Francúzska vláda padla. Čína zakázala vývoz strategických minerálov do USA a generálny riaditeľ Inte...
Pololetní vysvědčení portfolií Finaxu
Během uplynulého pololetí trhy opět vyvrátily pochybnosti a přinesly vytrvalý růst, k němuž nebylo třeba ani snižování úroků. Jak toto prostředí prospělo pasivnímu investování Finaxu? Na to a mnohem víc se v novém blogu společně podíváme.
První pololetí 2024 ukázalo, jakou setrvačnost dokáže nabrat růst akciových trhů. Zisky jsme viděli téměř v každém měsíci, pouze s výjimkou krátkého dubnového poklesu. Pozitivních faktorů bylo hned několik: pokračující zpomalování inflace, ekonomický růst a slušné zisky řady firem.
Jako obvykle rozdělíme naše portfolia podle evropského ukazatele SRI, který měří míru rizika investičních produktů. Obecně při investování by vyšší riziko mělo být odměněno vyšším dlouhodobým výnosem.
SRI se může pohybovat od 1 do 7. Čím vyšší je toto číslo, tím vyšší je riziko dané strategie. Výkonnosti Finax portfolií jsou seřazeny podle stejného SRI, tedy srovnatelného rizika. V tabulce níže naleznete shrnutí SRI jednotlivých produktů Finaxu v korunovém vyjádření k 30. 6. 2024.
Pokud vás naše výsledky přesvědčí, že by byl Finax lepším místem pro vaše úspory, přesuňte je z konkurenčních produktů k nám.
Jakmile prokážete přesun vaší investice od konkurence do Finaxu, budeme vám polovinu převedené částky spravovat po dobu 2 let zcela zdarma. Přijímáme širokou škálu alternativních investičních řešení včetně podílových listů, přímých investic prostřednictvím brokera, investičních nemovitostí nebo kryptoměn. Více se o slevě dozvíte v tomto článku.
Upozornění k uváděným údajům: Všechny údaje vážící se k vývoji portfolií Finaxu představují skutečně dosaženou výkonnost vzorových portfolií v měně EUR. Výsledky jsou převedeny na CZK při spotových kurzech EURCZK (zdroj: Bloomberg). Návratnost vaší investice se může zvýšit nebo snížit v důsledku kolísání měn, pokud je vaše investice provedena v jiné měně, než která se používá při výpočtu výkonnosti. Způsob počítání skutečné výkonnosti jsme popsali v článku Jak počítáme skutečnou výkonnost portfolií Finaxu? Minulé výsledky nejsou zárukou budoucích výnosů a výsledkem vaší investice může být i ztráta. Informujte se, jaká rizika podstupujete při investování.
Upozornění k daňové povinnosti: Daňový režim závisí na jednotlivých poměrech každého klienta a může se měnit. Příjmy z úplatného převodu cenných papírů jsou osvobozeny od daně z příjmů, pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období částku 100 000 Kč (viz § 4 odst. 1 písm. t) zákona č. 586/1992 Sb.), anebo po uplynutí 3 let mezi nabytím a úplatným převodem (viz § 4 odst. 1 písm. u) zákona č. 586/1992 Sb.); osvobození se nevztahuje na příjmy z úplatného převodu cenných papírů, které jsou nebo byly zahrnuty do obchodníku majetku, a to do 3 let od ukončení činnosti. Příjmy z prodeje fondů ETF tvořících portfolia Finaxu výše uvedené podmínky daňového osvobození splňují. Režim zdanění portfolií Finaxu se může v budoucnu změnit. U portfolií Finaxu nezohledňujeme možnou daňovou povinnost u případného rebalancingu v předchozím roce.
Dynamické strategie
Dynamické investice se skládají ze strategií s vyšším rizikem, jejichž hodnota může výrazněji kolísat nahoru či dolů. Na oplátku by měly nabízet vyšší dlouhodobé výnosy ve srovnání s konzervativnějšími portfolii. V rámci portfolií Finaxu se bavíme o strategiích s hodnotou SRI 4.
