Najnovšie
Náročnosť

Ne törekedjen a piac időzítésére, kevesebbet nyerhet

Naponta lehetünk szemtanúi a befektetők azon fölösleges törekvésének, hogy időzítsék saját befektetéseiket. Sok ember naivan éveken át elodázza döntését a kedvezőbb vásárlás reményében. Egy fölösleges igyekezetről van szó azonban, ami csak a nyereségtől fosztja meg őket. Végeredményben azok, akik félnek és spekulálnak, csökkentik vagyonuk értékét.

Önök közül mindenkinek, akár befektetnek, akár csak azon gondolkodnak, hogy pénzeszközeik számára hatékonyabb helyet keressenek, biztos sokszor megfordul a fejében a gondolat, hogy most van-e a befektetésre megfelelő időpont. Ez különösen érvényes azokra az időszakokra, amikor a piac kezd magához térni a zuhanást követően, és sokan úgy gondolják, hogy a helyzet még nem elég jó ahhoz, hogy a részvények új mélypontokat találjanak. Sokan ezért az elmúlt évben halogatták pénzeszközeik befektetését.

Ez alól mi sem vagyunk kivételek. Néha elgondolkodunk azon is, hogy mikor lenne a legmegfelelőbb időpont elhelyezni megtakarításaink legnagyobb részét a piacon. A pénzügyi piacon szerzett több éves tapasztalat azonban megtanított minket arra, hogy ez egy fölösleges igyekezet.

Az emberek tévesen törekednek arra, hogy befektetésüket időzíteni tudják. A kezdő befektetők minden erejükkel azon vannak, hogy megtalálják a piac csúcsát és legalját, hogy minél nagyobb nyereségre tegyenek szert. Ez az elképzelés ugyan szép és első pillantásra logikus és tökéletes is lenne, ha így tudnánk irányítani pénzügyi vagyonunkat. A valóságban ez azonban egy “szélmalomharc”.

„A befektetők sokkal több pénzt veszítettek a korrekciókra való várakozás vagy előrejelzés során, mint maga a korrekció által.“ Peter Lynch


Peter Lynch egy legendás menedzser, aki a Fidelity Investments társaság történelmileg legsikeresebb befektetési alapját, a Magellant vezette. Lynch valóban egy volt a millióból. Vezetése alatt az alap átlagos éves nyeresége 29% volt, ami az S&P 500 index több mint kétszerese.

Senki sem képes előre látni a piac alakulását 

A sikeres befektetés egyik előfeltétele elméjébe rögzíteni ezt az alapvető szabályt. Máskülönben befektetéseivel mindig elégedetlen lesz és nem fog tudni tőlük aludni. A végeredményt tekintve pedig nem tesz szert akkora nyereségre, mint amit a piac kínál.

Az ellenkezőjét gondolni nagy hiba. Több indok is alátámasztja ezen tény vitathatatlanságát. Ezek elsősorban saját tulajdonságaink és érzelmeink. További tényező az információhiány vagy, éppen ellenkezőleg, az ember korlátozott képessége, hogy azokat nagy mennyiségben képes legyen feldolgozni.

Nem utolsó sorban ennek oka még a gazdaság és a társadalom egyfajta spontán mozgása. Ugyanúgy, ahogy az emberi elmében, a gazdaságban sincsenek érvényben állandó kapcsolatok, miszerint egy adott mozgás ugyanazt a konkrét reakciót váltja ki.

A túlzott önbizalom és a veszteségtől való félelem azok az érzelmek, amik a befektetők többségének, főleg a kezdőknek a gondolatait uralják. Az ún. kognitív gondolkodás korlátozásról van szó, ami a sikeres befektető legnagyobb ellensége.

A befektetések aktív kezeléséhez kapcsolódó gyengébb teljesítményt eredményező tényezőket több tanulmány is részletezi a behaviorista közgazdaságtan és pénzügyek területén, amelyek a gazdaságra nem úgy tekintenek, mint egy exakt vagy racionális tudományra, hanem mint pszichológiai motivációk alapján meghozott szubjektív emberi döntéshozatal által befolyásolt tudományra.

