Francúzska vláda padla. Čína zakázala vývoz strategických minerálov do USA a generálny riaditeľ Inte...
Jak si zachovat během poklesu trhů chladnou hlavu, když jí všichni kolem vás ztrácí?
Ten pocit určitě znáte. Finanční trhy začaly oslabovat a vy máte zainvestováno. To, co jste sice věděli, že je nedílnou součástí investování, ale zatím jste si na to sami „nesáhli” se najednou děje – vaše portfolio z ničeho nic ztrácí jednotky nebo dokonce nízké desítky procent. Média jsou plná zničujících předpovědí a sociální sítě bzučí zoufalstvím spekulantů, kteří z trhu nestačili včas vystoupit. Můžete však být i na „druhé“ straně a po měsících váhání si kladete otázku, zda není konečně čas do trhu vstoupit a začít investovat. Jak to však udělat, a přitom se nespálit?
Byl jsem mnohokrát v obou situacích, takže ten nepříjemný pocit v žaludku znám opravdu dobře. Vždycky jsem se však dokázal opřít o několik základních pravidel, která mi pomohla uklidnit vířící hlavu a zajistila, že moje emoce – jakkoliv rozbouřené – mozek nepřetlačily.
Co tedy dělat, respektive co byste si měli uvědomit?
Kolísavost trhů a občasné propady jsou jejich nedílnou součástí
Výkonnost finančních trhů v čase kolísá a není to nic, čeho bychom se měli bát. Jednak proto, že jde o zcela normální jev a hlavně proto, že s tím obvykle můžeme jen velmi málo udělat. Korekce trhů (pokles o 10 % od posledního vrcholu) nebo medvědí trh (propad o 20 % od posledního vrcholu) jsou nedílnou součástí života každého investora.
I rostoucí trh zažívá kolísání a není výjimkou, že indexy poklesnou v rámci roku klidně o 10-13 %. Skutečný medvědí trh obvykle přichází jednou za šest let. Pro příklady není potřeba chodit daleko:
- 2000 – Dot-Com Bubble. Přehnaný optimismus ohledně výhledu technologických a internetových titulů vedl k propadu indexu S&P 500 o 50 % a zpět na svoje původní hodnoty se dostal až po sedmi letech.
- 2008 – Subprime Bubble. Přehřátý americký realitní trh vedl k poklesu indexu S&P 500 opět o téměř 50 %, zpět se však index dostal již za pět a půl roku.
- 2020 – COVID-19. V rámci všeobecné paniky a nejistoty spadl index S&P 500 v únoru – březnu toho roku o více jak 30 %, zpět však byl již za šest měsíců.
- 2022 – Vysoká inflace. V průběhu roku 2022 index S&P 500 ztratil 24 % v důsledku dvojciferné inflace napříč světem a nejprudšího zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami v poválečném období spojenými s obavami z recese.
Kdo je připravený, není překvapený
To nejhorší, co můžete udělat, je řešit danou situaci až v okamžiku, kdy opravdu nastane. Léty prověřené investiční pravidlo říká, že musíte mít plán jak pro pozitivní vývoj trhu, tak pro ten negativní – v obou případech však ještě před tím, než do trhu vstoupíte.
Chlácholit sebe sama, že „to nějak vyřeším, až to nastane“ je ohromně krátkozraké. V tom okamžiku totiž do hry vstupují již zmíněné emoce a s vysokou pravděpodobností začnete jednat iracionálně.
Při přípravě své investiční strategie pracujte s oběma možnostmi (tj. růst či pokles trhů) a mějte naplánované kroky pro oba případy. Jednat zkratkovitě, pod tlakem médií a bezhlavě vám nakonec může přinést výrazně větší ztráty než samotný pokles trhů.
Poznejte svůj mozek. Budete vědět, kdy se vás pokusí zradit
Homo sapiens se svými biologickými předky sdílí část mozku, nazývanou plazí mozek (angl. „lizzard brain“). Jde o vývojově nejstarší část mozku, kterou máme opravdu společnou s praještěry. Tato část mozku je zodpovědná za zachování každého z nás jako jedince a jako taková dělá všechno pro to, aby nás od jakéhokoliv nebezpečí uchránila.