Jak můžete vidět v tabulce níže, všechna 3 portfolia dokázala za uplynulý rok přinést velmi příjemné výnosy v rozmezí od 21,8 do 24,4 %.
Musíme však dodat, že k této úžasné výkonnosti přispěl také měnový kurz, kdy koruna vůči euru citelně oslabila, čímž značně podpořila výsledek v korunovém vyjádření.
Vzhledem k tomu, že dynamická portfolia jsou vhodná pro dlouhodobé investování (minimálně 8–10 let, ideálně i více), nemá smysl se přehnaně soustředit na výkon v daném roce, ačkoliv byl sebevíc pozitivní. Během tak krátké doby se může stát na trzích cokoliv. Proto by vás měl zajímat především výkon při delších obdobích.
Tento fakt zdůrazňujeme téměř v každém blogu a je důležité na něho nezapomínat. Různým obdobím dominují různé regiony a sektory. Pouze držením široce diverzifikovaného portfolia zajistíte, že budete těžit z výsledků těch nejlepších. Proto má pasivní investování tendenci dominovat především při delších investičních horizontech.
Při pohledu na delší období posledních 5 let si naše pasivní portfolia udržují velmi přesvědčivý výsledek. Všem 3 se podařilo získat výnosy zhruba od 7 až do necelých 10 % ročně, což je rozmezí často uváděné jako průměrná dlouhodobá výkonnost akciového trhu.
Vyvážené strategie
Vyvážené strategie nesou střední míru rizika, které se typicky dosahuje namícháním portfolia z rizikovějších akcií a konzervativnějších dluhopisů. Během nedávného cyklu zvyšování úroků se však dluhopisový trh dostal do nejdelšího poklesu ve své historii, což v kombinaci s výraznější volatilitou měnového páru EURCZK zapříčinilo, že všechny ostatní strategie Finaxu (kromě Bystrého vkladu) spadly do skupiny SRI 3.
Díky rozmanitosti zahrnutých strategií najdete v této tabulce velmi pestrou paletu výnosů. Všechna naše portfolia tak za poslední rok skončila v zisku a většina z nich doručila dokonce solidní dvouciferný výnos. I dluhopisové strategie rostly díky vysokým výnosům, mírnému snížení úrokových sazeb v eurozóně a měnovému kurzu.
Strategie s vyššími podíly akcií si udržují velmi atraktivní výsledky při v delších horizontech. Můžete však vidět, že dluhopisové strategie se stále ještě plně nevzpamatovaly z poklesu, který zažily kvůli agresivnímu růstu úrokových sazeb, a na 3 a 5letém horizontu jsou v mírné ztrátě. Jejich výnos bude podpořen ve chvíli, kdy se centrální banky uchýlí ke snižování úrokových sazeb, což se očekává díky všeobecnému zpomalení inflace a postupnému návratu k 2% cíli.
Bystrý vklad a Peněženka
Není tajemstvím, že Inteligentní peněženka měla nevhodné složení portfolia. Původní dluhopisy zahrnuté v jejím portfoliu měly příliš dlouhou splatnost, kvůli čemuž byly nadměrně zranitelné vůči zvyšování úroků. Strategii jsme za účelem přizpůsobení doporučenému horizontu koncem listopadu 2023 změnili.
Díky změně její hodnota od té doby roste stabilněji. Obecně však dluhopisy byly stále pod tlakem, jelikož letos zatím nedošlo k původně očekávanému výraznému snižování úrokových sazeb, což díky inverznímu efektu má pozitivní vliv na ceny dluhopisů.