A gyakorlatban aztán ez úgy tükröződik vissza, hogy Európában a globális részvényekre összpontosító aktívan irányított befektetési alapok 98%-a az elmúlt 10 év során (2022 decemberéig) nem haladta meg az S&P Global 1200 Index világpiaci részvényindex teljesítményét.

Ráadásul itt olyan alapokról beszélünk, amelyeket professzionális menedzserek irányítanak, akik egész karrierjüket a pénzügyi piacon töltötték. Korlátlan a hozzáférésük az információkhoz, a hatékony analitikai eszközökhöz és a támogató csapatokhoz.

Töltse le a Finax alkalmazást  a mobiltelefonjára is.


Hogy az ember képtelen előre látni a piac alakulását arra a legjobb példa a 2008-ban bekövetkezett pénzügyi válság volt. Az alapok túlnyomó többsége nem volt képes arra időben reagálni. A professzionális menedzserek veszteségei általában sokkal magasabbak voltak, mint magának a piacnak. Ettől még rosszabb, hogy nagy részük ezt követően lekésett a piac “bika” időszakáról (növekedés) és talán senki közülük nem tudta volna előre megjósolni annak előző méretét sem.

Egy átlagos, amerikai nagyvállalatokba fektető befektetési alap az USA-ban a 2015-ös év végére 8,2%-os éves hozamra tett szert. Egy átlagos befektető a befektetési alapok ezen típusában, ugyanezen időszakban csak 4,7%-os éves hozamot ért el. Hova tűnt a fennmaradó 3,5%? Eltűnt a befektetések időzítésére történő törekvés során.

Hasonlóan működött a legutóbbi medvepiacon is. A Bloomberg 2023 elején végzett felmérésében a befektetők 70%-a azt jósolta, hogy a részvények még idén új mélypontra jutnak. Tény, hogy az S&P 500 index az első 6 hónapban 15%-kal emelkedett, ami 23 év óta a második legjobb első félév. Napjainkban a felmérések már sokkal optimistább hangulatot mutatnak a befektetők körében.

Ez azt jelenti, hogy a részvénypiac nem találhat új mélypontot az év második felében? Egyáltalán nem, bármi megtörténhet. A legfontosabb tanulság az, hogy a befektetők várakozásai hajtják a piacot, amely mindig egy lépéssel előttük jár. Emiatt gyakran lemaradnak a hozamokról.

Mi különbözteti meg önt a többi embertől? Miért épp ön lenne az a kiválasztott, aki az emberek 99%-tól eltérően képes megfelelően időzíteni befektetéseit, ha erre sokkal dörzsöltebb emberek sem képesek?

Passzív befektetés

Az USA-ban több közgazdász dolgozott ki tanulmányokat, amelyek a befektető és az általa elért eredmények közötti összefüggéseket vizsgálták. Mindegyik azt állapította meg, hogy az aktívabb befektetők hosszú távon a piaci hozamnál alacsonyabb gyarapodást érnek el. Ez mögött, a hibás döntéseken kívül, a befektetések aktív kezelésének költségei is állnak.

Sőt ez a kapcsolat azokra a befektetőkre is érvényes, akik számlájukat gyakrabban látogatják azzal a céllal, hogy rendszeresen ellenőrizzék befektetéseik állását. Minden látogatás során ugyanis késztetést érez, hogy változtasson befektetésén.

Ezt a piaci és az aktív befektető által elért eredmény közötti eltérést az ismert pénzügyi szerző és illusztrátor Carl Richards a "behavior gap" kifejezéssel illette. Ez a kifejezés később otthonra talált a pénzügyi világban és szabad fordításban viselkedéssel elért veszteséget jelent.

A feltüntetett tanulmányok a befektetők fölösleges és gyakori döntéseiből származó veszteséget a piac névekedésével (indexekkel) összehasonlitva évente -1,17% és -4,3% között határozták meg.

Ne törekedjen a piac időzítésére, kevesebbet nyerhet | Finax.eu

A Finaxnál ezekből a tanulmányokból indultunk ki az Intelligens befektetés létrehozásánál és a passzív befektetés mellett döntöttünk. Éppen az emberi döntéshozatal kizárása és a befektetések során alkalmazott automatizálás vezet a kockázatok és a költségek csökkentéséhez, amelyek a hosszú távú időfaktorral együtt kulcsfontosságúak a sikeres befektetésnél.

