Od svojho vzniku v januári 2018 sa Finax z malej „garážovej“ firmy rozrástol na popredného hráča na...
Komentar za prosinac 2024.
Globalna tržišta dionica zaključila su dinamičnu i izazovnu 2024. godinu blagim padom u prosincu, što je u velikoj mjeri bilo potaknuto reakcijama tržišta na izjave predsjednika Federalnih rezervi (Fed), Jeromea Powella, nakon objave najnovijih odluka o kamatnim stopama.
Iako je Fed smanjio kamatne stope za 0,25 postotnih bodova, čime je ciljani raspon spušten na 4,25 %–4,50 %, ulagači su izrazili razočaranje zbog ažuriranih projekcija koje ukazuju na usporeni tempo budućih smanjenja. Naime, kreatori politike u Fedu sada predviđaju tek dva dodatna smanjenja od 0,25 bodova tijekom 2025. godine, što je znatno manje od četiri smanjenja koliko se ranije očekivalo. Ove su prognoze rezultat medijana individualnih očekivanja unutar odbora za monetarnu politiku, a one reflektiraju povećanu zabrinutost zbog globalnih i domaćih gospodarskih trendova.
Postoji nekoliko ključnih razloga za oprezniji pristup Fed-a. Inflacija je ponovno počela rasti tijekom posljednjih mjeseci, a američko gospodarstvo i dalje pokazuje znakove otpornosti, što izaziva nesigurnost kod monetarnih vlasti. Uz to, predložene carine bivšeg novog predsjednika Donalda Trumpa na određene proizvode povećavaju neizvjesnost o njihovom budućem utjecaju na potrošačke cijene u SAD-u.
Reakcija tržišta na ove vijesti bila je negativna. Američki indeks S&P 500, koji prati dionice velikih kompanija, zabilježio je pad od 3 % nakon Powellove konferencije za novinare, dok je Russell 2000, indeks malih i srednjih tvrtki, zabilježio još veće gubitke. Međutim, gledajući cijelu godinu, oba su indeksa ostvarila zavidne prinose. S&P 500 zaključio je 2024. godinu s rastom od više od 23 %, dok je Russell 2000 ojačao za gotovo 11 %, potvrđujući tako uspješnu godinu za američka tržišta kapitala (prinosi su izraženi u američkim dolarima).
Obvezničko tržište također je zabilježilo značajne promjene. Porasli su prinosi na obveznice denominirane u dolarima, što je rezultat viših očekivanih budućih kamatnih stopa. Budući da su prinosi i cijene obveznica obrnuto proporcionalni, rast prinosa doveo je do pada cijena obveznica.
Na valutnom tržištu, američki dolar zabilježio je rast od 1,38 % u odnosu na euro, što je pozitivno utjecalo na portfelje s udjelima u dolarima. Ova aprecijacija dolara dodatno je poboljšala prinos naših dioničkih pozicija koje se drže u američkoj valuti.
Na globalnoj sceni, kineska tržišta također su bila u fokusu. Početkom prosinca, kineske dionice dobile su značajan poticaj zahvaljujući najavi vlade o uvođenju dodatnih fiskalnih i monetarnih mjera za poticanje gospodarskog rasta u 2025. godini. Međutim, entuzijazam ulagača ubrzo je splasnuo zbog slabih podataka o industrijskoj proizvodnji i potrošačkoj potrošnji, što je ukazivalo na izazove s kojima se kinesko gospodarstvo i dalje suočava. Unatoč tim preprekama, kineski indeksi završili su godinu impresivnim rastom – CSI 300 porastao je za 14,7 %, dok je hongkonški Hang Seng indeks zabilježio rast od čak 17,7 % u 2024. godini.
Europska tržišta dionica pokazala su skromnije rezultate. Europska središnja banka (ECB) smanjila je kamatnu stopu na depozite na 3 %, čime je pružila blagu podršku obveznicama denominiranim u eurima. Međutim, taj je potez također rezultirao nižim prinosima na pametne depozite, koji su smanjeni na 2,7 %. Na dioničkom tržištu, indeks Stoxx 600, koji prati velike europske kompanije, ostvario je umjeren rast od 5,5 % tijekom godine, što ga je učinilo jednim od slabijih tržišta u globalnom kontekstu.
Unutar strategija Inteligentnog investiranja, najbolju izvedbu u prosincu ostvario je ETF koji prati obveznice s visokim prinosima (high-yield), zabilježivši rast od 0,64 %. Najveći gubitak zabilježio je ETF koji prati male američke tvrtke, s padom od 7,41 % u prosincu. Strategija 20/80 (dionice/obveznice) pokazala se najotpornijom, s prosinačkim padom od 1,14 %. U usporedbi, 100 % dionički portfelj pretrpio je gubitak od 1,83 %. S druge strane, Pametni depozit zabilježio je rast od 0,24 %, dok je Novčanik ostvario prinos od 0,05 %.
Zaključimo ovaj tekst zanimljivom statistikom iz prošle godine. Kao i mnogo puta do sada, i prošla godina pokazala je koliko su predviđanja tržišnih kretanja često neprecizna i nepouzdana.
Na primjer, prosječna prognoza Wall Streeta za završnu vrijednost indeksa S&P 500 za 2024. iznosila je skromnih 4861 bod prije godinu dana. Međutim, stvarna završna vrijednost bila je čak 5882 boda, što je više od 20 % iznad očekivanja!
Ovaj podatak još jednom potvrđuje stare investicijske mudrosti: ne trošite previše energije brinući o tome što će se dogoditi na burzama u sljedećih godinu ili dvije. Nemojte mijenjati svoju strategiju ulaganja na temelju prognoza koje čitate u medijima. Fokusirajte se na dugoročno ulaganje – godine predanosti ovoj strategiji mogu vas ugodno iznenaditi rezultatima koje donosi.