Najnovšie
Náročnosť

Koji uređaji u našem domu troše najviše energije?

Čak i u nastojanju da se uštedi, određeni kućanski aparati troše više energije od ostalih. Stoga smo u sklopu vaše inicijative sastavili popis uobičajenih kućanskih aparata koji za svoj rad zahtijevaju najviše energije. U nastojanju da smanjite svoj mjesečni račun za struju i plin, isplati se usredotočiti na njih. Članak stoga sadrži savjete i izračune kako uštedjeti na potrošnji kućanskih aparata.

Koji uređaji u našem domu troše najviše energije? | Finax.eu

Cijene energenata ostaju visoke, a normalno fukcioniranje kućanstava i dalje izvlači sve više novca iz džepova hrvatskih građana. Posljednjih mjeseci kolege su pisale blogove o tome kako uštedjeti na plinu, struji, gorivu i nepotrebnim emotivnim kupovinama.

Da bi naš savjet bio konkretniji, ovoga puta smo se osvrnuli na skupinu kućanskih aparata koja većini potrošača „pojede“ najviše energije. Svaki od ovih aparata nudi potencijalnu uštedu do stotinu kuna godišnje. Naprotiv, preostali mali aparati ne zahtijevaju puno pažnje jer pridonose manjim iznosima na računu.

U nastavku članku ćemo odabrati nekoliko vrsta energija te napraviti izračun koliko vas to košta na godišnjoj razini. Svi korisnici električne energije koriste neku vrstu tarifnog modela prema kojem im se obračunava potrošnja električne energije. U Republici Hrvatskoj koriste se jednotarifna i višetarifna brojila, a ovisno o tipu brojila različito se obračunava potrošnja električne energije. Kod jednotarifnog brojila, električna energija se uvijek obračunava prema istoj dnevnoj tarifi, odnosno cijena kilovatsata je jednaka tijekom cijelog dana. Kod višetarifnog brojila obračun električne energije se, ovisno o odabiru tarifnog modela, može vršiti prema istoj dnevnoj tarifi (Tarifni model Plavi), odnosno prema višoj i nižoj dnevnoj tarifi (Tarifni model Bijeli).

Trajanje više i niže dnevne tarife:

  • zimsko računanje vremena: VT od 07-21 sat, NT od 21-07 sati,
  • ljetno računanje vremena: VT od 08-22 sata, NT od 22-08 sati.
  • jedinstvena dnevna tarifna stavka (JT) traje svaki dan između 00.00 i 24.00 sata.

Ova tablica prikazuje sažetak cijena električne energije i plina u najčešće korištenim tarifama na temelju cjenika hrvatske elektroprivrede (cijena se minimalno razlikuje za ostale dobavljače).

Prosječna krajnja cijena plina je uzeta iz Herine obavijesti za javnu uslugu opskrbe plinom.

Pritom treba imati na umu da je riječ o prosječnoj cijeni i prosječnom poskupljenju jer se stavke troška distribucije i troška opskrbe plinom u sustavu javne usluge određuje za svako pojedino distribucijsko područje pa će tako i sam postotak poskupljenja ovisiti o distribucijskom području i opskrbljivaču u javnoj usluzi, a neke procjene govore o rasponu poskupljenja od 10 do 23 posto.

Koji uređaji u našem domu troše najviše energije? | Finax.eu

Slijedi pregled članka. Budući da su neki uređaji relevantniji za obiteljske kuće nego za stanove, možete kliknuti izravno na one koji vas zanimaju:

Bojler

Grijanje vode jedan je od najvećih troškova u svakom kućanstvu. Prije svega, postoje neki savjeti kako uštedjeti na tome bez velikih početnih ulaganja. Nemojte zagrijavati vodu na nepotrebno visoke temperature. Tijekom toplih mjeseci bit će dovoljno 50 do 55 stupnjeva, zimi 60.

Umjesto kade koristite prvenstveno tuš, hladna voda je dovoljna za osobnu higijenu. Uz ove savjete, međutim, vrijedi razmisliti o zamjeni bojlera, pogotovo ako je stariji od 10 godina.