Ezek a kutatások szintén egyértelműen igazolják, hogy a piac időzítésére való törekvés hosszú távon rosszabb eredményekhez vezet és ezért fölösleges.

Horizont, megfelelő allokáció és a robot-tanácsadó algoritmusa

„A sikeres befektetéshez a piacon töltött idő, nem a piac időzítése a mérvadó.“

A befektetés sikerét meghatározó tényezők közül fontosabb és befolyásolhatóbb a befektetési horizont, az ahhoz igazított megfelelő eloszlás (a befektetés összetétele), a diverzifikáció (a kockázat elosztása) és a rendszeres átsúlyozás.

A vásárlás időzítésére való törekvés helyett szenteljen inkább figyelmet a befektetés ezen paramétereire. Mi, a Finaxnál ismerjük jelentőségüket, éppen ezért helyezzük ezekre a legnagyobb hangsúlyt a befektetés kiválasztásánál.

Minden potenciális intelligens befektető a Finaxnál történő regisztráció elején találkozik a tervezett befektetéssel és a kockázati profiljával kapcsolatos kérdésekkel. Az adott válaszok alapján a robo-advisor (tanácsadó) algoritmus kiválasztja a befektető számára a kockázati profiljának megfelelő portfóliót.

Ha ön egy óvatos ember, aki fél a befektetés csökkenésétől, egy konzervatív stratégiát kap tőlünk, amiben nagyobb a kötvények aránya. Egy ilyen portfólió ingadozásai lényegesen alacsonyabbak, mint a nagyobb mennyiségű részvényt tartalmazó stratégiák esetében.

A konkrét portfólió kiválasztását továbbá befolyásolja a befektetés tervezett időtartama is. Az algoritmus úgy van beállítva, hogy a legnagyobb legyen a valószínűsége annak, hogy az Ön által megadott befektetési horizont alatt s a történelmi statisztikák alapján pozitív teljesítményt érjen el az intelligens befektetés portfóliója.

Piaci kockázat – kockázat, amiről mindig gondoskodik az idő

A piaci kockázat az elvárt hozam elérésének bizonytalanságát jelenti. Egyszerűbben fogalmazva, a piaci kockázat alatt a befektetés értékének csökkenését értjük, amitől mindannyian tartunk. Emiatt odázza el befektetését és így nem tesz szert nyereségre.

A piaci kockázat az idővel kéz a kézben csökken, mint ahogy azt az alábbi táblázatban szereplő adatok is igazolják. A hosszabbodó időhorizont fokozatosan nullára csökkenti a piaci kockázatot, amiről bővebben ebben a cikkünkben is olvashat.

Ne törekedjen a piac időzítésére, kevesebbet nyerhet | Finax.eu

Figyelmeztetés a feltüntetett adatokkal kapcsolatban: Az Intelligens befektetés portfólióinak 2018.2.28-2023.6.30. közötti időszakra vonatkozó adatai a Finax mintaportfóliók valós teljesítményét tükrözik. Az Intelligens befektetés portfólióinak 1987.12.31-2018.2.28. közötti időszakra vonatkozó fejlődéséhez kapcsolódó adatok modellezettek, és az adatok visszamenőleges modellezése alapján jöttek létre. A múltbeli teljesítmény modellezésének módszerét a Hogyan modellezzük a Finax portfóliók történelmi alakulását? című cikkben ismertettük. A múltbeli teljesítmény nem jelent garanciát a jövőbeli hozamokra, és befektetésük veszteséget is eredményezhet. Tartsák szem előtt, hogy milyen kockázatoknak teszik ki magukat egy befektetés során.

Minél több időt ad vagyonának arra, hogy dolgozzon, annál kisebb az esélye a veszteségre. Ugyanígy nyeresége az idő elteltével gyorsabban gyarapodik a kamatos kamatnak köszönhetően.

A Finaxban jelen lévő aktív számlák a szlovák ügyfeleink által a megnyitáskor megadott átlagos befektetési horizontja 18,5 év. Ez nagyon dicséretes. Ebből a szempontból a piac ingadozásai teljes mértékig elhanyagolhatók és ennél a horizontnál ügyfeleinknek nincs is mitől félniük.

