Najnovšie
Náročnosť

Trhového rizika sa netreba vôbec báť

Rast je neoddeliteľnou súčasťou našej spoločnosti. Najväčší strach z investovania pramení z možných cenových poklesov. V tomto blogu si však ukážeme, prečo je tento strach irelevantný.

Aké riziko investovaním podstupujem | Finax.sk
  • Trhové riziko je prirodzené a nie je nebezpečné. 
  • Investujte do skutočných aktív so skutočnými zamestnancami. 
  • Hospodárstvo a hodnota v dlhodobom meradle rastie neustále. 
  • Investovanie do ETF vám dáva istotu, že vždy vlastníte to najlepšie, čo svet ponúka. 

Obavy z trhového rizika sú pre väčšinu ľudí hlavným dôvodom prečo neinvestujú. Boja sa straty na ich investícii.

Trhové riziko predstavuje neistotu ohľadom vývoja cien cenných papierov. Preložené do ľudskej reči: kúpim akcie, trhové riziko znamená pokles ich ceny. Ako názov sám naznačuje, je výsledkom samotného trhu. Napríklad zmeny v náladách investorov, nežiadúci ekonomický vývoj alebo nenaplnené očakávania.  

Avšak takéto riziko je úplne prirodzené a nedá sa ho zbaviť. No zároveň nie je dôvod sa ho báť.

Prečo sa netreba báť trhového rizika?

Lebo je vždy nakoniec prekonané.

Vývoj S and P indexu

Investovaním nakupujete reálne aktíva – skutočné firmy

Veľa z nás si pod pojmom trh predstavia maximálne tak čísla, grafy či kričiacich maklérov z Wall Street. Avšak, takmer každý nákup alebo platba, ktorú spravíte cez trh prechádza.  

A to kvôli tomu, lebo trh v skutočnosti predstavuje všetky firmy a ich zamestnancov, ktorých tovary a služby využívame a nakupujeme každý deň. Či už je to tým, že ráno zasvietite svetlo, zavoláte rodičom, natankujete auto, alebo že večer idete na nákup, takmer vždy za tieto tovary a služby zaplatíte firme, ktorá pôsobí na akciovom trhu a je tak súčasťou trhu ako takého.

10 najväčších obchodovaných spoločností

Keby ste mohli vlastniť akúkoľvek z týchto firiem, pravdepodobne by ste dvakrát neváhali. Mali by ste do konca života vystarané. Firmy pôsobiace na akciovom trhu sú svetovými špičkami vo svojich odvetviach. Sú to tie najväčšie firmy s hodnotami a ziskami v biliónoch eur. 

Investovať znamená tieto spoločnosti vlastniť. Vďaka trhu môžete mať úžitok z vašej vlastnej spotreby a vlastniť podiely vo firmách, ktorých produkty denne používate.

CENA JE TVORENÁ NÁLADAMI; HODNOTA RASTIE DLHODOBO 

To, kam smerujú trhy, je z dlhodobého hľadiska nepodstatné. Inými slovami, čím dlhšie je časové rozmedzie, tým menej podstatné je momentálne smerovanie trhu, pretože z dlhodobého hľadiska existuje iba jeden smer: nahor.

People

Zvýšte svoje finančné vzdelanie

Finax webináre na vždy zaujímavé témy

Trhová cena aktív vyjadruje momentálne nálady investorov. Málokedy odráža skutočnú hodnotu. Cena je krátkodobý a citlivý ukazovateľ a kolíše okolo skutočnej hodnoty. Hodnota samotná, na druhú stranu, je vyjadrená dlhším časovým rozmedzím a je stabilnejšia.

Investor sa v prvom rade musí zaujímať o hodnotu. V roku 1980 malo 10 najväčších firiem v indexe S&P 500 hodnotu dohromady 236 miliárd amerických dolárov. Dnes má len najväčšia firma v indexe, Apple, hodnotu 3,5 bilióna amerických dolárov.

EKONOMIKY Z DLHODOBÉHO HĽADISKA RASTÚ VŽDY A TO ISTÉ PLATÍ AJ O HODNOTE CENNÝCH PAPIEROV 

S tým, ako rastú svetové ekonomiky, rastie aj svetové bohatstvo. A bude to tak pokračovať či už s vami alebo bez vás na palube.

Jedným z dôvodov rastu je inflácia, prirodzený fenomén vyskytujúci sa v ekonomike. Inflácia znamená, že sa ceny tovarov a služieb postupom času zvyšujú.

Svetová ekonomika rastie, lebo ľudstvo má stále potrebu napredovať, inovovať a vymýšľať nové postupy a technológie. Spoločnosť je prirodzene nespokojná s tým, čo má. Chce stále viac, vždy je niečo za hranicami nášho poznania, niečo čo treba objaviť alebo vynájsť. Pokiaľ neprestanete jesť, piť, pracovať, zabávať sa, cestovať či športovať, svetová ekonomika bude naďalej rásť a vy ako jednotlivec z toho môžete mať prospech.