Bystrý vklad je pak náš nejkonzervativnější eurový investiční produkt určený pro uložení krátkodobých úspor, klidně i na méně než rok. Využívat jej můžete jako vysoce úročený spořicí eurový účet – váš vklad není vázán na žádnou dobu, o výběr můžete kdykoli požádat a výnos se vyplácí každý den. Na jeho vývoj s prakticky nulovou volatilitou se můžete podívat na transparentním účtu Dominika Hrbatého.
Přestože Peněženka spadá do rizikové kategorie SRI 3 a Bystrý vklad do SRI 2, rozhodli jsme se je uvést pohromadě. Důvod je ten, že řada klientů tyto krátkodobé produkty využívá k přípravě na eurové výdaje jako dovolená, festivaly či nákupy v zahraničí právě pro jejich nízký rizikový profil v eurech (Bystrý vklad SRI 1, Peněženka SRI 2).
Roční eurová výkonnost Peněženky dosáhla 1,5 %, protože dluhopisy zůstaly pod tlakem kvůli odložení snížení úrokových sazeb ve většině velkých ekonomik. Oproti tomu Bystrý vklad postupně vzrostl o 3,4 %, jelikož se do výnosů plně promítly krátkodobé úrokové sazby v eurozóně, a naplnil tak očekávání, které jsme od tohoto produktu měli.
Pokud se zaměříme na výnosnost produktů v korunovém vyjádření, Peněženka dosáhla ročního výnosu ve výši 6,9 % a Bystrý vklad dokonce atakoval 9% hranici. K těmto výsledkům pomohlo už výše zmíněné výrazné oslabení koruny vůči eura.
Evropský důchod
Mimořádně úspěšné období mají za sebou také strategie Evropského důchodu (PEPP), na které se vztahuje snížený poplatek 0,72 % (včetně DPH). Díky daňovému režimu DIP získal atraktivní daňové zvýhodnění, což z něj tvoří ideální nástroj pro přípravu na stáří. Více informací o Evropském důchodu a jeho daňových výhodách naleznete v tomto článku.
Tradičně bychom chtěli vyzdvihnout také výkonnost výplatního portfolia, ve kterém jsou úspory uloženy po odchodu do důchodu. Za poslední rok vydělalo téměř 13 %, čímž by výrazně zvýšilo celkový důchod, který si z něj v průběhu času můžete vybrat.
Nakládání s úsporami ve výplatní fázi považujeme za jednu z největších slabin 3. pilíře. Správcovské společnosti většinou překlopí veškerý nahromaděny majetek do dluhopisových fondů s minimálním výnosem navzdory tomu, že si většina lidí důchodu užívá v průměru okolo 24 let.
Pokud bychom se blíže podívali na povinně konzervativní fondy v rámci doplňkového penzijní spoření, tak zjistíme, že průměrný roční výnos mezi lety 2013 až 2023 je pouhých 0,95 %. Takový výnos bohužel nestačí ani k poražení cílené inflace ve výši 2 % ročně. (Zdroj: APSČR)
Díky držení úspor ve smíšeném výplatním portfoliu se peníze v Evropském důchodu zhodnocují i po dosažení důchodového věku, což umožní střadatelům čerpat vyšší celkový důchod nebo zanechat dětem větší dědictví.
Chci Evropský důchod
Komentář k vývoji trhu
Uplynulý rok z našeho pohledu opět potvrdil, že byste při investování neměli nechat zvítězit emoce a pochybnosti. Důvodů k prodeji se vždy najde mnoho.
Při poklesech v roce 2022 jsme často poslouchali, že jsme ještě dno krize neviděli a akcie čeká další hlubší pokles. Poslední rok zase slýcháme, že už jsme určitě na vrcholu a akcie brzy čeká otočka. Navzdory těmto obavám dokázaly akcie v posledním pololetí růst téměř každý měsíc.
Zajímavé je, že trhy rostly navzdory nenaplnění optimistických očekávání ohledně snižování úrokových sazeb ze začátku roku. Investoři v lednu například očekávali, že americká centrální banka sníží během letošního roku úroky 6 až 7krát. Dodnes je však ponechala beze změny, přičemž se více než 1–2 snížení do prosince ani neočekávají.
