Trhového rizika sa netreba vôbec báť
Rast je jednou z najprirodzenejších vlastností ľudskej spoločnosti. Najväčšie obavy pri investovaní pramenia z prípadného poklesu ceny. Tento strach je však bezpredmetný.
Radoslav Kasík | Škola investovania | 8. apríl 2018
- Trhové riziko je prirodzené a nie je nebezpečné.
- Investujete do reálnych aktív s reálnymi zamestnancami.
- Ekonomiky a hodnota dlhodobo vždy rastú.
- Investovanie do indexových ETF zabezpečuje, že vlastníte vždy to najlepšie zo sveta.
Ľudia najčastejšie označujú za hlavný dôvod, prečo neinvestujú, trhové riziko. Ide o obavy, že hodnota investície poklesne a dostane sa do straty.
Trhové riziko predstavuje neistotu vývoja hodnoty cenných papierov. Ak ste napríklad nakúpili akcie, trhové riziko zjednodušene znamená pokles ich cien. Ako názov napovedá, vyplýva zo samotného trhu, teda napr. zo zmien nálad investorov, nepriaznivého vývoja ekonomiky alebo nenaplnenia očakávaní.
Ide však o najprirodzenejšie riziko investovania, ktorého sa nikdy nezbavíte, no v skutočnosti sa ho treba báť najmenej.
Prečo sa netreba báť trhového rizika?
Lebo je vždy nakoniec prekonané.
Investovaním nakupujete reálne aktíva – skutočné firmy
Trh nie sú grafy, krivky a percentá, ktoré nájdete na finančných stránkach. Trh je prijímateľ a užívateľ veľkej časti vašich mesačných výdavkov. Sú to reálne firmy s reálnymi zamestnancami a sociálnou zodpovednosťou. Sú to firmy, ktorých produkty alebo služby dennodenne nakupujete.
Či ráno zasvietite svetlo, kúpite si čokoládu, zavoláte svojím rodičom, alebo natankujete svoje auto, takmer vždy platíte firme, ktorá je obchodovaná na burze a tvorí trh.
Keby ste ktorúkoľvek z týchto firiem mohli vlastniť celú, nepovedali by ste nie. O váš život by bolo postarané. Spoločnosti obchodované na burze sú svetovou špičkou vo svojich odvetviach. Ide o najväčšie firmy s obratmi a ziskami v biliónoch eur.
Investovať znamená vlastniť tieto firmy. Vďaka trhu môžete profitovať zo svojho života, z vašej dennej spotreby.
Cena je sentiment, hodnota dlhodobo rastie.
Z dlhodobého hľadiska je irelevantné, kam sa trh aktuálne hýbe. Na horizonte viacerých rokov je smer len jeden, a to nahor.
Cena aktív na trhu odráža hlavne náladu investorov. Málokedy presne odzrkadľuje hodnotu aktív. Cena okolo hodnoty kolíše. Cena je krátkodobý citlivý ukazovateľ. Hodnota sa prejavuje na dlhých horizontoch, je stabilnejšia a rastúca.
Investora musí v prvom rade zaujímať hodnota.
V roku 1980 10 najväčších firiem indexu S&P 500 malo dokopy hodnotu 236 mld. dolárov, dnes len najväčšia firma indexu Apple má hodnotu 870 mld. dolárov.
Ekonomiky dlhodobo vždy rastú, preto rastie aj hodnota
Kým rastú ekonomiky, rastie aj majetok vo svete. A rastie s vami alebo bez vás.
Dôvodom rastu hodnoty aktív je aj inflácia, ktorá je prirodzený jav ekonomiky. Inflácia znamená rast cien tovarov a služieb v hospodárstve.
Svetová ekonomika rastie, lebo ľudstvo neustále napreduje, inovuje a vymýšľa nové technológie. Spoločnosť sa od svojej podstaty neuspokojí s tým, čo má. Stále chce viac, stále je čo objavovať a vyvíjať. Kým neprestanete jesť, pracovať, zabávať sa, cestovať, športovať, dovtedy bude svet rásť a vy môžete na tom zarábať.
Pred 40 rokmi sme nemali páru o nejakom internete, ktorý prepojí všetkých ľudí. 30 rokov dozadu sme netušili o smartphonoch, ktorými bez problémov dnes ovládate spotrebiče vo vašom dome. 20 rokov dozadu sme neverili, že autá budú jazdiť na elektriku, alebo že platby budete vykonávať cez internet. Choroby, ktoré kedysi zabíjali milióny ľudí, v súčasnosti nepredstavujú žiadnu hrozbu.
Všetko sú to dnes bežné veci, no pár dekád dozadu boli nepredstaviteľnou fikciou.
Zloženie indexov sa mení, čo tiež zabezpečuje ich rast
Finax investuje do indexov, ktoré si možno predstaviť ako súbory akcií viacerých firiem alebo ako určitú vzorku trhu, jeho prierez. Zloženie indexov sa mení a prispôsobuje sa vývoju spoločnosti.
40 rokov dozadu by ste v indexoch márne hľadali najväčšie firmy súčasnosti ako Microsoft, Google alebo Amazon. Kedysi obrovské firmy ako Kodak, US Steel, Standard Oil alebo Panam neexistujú, alebo neznamenajú mnoho vo svetovej ekonomike. 88% firiem zo zoznamu magazínu Forbes Fortune 500 v roku 1955 dnes v tomto zozname nenájdete.
Paradoxne práve to je dôvod, prečo investovať do indexov. Jedine s indexmi máte garanciu, že vaše portfólio obsahuje najúspešnejšie firmy, aké v danej dobe na svete nájdete.
Trhové riziko je posledný dôvod, prečo neinvestovať. Pri správnej alokácii a dostatočnom horizonte neexistuje!
Trhové riziko nakoniec vždy prekoná čas. Tak ako je emócia najväčším nepriateľom investovania, čas je jeho najlepším priateľom.
Čím dlhší horizont investícii poskytnete, tým je trhové riziko menšie. Čas rovnako nechá dostatočne vyniknúť zložené úročenie. S predlžujúcou sa dobou investovania rastie pravdepodobnosť vyšších zárobkov.
Začnite investovať už dnes
Krátkodobé umiestnenie peňazí do obchodovaných aktív je špekulácia, nie investovanie.
Nasledujúca tabuľka ukazuje, s akou pravdepodobnosť a koľko by ste v jednotlivých portfóliách Finax zarobili na vybraných časových horizontoch počas uplynulých 30 rokov.
Upozornenie: Všetky údaje viažuce sa k historickému vývoju portfólií Finax sú modelované a boli vytvorené na základe spätného modelovania dát. Spôsob modelovania historickej výkonnosti sme popísali v článku Ako modelujeme historický vývoj portfólií. Minulé výsledky nie sú zárukou budúcich výnosov a výsledkom vašej investície môže byť aj strata. Informujte sa, aké riziká podstupujete pri investovaní.
Trhy vždy mali a budú mať excesy, kedy sa ich cena vzdiali od hodnoty. Vždy budú mať extrémne pohyby oboma smermi. No na konci je len jedna cesta.
Trhy prekonali svetové vojny, veľké finančné krízy, množstvo šokov, bublín, politických kríz a stále sú vyššie. Hľadaním argumentov prečo neinvestovať okrádate seba a svojich potomkov.
Neinvestovať kvôli trhovému riziku je ako nechodiť k doktorovi, lebo vám môže diagnostikovať chorobu.