Blíži sa najkrajší čas roka, kedy si oddýchneme a strávime čas v kruhu blízkych s hromadou dobrého j...
Není důvod se bát tržního rizika
Růst je jednou z nejpřirozenějších vlastností lidské společnosti. Největší obavy při investování pramení z případného poklesu ceny. Tento strach je však bezpředmětný.
- Tržní riziko je přirozené a není nebezpečné.
- Investujete do reálných aktiv s reálnými zaměstnanci.
- Ekonomiky a hodnota dlouhodobě vždy rostou.
- Investice do indexových ETF zajišťuje, že vlastníte vždy to nejlepší ze světa.
Lidé nejčastěji označují za hlavní důvod, proč neinvestují, tržní riziko. Jde o obavy, že hodnota investice poklesne a dostane se do ztráty.
Tržní riziko představuje nejistotu vývoje hodnoty cenných papírů. Pokud jste například nakoupili akcie, tržní riziko zjednodušeně znamená pokles jejich cen. Jak název napovídá, vyplývá ze samotného trhu, tedy např. ze změn nálad investorů, nepříznivého vývoje ekonomiky nebo nenaplnění očekávání.
Jde však o nejpřirozenější riziko investování, kterého se nikdy nezbavíte, ale ve skutečnosti se ho třeba bát nejméně.
Proč není třeba se bát tržního rizika?
Neboť je vždy nakonec překonáno.
Investováním nakupujete reálná aktiva – skutečné firmy
Trh nejsou grafy, křivky a procenta, které najdete na finančních stránkách. Trh je příjemce a uživatel velké části vašich měsíčních výdajů. Jsou to reálné firmy s reálnými zaměstnanci a sociální zodpovědností. Jsou to firmy, jejichž produkty nebo služby dennodenně nakupujete.
Zda ráno zasvítí světlo, koupíte si čokoládu, zavoláte svým rodičům nebo natankujete své auto, téměř vždy platíte firmě, která je obchodována na burze a tvoří trh.
Kdybyste kteroukoli z těchto firem mohli vlastnit celou, neřekli byste ne. O váš život by bylo postaráno. Společnosti obchodované na burze jsou světovou špičkou ve svých odvětvích. Jde o největší firmy s obraty a zisky v bilionech eur.
Investovat znamená vlastnit tyto firmy. Díky trhu můžete profitovat ze svého života, z vaší denní spotřeby.
Cena je sentiment, hodnota dlouhodobě roste.
Z dlouhodobého hlediska je irelevantní, kam se trh aktuálně hýbe. Na horizontu několika let je směr jen jeden, a to nahoru.
Cena aktiv na trhu odráží hlavně náladu investorů. Málokdy přesně odráží hodnotu aktiv. Cena kolem hodnoty kolísá. Cena je krátkodobý citlivý ukazatel. Hodnota se projevuje na dlouhých horizontech, je stabilnější a rostoucí.
Investora musí v první řadě zajímat hodnota.
V roce 1980 10 největších firem indexu S&P 500 mělo dohromady hodnotu 236 mld. dolarů. Dnes jen největší firma indexu, Apple, má hodnotu 870 mld. dolarů.
Ekonomiky dlouhodobě vždy rostou, proto roste i hodnota.
Zatímco rostou ekonomiky, roste i majetek ve světě. A roste s vámi nebo bez vás.
Důvodem růstu hodnoty aktiv je i inflace, která je přirozeným jevem ekonomiky. Inflace znamená růst cen zboží a služeb v ekonomice.
Světová ekonomika roste, neboť lidstvo jde neustále kupředu, inovuje a vymýšlí nové technologie. Společnost se od své podstaty nespokojí s tím, co má. Stále chce víc, stále je co objevovat a vyvíjet. Dokud nepřestanete jíst, pracovat, bavit se, cestovat, sportovat, do té doby bude svět růst a vy můžete na tom vydělávat.
Před 40 lety jsme neměli páru o nějakém internetu, který propojí všechny lidi. 30 let dozadu jsme netušili o smartphonech, kterými bez problémů dnes ovládáte spotřebiče ve vašem domě. 20 let dozadu jsme nevěřili, že auta budou jezdit na elektřinu nebo že platby budete provádět přes internet. Nemoci, které kdysi zabíjely miliony lidí, v současnosti nepředstavují žádnou hrozbu.
Všechno jsou to dnes běžné věci, ale pár dekád dozadu byly nepředstavitelnou fikcí.
Složení indexů se mění, což také zajišťuje jejich růst.
Finax investuje do indexů, které si lze představit jako soubory akcií několika firem nebo jako určitý vzorek trhu, jeho průřez. Složení indexů se mění a přizpůsobuje se vývoji společností.
40 let dozadu byste v indexech marně hledali největší firmy současnosti jako Microsoft, Google nebo Amazon. Kdysi obrovské firmy jako Kodak, US Steel, Standard Oil nebo Panam neexistují, nebo neznamenají mnoho ve světové ekonomice. 88% firem ze seznamu magazínu Forbes Fortune 500 v roce 1955 dnes v tomto seznamu nenajdete.
Paradoxně právě to je důvod, proč investovat do indexů. Jedině s indexy máte garanci, že vaše portfolio obsahuje nejúspěšnější firmy, jaké v dané době na světě najdete.
Tržní riziko je poslední důvod, proč neinvestovat. Při správné alokaci a dostatečném horizontu neexistuje.
Tržní riziko nakonec vždy překoná čas. Tak jako je emoce největším nepřítelem investování, čas je jeho nejlepším přítelem.
Čím delší horizont investici poskytnete, tím je tržní riziko menší. Čas stejně nechá dostatečně vyniknout složené úročení. S prodlužující se dobou investování roste pravděpodobnost vyšších výdělků.
Začnite investovať už dnes
Krátkodobé umístění peněz do obchodovaných aktiv je spekulace, nikoli investice.
Následující tabulka ukazuje, s jakou pravděpodobností a kolik byste v jednotlivých portfoliích Finax vydělali na vybraných časových horizontech během uplynulých 30 let.
Upozornění: Všechny údaje vztahujúci se k historickému vývoji portfolií Finax jsou modelovány a byly vytvořeny na základě zpětného modelování dat. Způsob modelování historické výkonnosti jsme popsali v článku Jak modelujeme historický vývoj portfolií. Minulé výsledky nejsou zárukou budoucích výnosů a výsledkem vaší investice může být i ztráta.
Trhy vždy měly a budou mít excesy, kdy se jejich cena vzdálí od hodnoty. Vždy budou mít extrémní pohyby oběma směry. Ale ve finále je jen jedna cesta.
Trhy překonaly světové války, velké finanční krize, množství šoků, bublin, politických krizí a stále jsou vyšší. Hledáním argumentů, proč neinvestovat, okrádáte sebe a své potomky.
Neinvestovat kvůli tržnímu riziku je jako nechodit k doktorovi, protože vám může diagnostikovat nemoc.