Riziko prodělku a finanční ztráty je jako ohrožení (finančního) života touto částí našeho mozku vnímáno velmi silně, a proto nás začne automaticky nabádat k jedné ze dvou reakcí – bojuj nebo uteč.
S globálními finančními trhy může jednotlivec bojovat jen velmi obtížně, a proto nás plazí mozek tlačí do útěku (tedy do prodeje). A je mu jedno, že se v naší hlavě odehrává urputný souboj mezi racionální částí (která je vývojově mladší a proto slabší) a právě tímto plazím mozkem.
Také proto mnoho nezkušených investorů prodá své investice na samém dně, protože to je přesně ten bod, kdy rozum svůj boj vzdá a snaha „zachránit, co se dá“ zvítězí. Ne nadarmo se říká, že bolest z prodělku je vnímána jako dvojnásobná proti radosti z výdělku. A nikdo nechce dobrovolně trpět.
Druhým rizikem je koncept kotvení, kdy se upneme k nějaké hodnotě svého portfolia jako počáteční hodnotě, vůči níž potom vše ostatní porovnáváme. A asi vás nepřekvapí, že se instinktivně kotvíme k té nejvyšší hodnotě portfolia, kterou jsme zaznamenali.
Pokud vaše portfolio bylo ještě letos v červenci na hodnotě 1 000 000 Kč a nyní má jenom 875 000 Kč, vnímáme to jako ztrátu 125 000 Kč. Co na tom, že před rokem touto dobou bylo portfolio třeba na 750 000 Kč a před pěti lety na 500 000 Kč? Stále „jsme v plusu“ a dokud svoje investice neprodáme, jde jenom o teoretickou ztrátu.
Diverzifikujte, diverzifikujte, diverzifikujte
Bez ohledu na to, jak často budeme toto slovo opakovat, je to pořád málo. Co je diverzifikace?
Námořní analogií – pokud je vaše námořní loďstvo jenom jedna fregata a ta dostane zásah pod čáru ponoru, dopluli jste. Ale pokud je vaše loďstvo diverzifikované, a kromě pár letadlových lodí má ještě další fregaty, křižníky, ponorky, minolovky a několik desítek rychlých a hbitých motorových člunů, potopení jedné nebo dvou lodí – jakkoliv nemilé – vaše loďstvo pravděpodobně nijak fatálně neohrozí.
V investování je to úplně to samé. Mějte svoje investice v různých typech cenných papírů, v různých měnách a v různých oblastech světa. Pokud to tak máte – a ETF jsou pro takovou diverzifikaci více než vhodným nástrojem, protože v sobě obsahují desítky a stovky různých akcií či dluhopisů – propad či dokonce úpadek několika málo akcií vás nemůže ohrozit.
Současná korekce nejvíce poškodila – a v některých případech zcela vymazala – spekulanty, kteří vše vsadili na jednu kartu (jednu nebo jen několik málo pozitivně korelovaných akcií nebo kryptoměn).
Investice a spekulace jsou dvě úplně odlišné kategorie
Už otec všech hodnotových investorů (a vzor pro Warrena Buffetta) Benjamin Graham tvrdil, že „Investicí nazýváme operaci, která na základě pečlivé analýzy slibuje splacení jistiny a výplatu uspokojivého výnosu. Operace, které nesplňují tato kritéria, jsou spekulativní.”
V současné insta-době se však tento jemný definiční rozdíl často opomíjí – k obrovské škodě těch, kteří tak činí. Finax klientům v tomto ohledu pomáhá zejména jasným cílením a časovým horizontem investice, široce diverzifikovaným a transparentním portfoliem, tvorbou zdravého návyku na pravidelnou investici a omezením možnosti své investice “časovat”.
Nebojte se požádat o radu nebo další názor
V dobách zvýšené nejistoty a volatility trhů je snadné spadnout do “tunelového vidění” a zamknout se v jednom typu úvah a myšlenek – zvlášť, pokud se navíc necháte silně ovlivnit mediální scénou (více o tomto tématu dále).
Nebojte se tak zavolat na naši zákaznickou podporu anebo svému Finax Elite wealth manažerovi (pokud jej máte) a proberte s ním zvolenou investiční strategii, pravidla diverzifikace a možné scénáře dalšího vývoje. Kdyby nic dalšího, takový rozhovor vám dokáže přinést jiný pohled na události, srovnáte si svoje vlastní myšlenky a ujistíte se, že jdete po správné cestě.