Moderni modeli imaju znatno manju potrošnju. Ako se odlučite na zamjenu starog bojlera na pameti ćete imati još jednu dilemu - koju vrstu energije koristiti. Ljudi se najčešće odlučuju hoće li vodu grijati na struju ili plin.

Plinski bojler je skuplji što se tiče cijene i troškova ugradnje (potreban je priključak plina, dimnjak i sl.). Stoga možete doplatiti nekoliko tisuća kuna naviše. Godišnji servis kod plinskog bojlera je skuplji, platit ćete ga stotine kuna više.

Tablica na početku pokazuje da je struja nekoliko puta skuplja od plina. Dakle, troškovi energije mogu učiniti električni bojler skuplji tijekom njegovog životnog vijeka.

Druga mogućnost je ugradnja toplinske pumpe. U ovom slučaju, međutim, očekujte visoke ulazne troškove. Ovisno o vrsti kuće, dizalica topline košta od 30 do 80 tisuća kuna.

Međutim, čak i takva kupovina može donijeti relativno brz povrat jer toplinska pumpa stvara toplinu iz energije zraka ili tla. Gorivo mu je potrebno samo da pokrije vrijeme zastoja i kompresiju zraka. U usporedbi s električnim bojlerom, troši tek trećinu električne energije.

Svaka od ovih opcija može se kombinirati sa solarnim panelima. Budući da sunce zimi slabije sja, pokrivaju 60-65% godišnje potrošnje za grijanje vode. Ostatak potrošnje ćete pokriti na način koji ste koristili prije.

Koji uređaji u našem domu troše najviše energije? | Finax.eu


Upravo za ugradnju toplinske pumpe ili solarnih panela bit će moguće idućih godina ostvariti subvenciju do 60%, odn. do 80% ukupnih troškova. U sklopu energetske obnove država planira povećati energetsku učinkovitost obiteljskih kuća. Uz subvenciju se slična ulaganja mogu brzo vratiti zahvaljujući uštedi energije.

Tablica sažima modelirane troškove za različite izvore energije. Izračuni uzimaju u obzir dnevno zagrijavanje 150 litara vode na 50 stupnjeva (približna potrošnja četveročlane obitelji) i povećanje potrošnje zbog gubitaka u boljeru i distribuciji za 20%. Također očekujemo 60% pokrivenosti potrošnje za solarne panele i dizalice topline koje su dvije trećine učinkovitije od standardnog električnog bojlera.

Ako je vaš bojler star nekoliko godina, s ovim procjenama možete usporediti trošak njegove potrošnje. Možda ćete primijetiti da će vam se kupovna cijena jednog od modernijih načina grijanja vratiti u roku od 5-10 godina.

Imajte na umu da su izračuni okvirni, stoga se posavjetujte sa stručnjakom prilikom projektiranja točne cifre potrošnje u vlastitom kućanstvu.

Kotao

Općenite savjete kako uštedjeti na grijanju kuće opisali smo u prethodnim blogovima. Posebnu pozornost zaslužuje i kotao koji pokreće grijanje. Prije svega, redoviti servis je važan za manju potrošnju. Prije svake sezone grijanja pozovite stručnjaka da provjeri i očisti začepljene površine izmjenjivača topline.

To će vas koštat 300 - 400 kuna. Međutim, ovu malu investiciju možete vratiti na tri načina: manji račun za energiju, manja vjerojatnost kvara i dulji vijek trajanja kotla. Kao i kod bojlera, postoji mogućnost zamjene kotla, ako je trenutni kotao star i ima visoke troškove rada.

U tom koraku možete razmišljati o kondenzacijskom kotlu, koji zahvaća vodenu paru koja bi inače izašla kroz dimnjak i koristi svoju energiju za grijanje kuće. Stoga mu je potrebno manje goriva i troši 10% manje plina godišnje od konvencionalnog plinskog bojlera.

Međutim, njegova instalacija je nešto skuplja. Uz sve potrebne izmjene to će vas koštati oko 10 tisuća kuna. Međutim, u usporedbi s 20 godina starim bezkondenzacijskim kotlom, štedi gotovo trećinu energije. Dakle, ako živite u kući sa standardnom izolacijom površine 150 m2 ukupna potrošnja toplinske energije iznosi 30.832 kWh godišnje grijanje ćete platiti 11 700 kuna.