Začátkem roku přitom několik lidí argumentovalo, že by zklamání původních ambiciózních očekávání mohlo vést k prudkému poklesu trhů. Nic takového se však nestalo. Ukazuje se, že ziskovost firem a růst ekonomiky jsou pro akciové trhy důležitější než nízké úroky.
Pozitivní také je, že růst zaznamenal téměř každý region. Přestože lídrem nadále zůstaly akcie velkých amerických firem, slušných výsledků dosáhly také ostatní trhy. Během května například až 14 z 20 největších světových akciových indexů zaznamenalo nová historická maxima.
V uplynulém roce českým investorům také pomohlo oslabení koruny vůči eura o 5,1 % na úrovně přes 25 CZK/EUR, což pro ně představuje dodatečný výnos. Na druhou stranu při 3 a 5letých horizontech koruna výnosy trošku snížila posílením o 1,88 %, resp. 1,59 %.
Mezi ETF zařazenými v portfoliích Finaxu skončily za poslední pololetí na druhém místě akcie rozvíjejících se trhů, nad kterými po slabších letech mnozí ohrnovali nos.
Pokud i vás stále trápí obavy, že se trhům během posledních měsíců až příliš dařilo a pravděpodobně nás čeká pokles, chtěli bychom se s vámi podělit o zajímavou statistiku. Týká se výkonnosti amerického indexu S&P 500 za posledních 35 let.
V 11 letech, během nichž index v prvních 6 měsících vzrostl o více než 10 %, dosáhl průměrného ročního výnosu 29 %. Není tedy neobvyklé, že po silných měsících následují další silné měsíce.
To samozřejmě neznamená, že budou trhy i letos zaručeně pokračovat v růstu. Stejně tak to neznamená, že nemůže přijít pokles. Taková možnost v investování existuje vždy. Chceme tím jen ukázat, že silná výkonnost v uplynulých měsících nemá být automatickým důvodem k obavám ohledně budoucího vývoje.
Nejlépe tak uděláte, pokud zůstanete v každém případě zainvestováni a budete těžit z dlouhodobého růstu světové ekonomiky. Pokud se i na trzích objeví poklesy nebo krize, které k investování neodmyslitelně patří a měli byste s nimi počítat, lidstvo je vždy překoná. Trhy pak pokračují v růstu, který dokáže vydržet dlouhé měsíce a klidně i roky.
Nakonec to potvrzuje i skutečný vývoj našich portfolií od založení Finaxu. Vývoj tří vybraných strategií si můžete prohlédnout v grafu níže. Čísla v legendě představují podíl akcií a dluhopisů při daných strategiích.
Jak můžete vidět, za posledních 6 let jsme zažili hned dva výrazné tržní poklesy: pandemii Covid-19 v roce 2020 a inflační krizi v roce 2022. Po obou z nich se trhy zotavily a začaly prudce růst. Ve skutečnosti zaznamenaly svůj nejprudší růst během pokrizového oživení v letech 2020-21 a 2023-24.
Pokud jste podlehli panice a odprodali svá portfolia uprostřed Covidu nebo energetické krize, propásli jste následné zotavení, které následovalo, a přišli jste o velkou část výnosů. Stejně tak jste udělali chybu, pokud jste si začátkem roku 2021 nebo 2024 řekli, že již trhy vyrostly příliš vysoko a raději svou investici prodáte. Přišli byste totiž o dlouhé období nadprůměrného růstu.
Sílu globálních trhů naplno využili pouze ti, kteří své investice drželi po celou dobu.
Vyhněte se proto spekulacím, nastavte si pravidelný trvalý příkaz a zaměřte se na věci, které vás baví a dělají vám radost. O zbytek se postará růst světové ekonomiky.