Francúzska vláda padla. Čína zakázala vývoz strategických minerálov do USA a generálny riaditeľ Inte...
O co chodzi w portfelu 60/40
60% akcji, 40% obligacji – taka mieszanka w portfelu często uznawana jest przez finansistów za długoterminowy Święty Graal inwestowania. W tym tekście wyjaśniamy, skąd wzięła się popularność tego portfela.
Jakie jest główne założenie portfela 60/40? W portfelu takim większa część akcyjna ma być motorem wzrostu. Część obligacyjna ma natomiast pełnić rolę stabilizatora, zmniejszając wahania i dorzucając trochę zwrotu do portfela.
Portfel 60/40 to może być opcja dla osoby, która chce od razu zainwestować na rynku znaczną część swojego majątku, ale liczy na ograniczenie ryzyka. Jest to zatem alternatywa dla strategii uśredniania (regularnego kupowania zamiast jednorazowej inwestycji) i inwestowania całego kapitału w akcje. Dzięki temu, cały kapitał inwestora pracuje dłużej.
W podobny sposób, sens portfela 60/40 przedstawia m.in. Nick Maggiulli, autor książki „Po prostu kupuj”.
Jeśli więc martwisz się ryzykiem związanym z zakupami akcji jednorazowo za całą kwotę, to istnieje lepszy sposób. Zamiast iść na kompromis i inwestować stopniowo w portfel składający się w 100% z akcji, powinieneś/aś rozważyć natychmiastowe zainwestowanie w mniej ryzykowny portfel składający się na przykład w 60% z akcji i w 40% z obligacji – pisze w swojej książce szef Ritholtz Wealth Management.
Pomyślałe(a)ś sobie, że możesz sam zbudować taki portfel i nie potrzebujesz do tego robodoradców? Jasne. Odpowiedz sobie jednak także na pytanie, czy będziesz miał/a czas, nerwy i wiedzę, kiedy przeprowadzić tak zwany rebalansing, czyli utrzymywanie jego składu w optymalnych proporcjach.
I znów odwołamy się do „Po prostu kupuj”.
Rebalansowanie portfela ma na celu kontrolowanie ryzyka (…) W przypadku jego braku, możesz mieć w ciągu kilku dekad 75% akcji i 25% obligacji albo nawet 95% akcji i 5% obligacji. W rezultacie portfel stanie się zdecydowanie bardziej ryzykowny niż początkowo zakładałeś.
Źródło: „Po prostu kupuj”
Jak widać, brak rebalansowania oznaczał nawet 30% spadku w pewnym momencie. Z rebalansowaniem, maksymalny spadek wyniósłby 25%. Każdy powinien sam sobie odpowiedzieć, na jakie spadki jest przygotowana jego/jej portfel i …głowa.
Jak działa rebalansing w Finax? Sprawdzili finansowi blogerzy >>
Dywersyfikacja i długi termin inwestycji pomagają w kontroli ryzyka, ale każdy musi pamiętać, że inwestowanie wiąże się także z trudnymi okresami. Przykład? Rok 2022 był wyjątkowo ciężki dla portfela 60/40 i wielu specjalistów odtrąbiło jego koniec. Szersza perspektywa pokazuje jednak, że jednoczesny spadek cen akcji i obligacji jest rzadki. Posłużmy się danymi opartymi na globalnym indeksie akcji (MSCI World) i obligacji (FTSE World Government Bond):
Źródło: curvo.eu
Jeśli ktoś chce sprawdzić, jak obecnie radzą sobie portfele 60/40, świeżą analizę skuteczności tej strategii w USA i w Polsce przedstawił serwis Analizy.pl.
Portfele 60/40 znaleźć możecie także wśród portfeli zarządzanych przez Finax. Ma je kilka procent inwestorów w naszych standardowych portfelach Inteligentnego Inwestowania. Portfel 60/40 uznaliśmy także za odpowiedni dla osób przechodzących na emeryturę, w fazie tzw. dekumulacji. To dlatego na dziesięć lat przez osiągnięciem wieku emerytalnego portfele OIPE zaczynają stopniowo zmieniać się, by ostatecznie osiągnąć taki podział na ETF-y akcyjne i obligacyjne. Zapoznaj się z także z dokumentem (OIPE KID) zawierającym kluczowe informacje dotyczące strategii zaczynają stopniowo zmieniać się, by ostatecznie osiągnąć taki podział na ETF-y akcyjne i obligacyjne. 100/60 lub 80/60.
Portfel 60/40 znajduje się też wśród czterech propozycji Złotego Portfela. To zdywersyfikowany, pozbawiony ryzyka walutowego portfel polskich akcji i obligacji wzbogacony o najważniejszy na świecie giełdowy indeks.
Ważne: Dane dotyczące historycznych zmian wartości Złotego Portfela są oparte na symulacjach. Przykładowy sposób ich modelowania przedstawiamy na tej stronie. Historyczne wyniki nie stanowią gwarancji przyszłych stop zwrotu i inwestycja może przynieść stratę. Pamiętaj o tym.
Jak zachowałby się ten Złoty Portfel 60/40 w przeszłości? Zróbmy symulację:
Trzyletnia (2021-2023) i dziesięcioletnia (2014-2023) stopa zwrotu z portfela wynosi średnio około 6%.
Opłata za zarządzanie Złotym Portfelem wynosi 1% + VAT (łącznie 1,2% od wartości kapitału rocznie). To jedyna opłata pobierana przez Finax. W październiku możesz ją zmniejszyć na stałe o połowę! Wystarczy otworzyć Złoty Portfel w październiku.
Inwestując, pamiętaj o ryzyku! W analizowanej wyżej dekadzie, maksymalne obsunięcie od szczytu tak zbudowanego portfela wyniosło 21,7%. Dlatego proponowany przez nas horyzont inwestycyjny to minimum 6 lat. Za konserwatywne? A może zbyt ryzykowne dla ciebie? Mamy też trzy inne konta w ramach Złotego Portfela. Sprawdź, które są dla Ciebie odpowiednie.
Na polskim rynku znaleźć można wiele funduszy mieszanych, zawierających zarówno akcje, jak i obligacje. Oczywiście, chcąc porównać ze Złotym Portfelem, powinniśmy skupić się tylko na tych o podobnej kategorii ryzyka. Pozwala na to miara SRI. Dla Złotego Portfela 60/40, za okres ostatnich pięciu, lat wynosi ona 3. Jak wypadłoby w tym zestawieniu nasze nowe dziecko? Pamiętaj, że to modelowany portfel, a wyniki z przeszłości nie stanowią żadnej gwarancji ich powtórzenia w przyszłości.
W ostatnich pięciu latach tylko jeden fundusz z kategorii funduszy mieszanych (Investor Zrównoważony z 46% łącznego zysku) osiągnął wyniki zbliżone do teoretycznych wyników Złotego Portfela 60/40 (53% łącznego zysku). Zrobił to jednak kosztem ryzyka (ma ocenę SRI 4, wobec bezpieczniejszego SRI 3 dla większości funduszy mieszanych i naszego nowego produktu).
Podsumowanie
Jeśli obawiasz się ryzyka walutowego i/lub chcesz inwestować w polską gospodarką, a może szukasz dodatkowej dywersyfikacji i alternatywy dla aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych, rozważ nowe polskie portfele Finax. Najpierw jednak musisz sprawdzić, wypełniając ankietę inwestycyjną, czy to na pewno jest odpowiednie rozwiązanie dla ciebie.
Otwórz Złoty Portfel
w październiku na zawsze o połowę taniej
Tekst stanowi element komunikacji marketingowej.