Najnovšie
Náročnosť

Pierwszy rok OIPE: Sprawdź, ile można było zyskać!

Rok temu ruszyła Europejska Emerytura, czyli pierwszy polski OIPE. Dzięki niej, masz szansę odkładać na swoją przyszłość, bez konieczności płacenia podatku od dochodów kapitałowych*. Ci, którzy zaufali nam od początku, po roku mają ponad 20% zysku. Oczywiście, ciężko będzie powtórzyć taki rezultat, a inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Korzystając z rocznicy, chcemy jednak przypomnieć, jak działa produkt i pokazać, kim są jego pierwsi klienci. Konkretnie pierwszych 5000 klientów.

Pierwszy rok OIPE: Sprawdź, co straciłeś! | Finax.eu

Historia OIPE jest dłuższa niż rok. W Finax pod koniec września świętowaliśmy drugie urodziny Europejskiej Emerytury, czyli ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE, ang. PEPP). Od ponad dwóch lat oferujemy mieszkańcom Europy Środkowej możliwość oszczędzania w nowoczesnym programie emerytalnym, pod patronatem Unii Europejskiej. W Polsce przepisy o OIPE weszły w życie później, stąd dopiero pierwsza świeczka na naszym torcie.

Kompendium wiedzy o OIPE >>

Wszystkie ważne informacje i odpowiedzi na pytania dotyczące Emerytury Europejskiej można znaleźć w dokumencie zawierającym kluczowe informacje dla strategii 100/60 lub 80/60 .

Jest zatem dobra okazja, aby przypomnieć sobie powody, dla których wprowadziliśmy ten produkt na rynek. Główny? Polacy, i generalnie mieszkańcy Unii Europejskiej, nie inwestują z myślą o emeryturze (czytaj, jak to robi Kowalski >>) Jeśli to robią, to przeważnie w nisko rentowych, konserwatywnych produktach, które mają kłopoty z nadążaniem za inflacją.

 W takim właśnie środowisku powstała europejska emerytura. Z założenia, prosty, odpowiednio skonfigurowany, zautomatyzowany i przenaszalny między krajami UE produkt inwestycyjny. Zbudowany tak, by jego posiadaczy – co się obecnie zdarza w istniejących produktach emerytalnych – nie omijały zyski w przypadku wzrostów na giełdach.

WAŻNE: 

W Polsce możesz mieć jednocześnie trzy indywidualne produkty emerytalne: OIPE, IKE i IKZE. Roczne limity wpłat do OIPE i IKE są identyczne i w 2025 r. wynoszą po 26 019 zł. Jeśli jesteś niezadowolony ze swojego IKE, możliwy jest też jego transfer w całości do OIPE, poza rocznym limitem. Zobacz, jak to zrobić >>

Pierwsze wyniki Europejskiej Emerytury

W ciągu ostatnich dwóch lat mogliśmy sprawdzić, czy rzeczywiście dotrzymaliśmy tej obietnicy. Uruchomienie PEPP nie mogło nastąpić w lepszym momencie. Od pierwszego zakupu wzrost rynków akcji pobił rekordy.  Złożyło się na to kilka czynników: spowolnienie inflacji, początek obniżek stóp procentowych, rosnące zyski przedsiębiorstw, a w niektórych regionach (szczególnie w USA) także silna konsumpcja, wydatki rządowe i wzrost gospodarczy.

Bardzo się cieszymy, że ten wzrost nie umknął uwadze oszczędzających w ramach Europejskiej Emerytury. Na poniższym wykresie możesz zobaczyć ewolucję wartości poszczególnych strategii od momentu ich uruchomienia. Klient widziałby to na swoim koncie, który raz na początku zainwestowałby w nie pieniądze i trzyma je do dziś.

Pamiętaj, że 100/0 i 80/20 to jedyne strategie w fazie oszczędzania (kiedy nadal pracujesz i oszczędzasz na emeryturę). 60/40 to portfel wypłat, w którym twoje oszczędności zostaną zdeponowane na emeryturę, gdy będziesz czerpać z nich dochody.

Uwaga: Wszystkie dane dotyczące rozwoju portfeli Finax przedstawiają rzeczywiste wyniki osiągnięte przez przykładowe portfele. Metodę obliczania rzeczywistej wydajności opisaliśmy w artykule Jak obliczamy rzeczywiste wyniki portfeli Finax. Wyniki uzyskane w przeszłości nie gwarantują przyszłych zysków, a twoja inwestycja może skutkować stratą. Dowiedz się, jakie ryzyko podejmujesz inwestując.

