Najnovšie
Náročnosť

Jak zjistit, že se jedná o spekulativní investici?

Nechali jste se někdy zlákat šancí jak rychle vydělat? Své o tom ví také nejslavnější fyzik planety Isaac Newton, který na takové investici prodělal v přepočtu 3 000 000 dolarů. Více o tom kam své peníze investoval a jak neudělat stejnou chybu se dočtete v následujícím článku.

Jak zjistit, že se jedná o spekulativní investici? | Finax.eu

Pravděpodobně jste vydělali, nebo pokud investujete prostřednictvím robo-poradce, prostudovali jste si projekce svých budoucích investic a výnosů, a nakonec můžete očekávat, že celkovou částku po určité době vyděláte.

Finanční trhy obsahují velké množství různých produktivních tříd aktiv skládajících se z tisíců různých akcií a dluhopisů. Ve skutečnosti nám mohou navždy poskytnout dobrou návratnost a neustále nám dávat možnost bohatnout, a tím nás přiblížit k našim finančním cílům.

Ale také bohužel není neobvyklé, že se lidé odchýlí od svých finančních plánů směrem k novým a atraktivním investicím, tj. spekulacím, které v určitém období poskytují extrémně vysoké a nadprůměrné výnosy.

Za takových okolností se často řídíme emocemi, mimořádně optimistickými příběhy dalších investorů o budoucnosti, novými třídami, do nichž každý investuje, a vysvětlením, proč tato investice poskytne extrémně vysokou návratnost po mnoho dalších let.

Pokud do výpočtu zahrnete tyto vysoké výnosy, zjistíte, že tomu „nudnému“ pasivnímu výnosu, který je zcela bezpečný a osvědčený, bude trvat mnoho let, než dosáhne tohoto cíle, zatímco s návratností nových investic je možné dosáhnout finančního cíle, o kterém sníme, mnohem rychleji.

Takové jevy, jak jsme již řekli, nejsou neobvyklé. I když si investoři vždycky myslí, že tentokrát je to jinak a že nová finanční bublina, do které spekulanti investují, nemá nic společného s předchozími případy, nikdy tomu tak nakonec není.

Dnes se podíváme na některé starší, ale i novější případy finanční mánie a spekulativních investic, abychom viděli některé společné charakteristiky z minulosti, a tak je rozpoznali v budoucnu. I když nevíme, jaké lákavé spekulativní příležitosti nás v budoucnu čekají, s jistotou víme, že nějaké budou.

Tulipánová horečka

Jeden z nejzajímavějších příběhů pro mě pochází z Nizozemska. V polovině 17. století byl život v této zemi v důsledku rostoucí ekonomiky extrémně dobrý a stále více a více lidí mělo přebytek kapitálu, tj. peněz na investování.

Vznikla tak nová třída lidí ve společnosti, kteří se poprvé v životě pokusili investovat. Zároveň v té době byly tulipány v Nizozemsku skutečnou vzácností a byly symbolem postavení v zahradách aristokracie, které přitahovaly pozornost i obyčejných lidí.

Postupem času rostla poptávka po tulipánech, tj. po jejich cibulích, a nabídka s nimi zkrátka nemohla držet krok, protože pěstování cibule trvá 5 až 12 let. Vzhledem k narušení vztahu mezi nabídkou a poptávkou trh jednoduše reagoval stále silnějším růstem cen.

Jelikož se cibule tulipánů brzy ukázaly jako skvělá investice, přitahovaly stále víc a víc investorů. Mnoho lidí bylo zapojeno do této mánie. Od malých začínajících investorů po dealery, majitele lodí a také zkušené obchodníky.

V roce 1634 byla mánie v plném proudu. Nadšené a optimistické předpovědi na vrcholu šly tak daleko, že tradiční průmyslová odvětví byla zcela ignorována a stále více lidí se zapojilo do trhu s tulipánovými cibulkami, protože mohli vydělávat více obchodováním než tradiční prací.

Některé výpočty říkají, že nejexkluzivnější cibulky extrémně vzácného vzhledu by dosáhly v dnešní hodnotě ceny až 750 000 dolarů.

Kvůli silnému růstu cen si stále větší množství lidí vzalo půjčky na nákup cibulek a doufali, že budou schopni splatit úvěr a nechat si zisk. Ale protože už bylo koupeno mnoho cibulek, kupujících začalo ubývat a v roce 1637 se stalo něco nemyslitelného - jejich ceny začaly klesat.

Cena dosáhla úrovně před investiční mánií již v roce 1638 a všechny zisky byly zcela ztraceny. Investorům zůstaly plné ruce bezcenných květin, neúspěšné sny a půjčky.

South Sea Company

Další zajímavý příběh vznikl na počátku 18. století ve Velké Británii. Byla to přepravní společnost, které britská vláda udělila řadu privilegií pro přepravu různých nákladů, a v té době to zahrnovalo i přepravu otroků z Afriky do Jižní Ameriky.

Zajímavé bylo, že zmíněnou trasu vlastnilo Portugalsko a Španělsko, s nimiž byla Británie ve válce. Této společnosti tak Británie poskytla monopol, který ji byl k ničemu.