Pokud klientem Finax ELITE ještě nejste, máte u nás volně k dispozici obrovské portfolio vzdělávacích blogů a video-obsahu, které vám ve výše popsané situaci určitě poslouží.
K aktuálnímu vývoji na finančních trzích naši odborníci natočili tradiční Mudrovačku, ve které odpovídají na otázky, co spustilo nedávný pokles trhů, jaké bude mít trvání a co byste v takových situacích měli dělat.
Buďte připraveni do trhu vstoupit a nakupovat za příznivé ceny
Na každou situaci se lze dívat jako na poloplnou nebo poloprázdnou sklenici. Inteligentní investoři s jasným a dlouhodobým investičním cílem poklesy vítají, protože jim umožňují nakupovat aktiva za „výprodejové ceny”.
Začnite investovať už dnes
Nesmíte však jednat zbrkle a vždy si před takovým nákupem musíte uvědomit, zda máte dostatečnou hotovostní rezervu na nečekané výdaje a vaše trvalé měsíční příkazy nebudou tímto nákupem ohrožené. Investovat byste takto měli jenom rezervu, kterou pro podobné situace máte připravenou – a jsme zpět u těch investičních scénářů a dobře propracovaném plánu pro všechny situace.
Co byste naopak dělat neměli?
Přehnaně často sledovat svoje portfolio
Pokud víte, proč investujete, svoje portfolio máte postavené na solidních základech, investujete pravidelně a neopouštíte svůj nastavený investiční cíl, není žádný důvod panicky sledovat vývoj portfolia několikrát denně. Je to stejné,jakoby jste se snažili hubnout a stáli na váze každou hodinu.
Trhy kolísají a pokud se celý den od svého portfolia nehnete, a navíc se stresujete sledováním cvrkotu v televizi, na webových portálech a na sociálních médiích, výrazně zvyšujete šanci na chybné rozhodnutí.
Uvědomte si, že všechna média – bez ohledu na to, zda jsou tradiční nebo online – se řídí jednou poučkou: „If it bleeds, it leads”. Jejich cílem je tak přinášet co nejvíce dramatické zprávy a dodávat jim emoční náboj, protože jedině tak dokáží udržet pozornost diváka. A zatímco vy máte pocit, že končí svět, jejich příjmy z reklamy utěšeně stoupají.
Sledujte, co musíte, ale nenechte na sebe finanční (resp. jakékoliv) zpravodajství působit příliš dlouho;a intenzivně, protože pak můžete získat zkreslenou představu o skutečném významu popisované události.
Přemýšlet ve stylu “co by, kdyby”
Trápit se myšlenkou „proč jsem neprodal minulý týden, když to ještě bylo vysoko” je úplně k ničemu. Nikdo nemá křišťálovou kouli a pokud se někomu předpověď vývoje trhů podaří, je to spíše štěstí a náhoda. Minulost neovlivníte, soustřeďte se na svůj cíl a dívejte se do budoucnosti. Zní to možná jako klišé, ale dumat o minulosti je neuvěřitelně neproduktivní využití vašeho času.
Snažit se časovat trh
Hádání bodu obratu trhů je sice příjemné filozoficko-intelektuální cvičení, ale vy byste se do něj pouštět neměli. Trhy jsou komplexní mechanismus a i při nejlepší vůli nemá nikdo z nás všechny informace pro objektivní posouzení, zda už trhy jsou nebo nejsou na dně.
V dobách vysoké kolísavosti se na trzích navíc objevuje obrovské množství falešných signálů a pravděpodobnost, že do trhu vstoupíte v nevhodnou chvíli se blíží jistotě. Jediná správná cesta inteligentního investora je držet se své strategie a investičního plánu, investovat pravidelně a události kolem sebe hodnotit s chladnou hlavou a zdravým odstupem.
Máte nějaký tip nebo strategii, která funguje u vás a my jsme jí v našem blogu neuvedli? Dejte nám a ostatním čtenářům o ní vědět a my jí do textu zpracujeme.
Tak hlavu vzhůru a hlavně klid a rozvahu!