Od svojho vzniku v januári 2018 sa Finax z malej „garážovej“ firmy rozrástol na popredného hráča na...
Toni Milun: Moja prva godina s Europskom mirovinom
Prije par dana, točnije 5. travnja 2024., Europska mirovina obilježila je svoju prvu godišnjicu. Tim povodom, odlučili smo istražiti kako napreduje račun prvog korisnika koji je otvorio račun Europske mirovine (PEPP), Tonija Miluna, koji je podijelio svoje dojmove i iskustva s Europskom mirovinom tijekom prve godine.
Budući da znam da od mirovine neću moći ni plaćati račune, a kamoli povremeno otići na kavu i kolač (volim slatko) ili na neko putovanje, već nekoliko godina ulažem za mirnije umirovljeničke dane.
Jedna od mojih investicija je FINAX-ov PEPP. Kad mi sjedne neki honorar uplatim u PEPP i ne pratim stanje na računu. Ne zamaram se previše je li trenutno stanje "u plusu" ili "minusu". Ionako planiram raditi i ulagati još barem 20-ak godina.
Ipak na godišnjicu mog ulaganja u PEPP odlučio sam pogledati stanje.
I zasad vrlo dobro izgleda. Unatoč najavama kriza i gubitaka koje se mogu pročitati po medijima i društvenim mrežama, vidim da sam u lijepom plusu.
Prije točno godinu dana uložio sam 1.000 eura, i onda u rujnu još dodatnih 500 eura. To je ukupno uloženih 1.500 eura, a trenutno je stanje 1.728 eura, što je lijepih 228 eura zarade, tj. prinos veći od 15 %.
Napomena: Prošla uspješnost nije jamstvo budućih povrata i vaše ulaganje može rezultirati gubitkom. Saznajte koje rizike preuzimate prilikom ulaganja.
Investirajte kao Toni Milun
Osobno, sviđa mi se što PEPP iz dva razloga.
Prvi je što nudi opciju ulaganja u svjetske dioničke ETF-ove koji su, kad se pogleda zadnjih 100-ak godina, imali prosječne godišnje prinose veće od 8 % godišnje.
Drugi razlog je niska upravljačka naknada. Kako volim matematiku, znam da niža upravljačka naknada za 1 postotni bod na dulji rok ima velike posljedice.
Zamislite da tijekom 20 godina ulažete mjesečno po 50 eura da biste potom 20 godina primali mirovinu. Neka je prosječan godišnji prinos 7 %. Usporedit ćemo dva fonda čije su naknade za upravljanje: u fondu A je 1 %, a u fondu B iznosi 2 %.
Ako fondovi ostvare jednak prinos, zbog niže naknade za upravljanje iz fonda A primat ćete oko 165 eura mjesečnu mirovinu. Mirovina iz fonda B je onda za čak 30 eura niža - iznosi oko 135 eura.
To je moć složenog kamatnog računa. Da bismo ga najbolje iskoristili, osim niske naknade, birajmo i što prije početi s ulaganjem. Jer kad kamata na kamatu radi u našu korist onda se u mirovini mirnije spava.