W Polsce z niecierpliwością czekałem na koniec października, by móc obliczyć i podać roczne wyniki OIPE, do którego pierwszych zakupów dokonaliśmy 31 października 2023 r.  Rezultaty? W poniższej tabeli, przeliczone na polskie złote: 

Najpopularniejszy portfel, w który inwestuje 9 na 10 klientów OIPE, dał zarobić w ciągu roku 24,2%. Takie procenty mogą wydawać się abstrakcyjne w długim terminie, ale mają duży wpływ na oszczędności klienta. Podkreślam, że moment uruchomienia zarówno europejskiej, jak i polskiej wersji OIPE, wypadł idealnie. Choć nie był zamierzony i nigdy nie próbujemy timingu rynkowego. Po prostu, uruchomiliśmy produkty od razu po uzyskaniu stosownej licencji.

Stopy zwrotu z akcji w ostatnim roku były powyżej historycznej średniej. Przeciętny oczekiwany, długoterminowy zwrot z pełni akcyjnego (100% portfela) OIPE wynosi około 9% rocznie.


Europejska Emerytura Michała Szafrańskiego

Wyniki znacznie mocniej przemawiają do wyobraźni, jeśli pokażemy je na przykładzie konkretnego klienta. Jednym z największych jest Michał Szafrański, „Finansowy Ninja”. Europejskiej Emeryturze zaufał od samego początku (śledź jego konto), wpłacając w 2023 i 2024 maksymalny roczny limit wpłat na OIPE. Efekty:

Strzałkami odznaczyliśmy momenty wpłaty. Oczywiście, korzyść podatkową (czyli brak tzw. podatku Belki) znany bloger zrealizuje, jeśli środki wypłaci po swoich 60. urodzinach.

Kto inwestuje w OIPE?

Michała Szafrańskiego znacie dobrze, ale jak wygląda przeciętny właściciel Europejskiej Emerytury? Przyjrzymy się analizując ponad 4800 z tych, którzy aktywowali konto w pierwszych roku działania OIPE.

  • 97,5% z inwestorów wypracowało zysk – to najważniejsza informacja, zwłaszcza, gdy patrzę na ostrzeżenia brokerów podających, że np. 76% klientów poniosło stratę
  • Jeśli klienci OIPE będą inwestować aż do emerytury, to już za pierwszy rok zaoszczędzą na podatkach łącznie 2,6 mln zł
  • Przeciętny klient zgromadził na koniec 1. roku działania 19 143 zł
  • 26% właścicieli Europejskiej Emerytury to kobiety
  • Średni wiek klienta OIPE to 40,3 lat
  • Dwóch na trzech klientów OIPE chce w przyszłości wypłat miesięcznych (jak dodatkowa emerytura), a nie jednorazowych – obie opcje są u nas możliwe
  • 88% klientów ma OIPE składające się wyłącznie z funduszy akcyjnych (pozostałe 12% inwestuje w portfel składający się w 80% z ETF akcyjnych i 20% obligacyjnych)

Dlaczego warto inwestować z OIPE?

Jeśli chcesz dołączyć do kolejnych inwestujących w Europejską Emeryturę, ale nie jesteś pewien, czy naprawdę warto, przygotowałem jeszcze raz krótki przegląd jego głównych wartości dodanych.

  • *Od wypracowanego w OIPE zysku, jeśli spełnisz wymogi ustawowe (m.in. nie wypłacisz środków przed ukończeniem 60 lat), nie zapłacisz podatku.
  • Przy założeniu 20 lat inwestowania, wpłat w wysokości rocznego limitu na 2025 rok (26 019 zł), średniorocznej stopy zwroty 8% i stawki podatku 19%, zaoszczędzisz na podatku blisko 130 tys. zł.
  • W Finax zdecydowaliśmy się oferować ten produkt jeszcze taniej niż wymagają regulacje europejskie, pobierając opłatę 0,72% (0,6% + VAT) za zarządzanie w skali roku.
  • Inwestujesz w gotowe portfele globalnych funduszy ETF. Zapewniają one automatyczne rebalansowanie (kontrolę ryzyka) i automatyczną redukcję ryzyka przed emeryturą.
  • W każdej chwili masz dostęp do zgromadzonych środków i możesz je wypłacić, a w momencie ewentualnej śmierci podlegają dziedziczeniu.
  • Przy przeprowadzce do innego kraju UE możesz kontynuować swoje wpłaty zza granicy lub otworzyć nowe subkonto u twojego dostawcy.
  • Podwójne regulacje prawne. Produkt bazuje na jednolitych zasadach dla całej Unii Europejskiej, a szczegółowe zasady widnieją w polskiej legislacji.
  • Jesteśmy nadzorowani przez Komisję Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Słowacji. Aktywa klientów są oddzielone od aktywów firmy i chronione do równowartości 50 tys. euro. 
  • Niska opłata oraz pasywny, globalny portfel wpływają na dobre wyniki portfeli w relacji do ponoszonego ryzyka. Powinny też, zgodnie z wymogami unijnych regulacji, pobić inflację w długim terminie.

