Blíži sa najkrajší čas roka, kedy si oddýchneme a strávime čas v kruhu blízkych s hromadou dobrého j...
Polacy mniej wydawali i więcej inwestowali w pandemii
37 proc. Polaków zanotowało wzrost dochodów w pandemii, a połowa nie dostrzegła zmian sytuacji finansowej – wynika z badań Finax i prof. dr. hab. Krzysztofa Waliszewskiego. Nie dziwią zatem kolejne wnioski wynikające z badania: dużo mniej wydajecie i więcej inwestujecie. Super!
Pandemia nie wpłynęła negatywnie na połowę Polaków, ankietowanych w maju 2021 r. Co ciekawe, taką odpowiedź zaznaczyło ponad 60 proc. również badanych Słowaków, macierzystego rynku Finaxa. Odsetek tych, którym sytuacja materialna się poprawiła, był jednak wyższy w przypadku naszych rodaków (37 proc. versus 31 proc.). Tylko jeden na dwudziestu Polaków stracił pracę, a zaledwie dwie osoby znad Wisły zadeklarowały, że miały trudności ze spłatą pożyczek.
Mniej wydajecie…
Skoro handel i rozrywki w pandemii zamarły, nie dziwią niższe wydatki. Dwóch na trzech ankietowanych Polaków zauważyło zmniejszenie wydatków, a żaden nie dostrzegł ich wzrostu. W tej sytuacji musiały wzrosnąć oszczędności. Powiększyło je 64 proc. Polaków. Nawyki z okresu Covidu mogą się utrwalić. 29 proc. Polaków planuje zmniejszenie wydatków w porównaniu z okresem przed pandemią. Popuścić pasa chce 19 proc. rodaków.
Jak wypadamy na tle Słowaków? Zmniejszenie wydatków zauważyło ponad 70 proc. z nich, a 59 proc. deklaruje, że pozostaną na poziomie z pandemii.
- Polacy mają coraz większe oszczędności, co widać w danych makroekonomicznych. Tylko w 2020 r. wzrosły one o 14 proc. do 1,8 biliona złotych i co miesiąc rosną. Niestety, nasze kraje mają jedną wspólną cechę - zdecydowana większość pieniędzy gospodarstw domowych zdeponowana jest w bankach. Tam, po uwzględnieniu inflacji, tracą one blisko 5 proc. rocznie na wartości. Na Słowacji ceny nie rosną tak szybko, ale także zjadają oszczędności. Cieszymy się zatem, że ankietowani coraz chętniej inwestują. To może być jeden z dobrych nawyków, który zostanie z nami także po pandemii. Drugim na pewno jest digitalizacja procesu inwestycyjnego, w czym staramy się aktywnie uczestniczyć – tłumaczy Juraj Hrbaty, nasz szef.
…więcej inwestujecie
Więcej inwestycji deklaruje 70 proc. Polaków. Połowa rodaków twierdzi także, że po pandemii nadal zamierzają inwestować więcej niż przed nią.
Vyskúšajte lacné fondy ETF bez daní z výnosov.Získajte vyššie výnosy
Słowacy do trwałego podwyższenia inwestycji są jeszcze bardziej zdeterminowani niż Polacy – deklaruje to 57 proc. z nich.
- Czas pandemii i koronakryzysu to test dla finansów osobistych i umiejętności zarządzania budżetem domowym, w tym dochodami, wydatkami, oszczędnościami i inwestycjami. Wyniki badania wskazują, że zarówno Polacy, jak i Słowacy poradzili sobie z szokiem, jaki wywołała pandemia COVID-19 całkiem nieźle. Na pewno część zachowań pandemicznych, w tym większa kontrola budżetu domowego i częstsze korzystanie z aplikacji finansowych może się utrwalić po pandemii - komentuje autor badania prof. Uniwersytetu Ekonomicznego Krzysztof Waliszewski.
Przypomnijmy, że profesor pomógł nam też sprawdzić powody tego, że Polacy polubili robodoradców. Zobacz wnioski z tego badania.
Badanie dotyczące wpływu pandemii na finanse zostało przeprowadzone w maju 2021 roku w formie ankiety internetowej. Wzięło w nim udział 1500 osób, w tym 438 Polaków. 82 proc. ankietowanych Polaków to Wy, drodzi klienci Finax. Dziękujemy za szczerość! Wkrótce przedstawimy nowe wnioski wynikające z ankiety. Tym razem dotyczące aplikacji do zarządzania finansami osobistymi, które pomagają Wam m.in. w oszczędzaniu i wydawaniu.