Od svojho vzniku v januári 2018 sa Finax z malej „garážovej“ firmy rozrástol na popredného hráča na...
Netflix ukazuje, ako rozumne nakladať so svojimi peniazmi
Súčasné ekonomické prostredie vo veľkej časti západného sveta v sebe spája prvky „dokonalej búrky“ - rastúce úrokové sadzby, prudko rastúce ceny energií či tepla a narušené dodávateľské reťazce vytvárajú súhru faktorov, ktorá tu nebola zaznamenaná už desaťročia. To všetko bude mať vplyv nielen na hospodárenie štátov a vlád, ale predovšetkým na finančné zdravie každého jednotlivca aj rodiny.
Neustále pripomíname, že základom efektívneho hospodárenia s peniazmi sú dobré finančné návyky a postupy, jednoducho povedané finančná gramotnosť. Preto nás potešilo, že sa táto téma dostala aj na streamovaciu platformu Netflix, ktorá začiatkom septembra vydala dokument „Get smart with money".
Príbeh tohto dokumentu je pomerne štandardný - počas dvanástich mesiacov sledujeme životnú cestu štyroch vybraných jednotlivcov (a ich rodín), ktorí v rámci „kastingu“ opisujú najväčšie výzvy, ktorým čelia v súvislosti s peniazmi. Každému účastníkovi dokumentu je pridelený finančný poradca alebo kouč, ktorý mu pomáha riešiť jeho finančné problémy a sprevádza ho na ceste k finančnej gramotnosti.
Prvou osobou, s ktorou sa stretávame, je Lindsey. Mladá žena, ktorá podľa vlastných slov žije od výplaty k výplate a v snahe, dostať sa z tohto začarovaného kruhu, pracuje v dvoch zamestnaniach. Dušou je umelkyňa, ale nikdy nenašla spôsob (alebo jej cestu nikto nikdy neukázal), ako premeniť svoje schopnosti a talent na peniaze.
Druhým je bývalý profesionálny hráč amerického futbalu Jalen „Teez“ Taborn, ktorý vďaka svojej športovej kariére prišiel veľmi rýchlo (a veľmi skoro) k pomerne veľkým peniazom. Stalo sa mu to, čo sa v takýchto prípadoch stáva veľmi často - začal bezhlavo míňať na nezmysly. Keď jeho profesionálna športová kariéra náhle skončila zistil, že jeho úspory sa začali rýchlo míňať.
Tretia je mladá matka, ktorá si z rodiny priniesla dva toxické finančné návyky: „mám nárok na odmenu, tak si kúpim túto vec“ a „chcem si urobiť radosť“. Okrem obrovského dlhu za študentskú pôžičku si do dokumentárneho filmu prináša niekoľko kreditných kariet, ktoré každý mesiac vyčerpá (zvyčajne na úplne zbytočné veci) a potom sa desí zvyšku mesiaca, ak jej auto z roku 2004 vypovedá službu a ona si nemôže dovoliť ho opraviť.
Poslednou je rodina zo strednej vrstvy, ktorá žije zdanlivo veľmi pohodlný život - hoci otec prišiel o prácu počas pandémie COVID-19 a stal sa „otcom na plný úväzok“. Jeho manželka má prosperujúcu prácu a jej príjem má stúpajúcu tendenciu. Napriek tomu, alebo možno práve preto, míňajú zbytočne veľké sumy peňazí a zároveň si sú vedomí, že týmto tempom sa síce dožijú dôchodku, ale žiadne finančné terno to v tej dobre pre nich už nebude.
Ich finančnými sprievodcami sú štyri veľmi odlišné osobnosti - Peter Adeney (známy ako pán Money Mustache), Tiffany Aliche (známa ako The Budgetnista), Ross Macdonald (známy ako Ro$$ Mac) a Paula Pant (z Affordanything.com).
Ak hľadáte nejaké zázračné tipy a triky, ako vyriešiť svoje finančné problémy alebo rýchlo zbohatnúť bez rizika, v tomto dokumente ich nenájdete. Skutočná finančná gramotnosť a starostlivé hospodárenie s peniazmi nie je o nejakých tajných skratkách, ale o niekoľkých základných pravidlách - neutrácať neuvážene, kupovať predovšetkým to, čo naozaj potrebujete, a ušetrené peniaze investovať. Peter Adeney, alias pán Money Mustache, to vo filme hovorí priamo: „Práca s peniazmi nie je zložitá, ale princípy F.I.R.E. idú proti súčasnej konzumnej spoločnosti, ktorá nás podvedome núti kupovať veci, ktoré v skutočnosti nepotrebujeme.“
Začnite investovať už dnes
Toto zistenie je vlastne hlavným prínosom celého dokumentu. Svojim obsahom sa totiž primárne nezameriava primárne na „technickú“ podstatu práce s peniazmi, ale na to, ako zmeniť myslenie bežných ľudí vo vzťahu k peniazom a nasmerovať ich na cestu k (väčšej) finančnej slobode.