40 rokov dozadu by si nikto z nás nevedel predstaviť, že bude existovať sieť, ktorá bude spájať všetkých ľudí na planéte. 30 rokov dozadu nikto netušil, že budeme mať smartfóny, ktorými budeme vedieť na diaľku ovládať domáce spotrebiče. 20 rokov dozadu bolo nepredstaviteľné, že autám budeme nabíjať baterky, a že väčšinu platieb budeme robiť cez virtuálnu sieť. Alebo že choroby, ktoré kedysi zabíjali milióny ľudí, dnes budú vyhubené. Všetky tieto veci pokladáme za samozrejmosť, ale pritom boli len pár rokov dozadu fikciou.

5 najväčších spoločností

ZLOŽENIE ETF FONDOV SA POSTUPOM ČASU MENÍ, A VĎAKA TOMU MÔŽU STÁLE RÁSŤ 

Finax investuje do indexov. Predstavte si index ako balíček akcií vo viacerých firmách alebo reprezentatívnu vzorku trhu. Ich zloženie sa neustále mení podľa vývoja hodnôt firiem na trhu.

Napríklad, 40 rokov dozadu by ste momentálne najväčšie firmy ako Google či Microsoft hľadali na vrchole rebríčka márne. Na druhej strane, najväčšie firmy kedysi ako napr. Kodak, US Steel, Standard Oil alebo PanAm v dnešnom svete už veľa neznamenajú. Dokonca, ak sa pozriete na rebríček Forbes Fortune 500 z roku 1955, 88 % firiem z neho by ste už v súčasnej verzii rebríčka nenašli.

To je však presne dôvod, prečo investovať do indexov. Jedine investovanie do indexov vám zaručí, že vaše portfólio bude obsahovať tie najúspešnejšie firmy na svete v akomkoľvek danom čase.   

Index S and P 500

TRHOVÉ RIZIKO PREDSTAVUJE POSLEDNÚ PREKÁŽKU PRED ZAČIATKOM INVESTOVANIA. SPRÁVNYM ROZLOŽENÍM A DOSTATOČNE DLHÝM ČASOM SA SAMÉ ELIMINUJE

Na konci dňa, čas vždy prekoná trhové riziko. Tak, ako sú pri investovaní emócie najhorším nepriateľom, čas je najlepším priateľom.

Čím dlhšia je doba investovania, tým menšie je riziko. Čas umožňuje zloženému úročeniu prejaviť sa v jeho plnej kráse. S dlhšou dobou investovania sa zvyšuje pravdepodobnosť zisku.

Začnite investovať už dnes 

Je dôležité rozlišovať medzi špekulovaním a skutočným investovaním. Krátkodobé obchodovanie na trhu má špekulatívnu náturu, a je poháňané nepredpovedateľnou kombináciou načasovania trhov a rýchlych cenových výkyvov.

Skutočné investovanie však vyžaduje dlhodobý prístup, kde sa kladie dôraz na rast v priebehu času, nie na okamžité zisky. Nasledujúca tabuľka ukazuje, akú by ste mali šancu zarobiť v jednotlivých Finax portfóliách na vybraných časových rozmedziach za posledných 37 rokov.

Portfólia Finax

Poznámka ku zobrazeným údajom: Poskytnuté údaje týkajúce sa vývoja portfólií Finax predstavujú kombináciu skutočnej výkonnosti (z obdobia po februári 2018, keď boli portfóliá Finax spustené) a modelovanej výkonnosti (z obdobia pred spustením) vzorových portfólií. Spôsob výpočtu skutočnej výkonnosti je popísaný v článku Ako vypočítavame skutočnú výkonnosť portfólií Finax. Metóda modelovania historickej výkonnosti je vysvetlená v článku Ako modelujeme historický vývoj portfólií Finax. Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich a výsledkom investície môže byť strata. Ostaňte informovaní ohľadom rizík, ktoré podstupujete pri investovaní.  

Trhy vždy boli, aj budú sprevádzané ostrými výkyvmi nahor aj nadol, odkláňajúc sa tak od skutočnej hodnoty. Na konci dňa však majú len jeden smer: nahor.

História nám ponúka jasné dôkazy o tejto odolnosti. Trhy sa pozviechali zo svetových vojen, finančných kríz či bublín, politických rozbrojov a nespočetne veľa globálnych šokov. Cez to všetko z dlhodobého hľadiska rástli nepretržite. Tým, že s investovaním váhate, nielen zbytočne oberáte seba o finančný rast, ale aj potenciálne znižujete príležitosti pre budúce generácie.  

Vyhýbanie sa investovaniu kvôli neistote na trhoch je ako vyhýbanie sa návšteve lekára kvôli strachu z toho, že vám zistí nepríjemnú diagnózu. Obe činnosti na konci dňa znamenajú premrhané príležitosti pristúpiť ku problémom aktívne a zaistiť si tak lepší výsledok.  

Investovanie nie je o načasovaní trhu, ale o čase strávenom na ňom. Nech vám história umožní spraviť to najlepšie rozhodnutie a nech čas spraví všetku ťažkú robotu za vás. Vaše budúce ja a vaša rodina vám poďakujú.

Radi vám poradíme!
Naplánuj si hovor
phone-icon