Investicija vam se tako vrati za 2 i pol godine te ćete uštedjeti stotine kuna na održavanju. Ugradnja kondenzacijskog plinskog kotla također je uključena u program sufinanciranja fonda za zaštitu okoliša. Ako vam država pokrije 80% troškova nabave, investicija vam se vrati za pola godine.

Koji uređaji u našem domu troše najviše energije? | Finax.eu

Hladnjak sa zamrzivačem

Ovaj uređaj svake godine nosi visok iznos na računu za električnu energiju, uglavnom zato što stalno mora biti uključen. Ipak, postoji nekoliko savjeta kako smanjiti njegovu potrošnju. Provjerite brtvu na vratima i zamijenite ju ako je propusna i iz nje izlazi hladan zrak.

Svakih nekoliko mjeseci usisajte stražnji dio hladnjaka od prašine. Pridržavajte se preporučene unutarnje temperature, svaka 2°C naviše znači povećanje potrošnje za oko 15%. Međutim, ako imate stariji hladnjak, najveći potencijal za uštedu opet se krije u njegovoj zamjeni.

Prema nekim izvorima, prosječna starost hladnjaka u Hrvatskoj je između 10 - 15 godina, ti isti modeli mogu imati godišnju potrošnju preko 600 kWh. Moderni hladnjak energetskog razreda C možete kupiti za cca. 4 tisuće kuna, dok će njegova procijenjena potrošnja biti samo 170 kWh godišnje.

Koji uređaji u našem domu troše najviše energije? | Finax.eu

Prema sadašnjim cijenama električne energije, ova investicija bi vam se vratila za 10 godina, uštedivši vam novac tijekom cijelog životnog vijeka trajanja frižidera. Kao bonus, dobili biste automatsko odmrzavanje i druge opcije modernih hladnjaka.

Cirkulacijska pumpa za vodu

Kad smo već kod promjene aparata, najlakši način za uštedu je zamjena stare pumpe za vodu. Ovi uređaji opskrbljuju vodu dovoljnom količinom tlaka kako bi ju odnijeli gdje god je potrebna u domu. Pri tome mora prevladati i gubitak tlaka zbog zavoja cijevi i ventila.

Stare pumpe rade fiksnom brzinom tijekom dana kako bi se osigurale maksimalni mogući tlak u svakom trenutku. Ali to je zapravo potrebno samo za manji dio dana kada trošimo najviše vode. Zbog toga nepotrebno troše više električne energije.

Moderne pumpe svoju brzinu reguliraju prema stvarnim potrebama, čime štede energiju. Novi sustav energetske klase A štedi do 60% energije u usporedbi s pumpom klase D. U obiteljskoj kući površine 120 m2 godišnje ćete uštedjeti oko 400-injak kWh.

Njegova nabava je vrlo jeftina, energetski razred A može se dobiti za 800 kuna. Po sadašnjim cijenama električne energije, ova kupovina će vam se vratiti za godinu i pol dana. Ovu priliku istaknula je i studija Europumpa prema kojoj bismo uštedjeli godišnju proizvodnju nekoliko nuklearnih elektrana zamjenom svih pumpi klase D u Europi s pumpama klase A.

Perilica

Još jedan aparat koji bismo trebali manje koristiti je perilica rublja. Ovdje potencijal za uštedu leži u tome ako rublje perete na visokim temperaturama. Za moderne deterdžente dovoljno je svega 30-40 °C. Smanjenje temperature pranja za 30 °C može smanjiti njenu potrošnju za četvrtinu, jer u konačnici neće biti potrebno toliko energije za zagrijavanje vode.

Uštedjeti možete i pranjem na noćnoj tarifi iza 22 sata, ili ranije ujutro (ako živite u kući ili imate tolerantne susjede). Nemojte koristiti programe kao što su "kuhanje" i "predpranje" ako nemate jako zaprljano rublje. Prilikom mijenjanja perilice gledajte i potrošnju vode kako ne bi trošila više energije za ponovno zagrijavanje.