Prvá spomínaná Lindsey na začiatku netuší, ako speňažiť svoje umelecké schopnosti, ale stačí niekoľko jednoduchých rád od jej finančného poradcu a otvoria sa jej úplne iné obzory. Začne si privyrábať v oblasti opatrovania a venčenia psov, dostane zákazku na umeleckú nástennú maľbu a začne spolupracovať s módnou značkou jedného zo štamgastov v krčme, kde pracovala ako čašníčka, ktorého po niekoľkých týždňoch váhania priamo oslovila.
Teez Taborn spočiatku netuší, čo sú to investície, ETF alebo index S&P 500, a je jasné, že sa každého z týchto slov nekonečne bojí. Namiesto investovania smeruje svoje peniaze do zlatých reťazí, drahých značkových tenisiek alebo šperkov. Až zásah finančného poradcu ho privedie k pochopeniu sily zloženého úroku, pasívneho investovania a poctivej finančnej disciplíny.
Mladej mamičke stačí poradiť, aby si peniaze z výplaty nechala posielať priamo do niekoľkých „obálok“, ktoré pokryjú jej hlavné finančné potreby, aby ju ani obávaná porucha auta (ktorá sa nakoniec stane) finančne nezruinovala. Okrem toho sa jej darí postupne splácať dlhy na kreditných kartách a na konci dokumentu si je pomerne istá, že splatí svoje študentské pôžičky.
Azda najväčšie zmeny v živote však prežíva rodina pod vedením pána Money Mustache. Pomocou metodiky F.I.R.E. ich nasmeruje na cestu k finančnej nezávislosti a ukáže im, ako získať dostatočný finančný vankúš na život a začať si užívať peniaze... iným spôsobom. Racionalizácia rodinných nákupov („každý večer míňate na jedlo ako na hostinu“) a predaj zbytočne veľkého a finančne zaťažujúceho domu sú len dva z krokov, ktoré musela táto rodina urobiť.
Nechajte vaše peniaze zarábať
Vyskúšajte lacné pasívne investovanie bez daní.
Áno, z pohľadu skeptického Stredoeurópana je voči filmovému dokumentu mnoho výhrad, ale to nič nemení na jeho aktuálnosti a platnosti - najmä v súčasnosti. Je veľmi ľahké zameniť si značku Amazon alebo Target s veľkými internetovými alebo kamennými obchodmi v Českej republike alebo na Slovensku, pretože nákupné zvyky českého alebo slovenského obyvateľstva sú veľmi podobné tým, ktoré sú opísané v dokumente. Niektoré reakcie alebo prístupy k riešeniu situácie jednotlivých aktérov sa môžu zdať príliš zjednodušené, ale nerobím si ilúzie o tom, aká je súčasná realita v našej geografickej oblasti.
Na Slovensku bolo v roku 2021 zaznamenaných 419 910 prípadov exekučných konaní voči fyzickým osobám. Hoci ide o rapídny pokles v porovnaní s rokom 2020, toto číslo stále predstavuje viac ako 11,5 % z 3 634 818 osôb v produktívnom veku (15 - 64 rokov). Prieskum Financie a spotreba domácností realizovaný Národnou bankou Slovenska v roku 2017 ukázal podobne smutný obraz. Len 9,6 % respondentov odpovedalo správne na všetky 4 finančné otázky, hoci prieskum bol obmedzený na ľudí, ktorí deklarovali, že osobným financiám rozumejú najviac zo všetkých členov svojej domácnosti.
Je skvelé, že sa téma finančnej gramotnosti, metodiky F.I.R.E., finančnej disciplíny a pasívneho investovania dostala do verejnej diskusie, pretože s peniazmi sa stretávame, riešime a pracujeme s nimi niekoľkokrát denne. Dokument okrem iného ukazuje, ako zlepšená resp. zlepšujúca sa finančná situácia rôznych aktérov pomáha ich psychickej pohode. Je to nepochybné potvrdenie starého výroku môjho najlepšieho priateľa: „Keď máš svoje peniaze pod kontrolou, máš menej starostí.“
Venujte tomuto dokumentu 90 minút svojho času, nebudete ľutovať.