Pewnie powyższe argumenty są ci już znane. Ale chciałem poświęcić w tym tekście więcej uwagi na temat strategii inwestycyjnej OIPE.  W przypadku inwestycji długoterminowej, takiej jak przygotowanie do przejścia na emeryturę (która dla wielu z nas zajmie od trzech do czterech dekad), nie ma powodu, aby unikać inwestowania w akcje, nawet jeśli ich wartość będzie się wahać bardziej gwałtownie niż w przypadku innych rodzajów inwestycji.

To właśnie indeksy giełdowe, w które inwestujemy poprzez fundusze ETF, mogą w długim terminie wyraźnie pokonać inflację.  I odwrotnie, konserwatywne inwestycje, np. w obligacje, przynoszą mniejsze zyski w dłuższej perspektywie. Nie oznacza to jednak, że są to złe inwestycje. Należy je jednak wykorzystywać do celów doraźnych, gdy trzeba zachować ostrożność (np. jeśli wiesz, że za kilka lat będziesz musiał wyremontować dom lub twoje dziecko pójdzie na studia).

Cechą trzeciego (dobrowolnego) filaru emerytalnego w Europie jest to, że oszczędzający w nich przyjmują ostrożne strategie, mimo że planują oszczędzać przez dziesięciolecia. Przykładowo w Polsce, z 860 tys. rachunków IKE, te w domach maklerskich stanowią tylko 16%. Ponad połowa Polaków trzyma IKE w TFI, co dziesiąty w banku, a co piąty u ubezpieczyciela (źródło danych).

 Zaletą Europejskiej Emerytury jest to, że wszyscy młodzi oszczędzający mają w niej strategie automatycznie oparte głównie na indeksach giełdowych. Dopiero gdy klient będzie zbliżał się do emerytury, jego oszczędności zaczną stopniowo przechodzić z akcji na obligacje, przy czym akcje nadal będą przeważać nawet w fazie wypłaty, jak na poniższym rysunku:

Co ciekawe, mamy już pierwszych klientów pobierających wypłaty z Europejskiej Emerytury.  Klienci ci nadal inwestują pieniądze w strategię wypłat składającą się z 60% akcji i 40% obligacji. Powodem takiego ustawienia jest stosunkowo długi okres, jaki większość z nas spędzi na emeryturze. Szacunkowa długość życia po osiągnięciu wieku emerytalnego wynosi około 20 lat. 

Oznacza to, że oszczędności emerytalne będą gromadzone przez bardzo długi czas. Nawet jeśli nastąpi pogorszenie koniunktury, emeryt będzie miał mnóstwo czasu, aby rynki mogły się odbudować.

Czy jesteś na liście potencjalnych klientów OIPE?

OIPE oferujemy każdemu, kto nie chce na starość polegać tylko na państwowej emeryturze, a zamiast tego woli dobrowolnie oszczędzać na ten cel. OIPE może być jednak szczególnie interesujące dla:

  • Osób szukających sposobu na długoterminowe inwestowanie bez konieczności płacenia podatku od zysków kapitałowych*,
  • Tych, którzy mają już IKE i IKZE, ale szukają trzeciego korzystnie opodatkowanego produktu,
  • Inwestujących w IKE, ale niezadowolonych z tego produktu (w proponowanej ustawie przewidziano możliwość transferu środków z IKE do OIPE),
  • Samozatrudnieni, których w krajach europejskich jest coraz więcej,
  • Młodych ludzi o wysokiej mobilności na europejskim rynku pracy.
  • Przedsiębiorstw międzynarodowych, które dzięki OIPE mogą zapewnić wszystkim swoim europejskim pracownikom jedno świadczenie emerytalne o takich samych warunkach we wszystkich krajach, w których prowadzą działalność (co jednak zależy od lokalnego ustawodawcy).
  • Firm lokalnych, które zatrudniają obywateli zagranicznych na określony czas,
  • Firmom, które w ramach benefitu pracowniczego chcą zadbać o sytuację finansową swoich pracowników na emeryturze.

Jestem na liście i chcę OIPE


Cieszymy się, że OIPE już kolejny rok przynosi obiecane owoce w postaci wzrostu oszczędności emerytalnych Polaków. Dziękujemy za wsparcie i zaufanie - będziemy zaszczyceni, jeśli przyłączysz się do nas w tym przedsięwzięciu.

Chcesz przypomnieć sobie, jak działa Europejska Emerytura? W tym wideo Klaudia i Mateusz wyjaśniają ją w kwadrans.

 

Artykuł ten zawiera informacje marketingowe dotyczące produktów firmy Finax. 

Radi vám poradíme!
Naplánuj si hovor
phone-icon