Kupnja nove perilice ovoga puta nije brz povrat ulaganja, prvenstveno zbog ukupne manje godišnje potrošnje. Ali ako imate 20 godina star uređaj koji je na rubu životnog vijeka i koji ćete ipak morati zamijeniti u roku od nekoliko godina, u tom slučaju nećete ništa izgubiti. Prema nekim izvorima, novi će uređaj uštedjeti oko 150-200 kuna godišnje u odnosu na stari model.

Sušilica

Za razliku od prethodnih aparata, sušilica se može manje koristiti. Kad god vani zasja sunce odjeću možete osušiti vani na sušilici. Kod pojedinačnog sušenja možete reći da se na tu malu uštedu ne isplati čekati. Međutim, ako za tu svrhu potroši 550 kWh godišnje, prepolovljenim korištenjem uštedjet ćete više od 300 kuna godišnje.

Također potrošnju možete smanjiti tako što ćete olakšati protok toplog zraka unutar uređaja. To se može postići redovitim čišćenjem filtera i odmotavanjem odjeće prije stavljanja u sušilicu.

Prilikom kupovine novog uređaja isplati se odabrati skuplji, energetski učinkovitiji model. Sušilica klase B za
2 500 kuna ima procijenjenu godišnju potrošnju do 560 kWh. Dok za 3 500 kuna naviše možete imati aparat s potrošnjom od 260 kWh godišnje. Donja tablica pokazuje da ćete u 15 godina uštedjeti više od 3 200 kuna (u izračunu je korištena tarifa – plavi).

Koji uređaji u našem domu troše najviše energije? | Finax.eu

Televizor

U nekim kućanstvima ovaj uređaj može potrošiti i do 15% troškova električne energije. Ako razmišljate o kupovini novog televizora, posegnite tada za modelom s OLED ili LED tehnologijom zaslona koji imaju bolju (manju) potrošnju energije od plazma ili LCD televizora.

U postavkama provjerite da li ima način rada za uštedu energije ili ručno smanjite pozadinsko osvjetljenje i svjetlinu na niže vrijednosti. Ne ostavljajte televizor uključen u pozadini dok razgovarate ili čitate knjigu.

Struju "jede" i stand-by način rada, u kojem se televizor pali i može se pokrenuti daljinskim upravljačem. Kod novijih televizora to samo po sebi nije velika količina (62 kWh godišnje), ali se u kombinaciji sa stand-by načinom rada ostalih aparata (npr. printer 136 kWh godišnje) nakupi se pristojna potrošnja. Stoga ih isključite iz struje barem tijekom noći.

Štednjak i pećnica

U kuhinji se također možete razviti nekoliko navika za uštedu novca. Ekspres lonac je upola štedljiviji od normalnog. Tijekom čišćenja u kućanstvu, također redovito čistite pećnicu, naslage masti značajno smanjuju njezinu učinkovitost. Ne otvarajte vrata tijekom pečenja, jer će toplina izaći i unutrašnjost pećnice te će se morati ponovno zagrijati.

Imate li kuhinju s neekonomičnim plinskim štednjakom ili starom električnom pećnicom, izračunajte da li bi vam njegova modernizacija uštedjela novac. Kupnjom moderne električne pećnice uštedjet ćete do 330 kWh električne energije godišnje.

Kod štednjaka ljudi najčešće biraju između indukcijskih ploča za kuhanje i plinskog modela koji štedi energiju. Nabavna cijena i operativni troškovi su niži kod plinskog modela. Oprema kao što je plinski priključak može značajno poskupjeti troškove nabave. Istodobno, plinske peći su manje sigurne i teže se čiste.

Znate li i vi neke zajamčene načine uštede na uređajima koji troše puno energije? Poznajete li neke druge uređaje koji vas koštaju puno novca na račun za struju a koje biste mogli manje koristiti? Podijelite svoje mišljenje s drugim pametnim investitorima u komentarima.

Radi vám poradíme!
Naplánuj si hovor
phone-icon