Mikor a legjobb elkezdeni befektetni?

A sikeres befektetés szabályait ezen az oldalon fedtük fel önnek. Tanácsokat azzal kapcsolatban, hogy miképp viselkedjünk csökkenő piacok esetén, ezen cikkünkben adtunk. Ma kiegészítjük őket azokkal a tanácsokkal, hogy mikor és hogyan érdemes elkezdeni a befektetést, mit használnak ki főleg azok az emberek, akik gondolkodnak és elodázzák befektetéseiket.

Legyen aktív ott, ahol annak van értelme - a pénzkeresésben és megtakarításban. Ami a befektetéseket illeti, a legjobban akkor tesz, ha ugyanúgy ignorálja a pénzügyi piac változásával kapcsolatos érzelmeit és véleményeit, mint ahogy a “profik” tanácsait és segítségét is.

Elsősorban ne spekuláljon a befektetési eszközökön. A vagyon építésének alapköve a passzív index befektetés (ETF alapok). Minden más összetettebb, kockázatosabb, drágább és végeredményben kevesebb hozammal is jár. Amíg nincs portfóliójában index, addig más eszköznek ne szenteljen egy másodperc figyelmet sem.

Nechajte vaše peniaze zarábať 

Vyskúšajte lacné pasívne investovanie bez daní.

Amennyiben elegendő hosszúságú befektetési horizonttal rendelkezik, ne tétovázzon a befektetéssel kapcsolatban és ne vesztegesse az idejét a piac időzítésére. Ahogy azt már korábban bemutattuk, ez nem fog sikerülni.

Ha még nem találta meg, minél hamarabb keresse meg költségvetésében azt a pénzt, amit hosszú évekre le tud kötni. Kizárólag a hosszú távon befektetett eszközök képesek Önnek érdekes hozamot termelni, további pénzt szülni és növelni vagyonának értékét. Ha ez az Ön számára áthidalhatatlan akadályt jelent, vagyona nem fog növekedni.

Amennyiben rövid távú megtakarításokkal rendelkezik, amelyeket nem szeretne hosszabb távra lekötni, akkor keressen alacsonyabb kockázatú és hozamú fix kamatozású befektetési eszközöket. A Finaxnál például nemrégiben mutattuk be az új Euró betétet, amely az Európai Központi Bank által meghatározott kamatlábhoz van kötve, amely az elmúlt években az infláció miatt emelkedett. Ne feledje azonban, hogy a vagyona javát a hosszú távú befektetés segítségével építheti fel.

Fogjon hozzá minél hamarabb! Csak így fog tudni otthonosan mozogni a befektetések világában. A befektetést tegye élete szerves részévé. Csak igy tudja felfogni annak működését és törvényszerűségeit.

Legyen elegendő likvid pénzügyi tartaléka. Ne odázza el a befektetéseket, hanem használja ki a csökkenést további vásárlásra és a felvásárlási ár átlagolására.

Most gondolkozzon el azon, milyen hosszú ideje is szeretne már befektetni. Mikor jutott eszébe először pénzt félretenni és valahova befektetni azt? Mindig talált azonban valamilyen kifogást, nincs igazam?

3 évvel ezelőtt, a Covid-járvány idején meg volt győződve arról, hogy a piacok még lejjebb zuhannak, és nem lesznek majd képesek hirtelen talpra állni? Annak ellenére, hogy időközben volt egy medvepiaci évünk, még mindig 37%-os felértékelődésről mondott le (éves szinten 11,07%, a 100/0-ás portfólió tényleges hozamát számolva).

Ez a 10 évvel ezelőtti európai adósságválság visszhangja alatt volt? Ma az összeg 2,5-szerese lenne az zsebében (249%-os felértékelődés, 8,7% évente, a tényleges és a modellezett 100/0-ás portfólióhozam kombinációjával számolva).

Ha szeretné gyarapítani vagyonát, ne foglalkozzon a piacok időzítésével! Ne habozzon tovább és kezdjen el befektetni!

Radi vám poradíme!
Naplánuj si hovor
phone-icon