Francúzska vláda padla. Čína zakázala vývoz strategických minerálov do USA a generálny riaditeľ Inte...
Pala je francuska vlada - Pregled svjetske ekonomije
Pala je francuska vlada. Kina je zabranila izvoz strateških minerala u SAD. Generalni direktor Intela podnio je ostavku. Pročitajte najvažnije iz svijeta ekonomije u proteklom tjednu.
Pala je francuska vlada
Francuski parlament odbacio je prijedlog državnog proračuna i izglasao nepovjerenje vladi, produbljujući političku krizu u zemlji. Ova situacija događa se u osjetljivom trenutku obilježenom strahovima od mogućih američkih carina, slabljenjem eura u odnosu na dolar te značajnim usporavanjem gospodarskog rasta u najvećim ekonomijama Europske unije.
Predloženi proračun sadržavao je mjere fiskalne konsolidacije, uključujući smanjenje javne potrošnje i povećanje poreza, s ciljem smanjenja duga koji je među najvišima u EU. Ipak, centristička vlada na čelu s predsjednikom Michelom Barnierom nije imala većinu u parlamentu. To je omogućilo oporbenim strankama, Nacionalnoj uniji (ranije pod vodstvom Marine Le Pen) i Stranci ljevice, da zajednički blokiraju prijedlog.
Unatoč ulasku u 2025. godinu bez usvojenog proračuna, scenarij sličan grčkom nije izgledan. Francuska uživa snažnu podršku europskih partnera, raspolaže nacionalnom imovinom koja sedmerostruko premašuje godišnji BDP te ima ustavni sustav koji većinu ovlasti koncentrira u rukama predsjednika.
Kina je zabranila izvoz strateških minerala u SAD
Kina je zabranila izvoz galija, germanija, antimona, grafita i takozvanih "supertvrdih materijala" u SAD, reagirajući na odluku predsjednika Bidena o ograničenju prodaje čipova Kini. Ti čipovi, ključna komponenta poluvodiča, imaju važnu ulogu u vojnoj tehnologiji. Zabranjeni minerali koriste se ne samo u razvoju vojne opreme, već i u proizvodnji čipova, baterija za električna vozila te solarnih panela.
Alternativni izvori ovih materijala prilično su ograničeni. Prije uvođenja zabrane, Kina je bila odgovorna za 50 % isporuke germanija i galija u SAD. Osim što dominira u rudarenju mineralnih resursa, zajedno s Rusijom posjeduje polovicu svjetskih zaliha antimona. K tome, čak 80 % globalne proizvodnje grafita, ključnog za izradu baterija za električna vozila, dolazi iz Kine.
Iako američke tvrtke već neko vrijeme pokušavaju pronaći druge izvore ovih materijala, stručnjaci iz Geološkog instituta SAD-a upozoravaju da bi potpuna zabrana mogla dovesti do pada američkog BDP-a za 3,4 milijarde dolara.
Generalni direktor Intela podnio je ostavku
Izvršni direktor Intela, Pat Gelsinger, podnio je ostavku nakon tri godine na čelu kompanije. Preuzeo je ovu ulogu 2021. s ambicioznom vizijom usmjeravanja američkog tehnološkog diva prema obnovljenom uspjehu, posebno u izazovnom području proizvodnje čipova. No, unatoč nastojanjima, nije uspio ostvariti taj cilj. Tijekom njegova mandata, Intelova prodaja pala je za trećinu, dok je vrijednost dionica smanjena za više od 65 %.
Najveći izazov za Gelsingera predstavljala je Nvidia, kompanija specijalizirana za čipove usmjerene na primjenu u umjetnoj inteligenciji. Zahvaljujući strateškim ulaganjima u to područje, Nvidia je postala druga najveća tvrtka na svijetu i na kraju zamijenila Intel u prestižnom DOW indeksu.
Nakon odlaska izvršnog direktora, Intel je usmjeren na izradu nove strategije, koja uključuje outsourcing proizvodnje čipova tvrtkama koje se specijaliziraju za njihov dizajn.