To vše samozřejmě nebránilo majitelům a investorům v šíření extrémně optimistických příběhů, prospektů a scénářů o budoucnosti společnosti a od roku 1719 do roku 1720 akcie společnosti South Sea Company vyskočily ze sto liber na více než tisíc.

To samozřejmě přitahovalo stále více investorů, kteří investovali nejen své úspory, ale také půjčky, které si vzali.

Postupem času se tedy ukázalo, že společnost nedosáhla téměř žádného růstu výnosů, téměř žádného zisku a že všechno zůstalo pouze nadějí.

Stejným tempem, kdy vzrostla cena akcie na tisíc liber, se v následujícím roce akcie vrátily na částku sto liber za akcii.

Obzvláště zajímavým detailem této bubliny je, že do ní investoval své úspory také jeden z nejslavnějších fyziků všech dob, a to Isaac Newton, a odhaduje se, že při dnešní investici ztratil asi 3 000 000 dolarů.

To bylo v době, kdy zazněl jeden z jeho slavných výroků, a to když řekl, že dokáže vypočítat trajektorii hvězd, ale ne mánii lidí.

Moderní bubliny

Samozřejmě ani v moderní době nechyběly bubliny a emoce. V 60. a 70. letech jsme měli bublinu s 50 velkými moderními společnostmi s názvem Nifty Fifty. Na začátku tisíciletí došlo k proslulému Tech Dotcom Bust, kdy technologický index Nasdaq poklesl o téměř 77 % a stovky technologických společností zkrachovalo.

V roce 2008 jsme byli svědky prasknutí realitní bubliny a dnes máme kryptoměny. Podle mnoho lidí jsou budoucností, nemají nic společného s předchozími bublinami a „je to tentokrát jiné“.

Předchozí příběhy zní z naší současné perspektivy trochu směšně, ale v té době to byly racionální příběhy, které nejenže slibovaly bohatství, ale také dosahovaly dobrých výsledků po dlouhou dobu, jak to obvykle na začátku bývá.

I když mnoho lidí bude nesouhlasit, můžeme jako moderní příklad brát kryptoměny, protože nevytvářejí žádnou hodnotu nebo nemají vážnější účel, ale jejich hodnota šla na ohromující 2 biliony dolarů, zatímco nyní, navzdory 50% poklesu, stále je na extrémně vysokém 1 bilionu dolarů. Bez ohledu na to mnoho lidí investuje své úspory v naději, že někdo v budoucnu zaplatí za virtuální měny ještě více, a tím dále zvýší jejich cenu.

To vše v praxi samozřejmě zní mnohem optimističtěji a nadšeněji a příběh investorů jde od faktu, že kryptoměny jsou budoucnost, tj. nahradí současné měny v platbách, až po skutečnost, že technologie blockchain je revoluční. Budoucnost ukáže, kdo měl pravdu, ale osobně mi to všechno připomíná internetové společnosti z počátku dvacátých let.

Závěr

Společná věc pro všechny tyto příklady je, že se jedná o neproduktivní investice, které nevytvářejí novou hodnotu ani zisk a jsou založeny na naději a vysokých budoucích očekáváních.

Vzhledem k tomu, že takové investice nejsou dlouhodobě udržitelné bez výroby a prodeje zboží a služeb, s nimiž společnost vytváří čistý zisk, který se vrací majitelům nebo investorům, je jediným způsobem, jak mohou investoři vydělat peníze, přilákat naivnější lidi, a tím vytvořit umělou poptávku, která vygeneruje další vyfukování bublin, tj. růst cen a přilákání nových investorů.

Všechny zmíněné příběhy také šly ve svých počátcích velmi dobře. Generovaly extrémně vysoké výnosy, kterých konvenční přístupy k investování nemohou trvale dosáhnout, a tak přilákaly velké množství nových investorů.

Ale takové výnosy, jak jsme viděli na mnoha příkladech z minulosti, nejsou dlouhodobě udržitelné a všechny skončí stejně - prasknutím bubliny - jak finančně, tak narativně.

Pokud chcete dosáhnout vysokého výnosu, musíte také riskovat. Takové rozhodnutí zní geniálně, když spekulace zpočátku silně rostou, ale čelit nevýhodě velkého rizika může mít fatální finanční důsledky, které je později těžké napravit.

Nikdo neví, jaká bude cena konkrétního aktiva, zde zahrnujeme kryptoměny, ale bez ohledu na to, do čeho investujeme, nesmíme nikdy zapomenout na jedno ze základních pravidel, a to je diverzifikace, abychom se ochránili před potenciálně fatálními finančními rozhodnutími.

Bylo by ideální poučit se z chyb jiných lidí, ale pokud jsme již emočně zapojeni do spekulací, měli bychom si pamatovat alespoň to, že to budeme dělat jen s malou částí portfolia, aby se naše finanční cíle nestaly trvale nedosažitelnými.

Radi vám poradíme!
Naplánuj si hovor
phone-icon