vás napadne. Neomezujte se a nechte myšlenky volně běžet.
Ze seznamu pak vyberte polovinu, kterou považujete za podstatnější. Proces opakujte, dokud vám na papíře nezůstanou 3–4 konkrétní cíle.
Věnujte čas tomu nejdůležitějšímu!
Jakmile budete mít jasno v tom, co je nejpodstatnější, rozepište si ke každému cíli mezikroky, resp. věci, které pro jejich splnění budete pravidelně dělat. Pravidelnost je klíčová – malé, ale konzistentní kroky budou mít daleko větší dopad než nárazová snaha.
Opět to pěkně platí i pro šetření a osobní finance. Mnoho lidí je třeba přesvědčeno, že investování dává smysl pouze s většími částkami. Pokud tedy nedokážou ušetřit vyšší tisíce, nechtějí se do investování ani pouštět (případně zvládnou zainvestovat během 1–2 měsíců, ale pak to vzdají). Dnes už je přitom možné začít i s mnohem menšími částkami – třeba ve Finaxu je minimální investice pouhých 250 Kč.
Nebojte se to zkusit s menšími částkami a později svou pravidelnou investici navýšit (když vám vzroste příjem nebo najdete další způsoby, jak ušetřit). I s nízkými částkami lze vybudovat velký majetek.
Nezapomeňte na principy
Kromě konkrétních cílů je více než prospěšné určit si nějaké hlubší principy, kterými se chcete letos řídit, např. věnovat více času rodině.
Vstupte do nového roku s jasnými cíli, pevnými hodnotami a trpělivostí. I malé kroky vás mohou přivést k velkým výsledkům, pokud je budete dělat pravidelně a s odhodláním. A pamatujte – není důležité splnit vše, co si umanete, ale je klíčové mít chuť zkoušet a zlepšovat se.
4. Nepodceňujte sílu návyků!
Návyky jsou jako tiché motory našeho každodenního života – mnohé z nich děláme tak automaticky, že si je sotva uvědomujeme. Ranní káva po probuzení, poslech oblíbené hudby cestou do práce či pohled na telefon hned po probuzení – to vše jsou návyky, které nenápadně formují náš den.
Určitě jste již slyšeli, že pokud se zlepšíte každý den o 1 %, na konci roku budete až 37krát lepší verzí sebe sama. To ukazuje, jak velkou sílu má kumulativní efekt. I zdánlivě nepodstatný návyk (jako počet lžiček cukru ve vašem ranním čaji nebo kávě) může časem výrazně ovlivnit vaše zdraví – ať už pozitivně či negativně.
Sílu návyků a jejich efektivní budování skvěle rozebírá kniha Atomové návyky. Pokud ji neznáte, můžete si její přečtení zařadit mezi novoroční předsevzetí.
Pokud tak ještě neděláte, vytvořte si návyk k investování
Nebyl by to blog od Finaxu, kdybychom nezmínili investování alespoň jednou, ale z velmi dobrého důvodu. Investování je jedním z nejspolehlivějších způsobů, jak zajistit sebe a rodinu a zvětšit majetek. Není to jen o čísle na účtu – vybudovaný majetek nás chrání před neočekávanými situacemi a dává nám větší svobodu dělat v životě věci, které nás naplňují.
Nejkrásnější na tom je, že i s menšími částkami dokážete vybudovat opravdu velký majetek. Jediný háček je, že to musíte dělat opravdu dlouho, ideálně celá desetiletí. Pokud byste například investovali 30 let (řekněme od 25 do 55 let) po 2 000 Kč měsíčně do 100 % akciového portfolia, očekávaná finální hodnota vašeho investičního účtu by byla necelých 2,8 milionů korun (očekávaný vývoj portfolia je stanoven na základě algoritmů Finaxu, které vycházejí z dlouhodobých historických dat o vývoji akciových trhů).
Zkuste si z investování udělat celoživotní návyk. Pokud už máte vytvořený rozpočet, dalším krokem je do něj zařadit investování a dívat se na něj jako na běžný výdaj i v malých částkách.
S Finaxem zvládne investování každý. Účet si otevřete do 10 minut a investovat můžete začít už od 250 Kč. Nemusíte se přitom zavázat k pravidelným vkladům ani žádným podobným podmínkám.
V případě jakýchkoliv dotazů nás můžete kontaktovat na client@finax.eu nebo si přečíst náš blog.
Začnite investovať už dnes
Upozornění: S investicí je spojeno riziko. Výsledkem investice může být i ztráta. Návratnost vaší investice se může zvýšit nebo snížit v důsledku kolísání směnných kurzů, pokud je vaše investice provedena v jiné měně, než která se používá při výpočtu výkonnosti. Minulé výsledky nejsou zárukou budoucích výnosů. Informujte se o rizicích, která podstupujete při investování.
5. Dejte sbohem věcem, které vás nedělají šťastnými
Peníze jsou nepochybně důležité – usnadňují život, otevírají dveře k novým možnostem a mohou být silným nástrojem k dosažení trvalého štěstí. Avšak faktem je, že nejsou všechno. Ne všechno se dá za peníze koupit a pokud vaše štěstí založíte čistě na penězích, nikdy ho nebudete mít dost – neboť s jídlem roste chuť a peněz může být vždycky více.
Nezapomínejte na sebe
Rok 2025 může být přelomový, pokud se rozhodnete udělat něco pro vaše vnitřní štěstí. Často se soustředíme na to, co musíme, ale zapomínáme na to, co nás naplňuje. Zastavte se na chvilku a zeptejte se sami sebe: Co mě dělá šťastným/šťastnou? Co mě táhne zpátky?
Začněte tím, že si uvědomíte věci, které vás brzdí:
- Práce, která vás ubíjí? Možná je čas poohlédnout se po nové příležitosti nebo konečně zrealizovat ten podnikatelský nápad, který máte v hlavě už dlouhá léta.
- Osoby, které vás vyčerpávají? Naučte se stanovit hranice a obklopte se těmi, kteří vás podporují.
- Hmotné věci, které vám nepřinášejí radost? Zvažte, jestli je opravdu třeba držet se materiálních věcí, nebo je čas investovat raději do zážitků a vzpomínek.
Paradoxně může takový přístup často vést i k většímu pořádku v osobních financích. Pokud se vám třeba podaří omezit utrácení za materiální věci, které si kupujete jen kvůli očekáváním okolí, bude pro vás jednodušší také šetření a investování. Takový přístup se označuje jako finanční minimalismus a také jsme o něm v minulosti psali.
Budete-li obklopeni lidmi, kteří vás nepodporují a využívají, bude daleko těžší růst, i když budete mít dokonale vytvořené návyky a plán, proto nezapomínejte na to, abyste se obklopili těmi správnými lidmi. Takovými, kteří budou stát po vašem boku a nebudou vás táhnout dolů.
Investujte do toho, co vám přináší skutečnou radost
V novém roce zkuste zaměřit vaše zdroje a energii na zážitky a hodnotné okamžiky. Namísto nahánění materiálních věcí investujte do cestování, vzdělávání nebo času stráveného s rodinou a přáteli. Namísto držení se minulosti zkuste vyzkoušet nové aktivity, které vás mohou posunout kupředu.
Rok 2025 je ve vašich rukou
Tým Finax vám tímto přeje šťastný a úspěšný rok 2025! Ať je lepší než ten předešlý a horší než ten další!