Najnovšie
Náročnosť

Tokio će uvesti četverodnevni radni tjedan - Pregled svjetske ekonomije

Tokio će uvesti četverodnevni radni tjedan. Snažan dolar slabi zemlje u razvoju i najstarija obveznica slavi 400 godina. Pročitajte najvažnije iz svijeta ekonomije u proteklom tjednu.

Tokio će uvesti četverodnevni radni tjedan

Metropolitanska vlada Tokija planira uvesti četverodnevni radni tjedan za svoje zaposlenike od travnja kako bi pružila potporu obiteljima i potaknula povećanje rekordno niske stope nataliteta. Trenutačna stopa nataliteta iznosi svega 1,2 djeteta po ženi, što je znatno ispod razine od 2,1 potrebne za održavanje stabilnog stanovništva. Guvernerka Yuriko Koike najavila je kako će zaposlenici imati mogućnost uzimanja trećeg slobodnog dana svaki tjedan, odmah nakon vikenda.

Ova mjera mogla bi pridonijeti smanjenju pritisaka izazvanih kulturom prekovremenog rada, koja je u Japanu često norma i nerijetko se smatra izrazom lojalnosti ili predanosti poslu. Takva radna kultura posebno pogađa žene, koje su često prisiljene birati između obiteljskog života i profesionalne karijere. Slični pilot-programi u drugim zemljama pokazali su obećavajuće rezultate, uključujući bolju ravnotežu između poslovnog i privatnog života te smanjenje razine stresa.

Snažan dolar slabi zemlje u razvoju

Rast vrijednosti američkog dolara nakon predsjedničkih izbora donosi izazove za zemlje u razvoju poput Vijetnama, Kine, Nigerije i Brazila. Najveći teret za njih su povećani troškovi otplate dolarskih dugova te poskupljenja uvoza materijala. Dodatnu neizvjesnost izazivaju očekivane trgovinske mjere i carine.

Zemlje u razvoju često izdaju dugove denominirane u američkim dolarima, jer su za investitore dolarske obveze privlačnije zahvaljujući stabilnosti te valute u odnosu na lokalne valute tih zemalja. Kako bi podmirile dolarske obveze, ove države moraju prvo zamijeniti svoju valutu u dolare, a jačanje dolara povećava trošak te zamjene. Primjerice, Vijetnam je u rujnu za svaki posuđeni dolar plaćao tisuću donga manje nego danas.

Slično tome, snažan dolar otežava poslovanje domaćim proizvođačima. Sirovine i materijale potrebne za proizvodnju često uvoze, a plaćanja za te resurse uglavnom se vrše u američkim dolarima. Kada dolar ojača, proizvođači su prisiljeni izdvojiti više svoje valute kako bi podmirili iste troškove.

Najstarija obveznica slavi 400 godina

Najstariji obveznički ugovor na svijetu proslavio 400 godina. Ovaj jedinstveni dokument izdan je 10. prosinca 1624. godine u tadašnjoj Silicijskoj dolini financija, Nizozemskoj. Njegovo izdavanje bilo je nastojanje da se financira popravak brane na rijeci Lek, koja je prijetila Amsterdamu poplavama.

Obveznica u vrijednosti od 1.200 karolinških guldena, koju je izdala lokalna uprava za vodoopskrbu, nudila je kamatu od 2,5 % godišnje na neodređeno vrijeme. Taj je ugovor još uvijek važeći i trenutačno pripada Njujorškoj burzi, koja je u proteklih godinu dana inkasirala skoro 300 eura kamata.

Radi vám poradíme!
Naplánuj si hovor
phone-icon