Od svojho vzniku v januári 2018 sa Finax z malej „garážovej“ firmy rozrástol na popredného hráča na...
Vosk do uší a pozor na Skyllu a Charybdis!
Odyseus čelil pri návrate domov z Tróje mnohým nástrahám. Jednou z nich bol prieliv s príšerami Skyllou a Charybdis. Výzvy mytologického hrdinu dokonale alegorizujú pokušenia, ktoré sprevádzajú investora a jeho investičnú stratégiu na ceste k dosiahnutiu investičného cieľa.
Pri návrate domov z Tróje sa musel Odyseus preplaviť veľmi nebezpečným miestom. Bez pomoci bohov bolo takmer nemožné zdolať tento úzky prieliv.
Na jednej jeho strane totiž v jaskyni žila príšera Skylla. Pôvodne to bola krásna nymfa, ktorá sa chodievala kúpať do priezračných morských vôd. Čarodejnica Kirké ju však zmenila na príšerného šesťhlavého draka. Odvtedy sa Skylla skrývala pred svetom v jaskyni blízko úžiny.
Zdroj: https://bookpalace.com/acatalog/info_PayneWhirlpool.html
Oproti nej pod skalou v mori bola však ďalšia obluda - Charybdis. Tiež bývala krásnou nymfou, pokým ju nahnevaný Zeus nepotrestal a zmenil na príšeru, ktorá trikrát za deň nasávala morskú vodu a následne ju divoko vyvrhovala naspäť.
Obidve príšery boli od seba blízko, každá na jednom brehu. Lode v týchto miestach sa buď dostali do blízkosti Skylly, ktorá na ne útočila a často i rozbila, alebo Charybdis, ktorá ich úplne pohltila a vtiahla pod hladinu.
Odyseus dlho premýšľal, ako sa bezpečne preplaviť úžinou. Problém nepredstavovali iba Skylla a Charybdis, ale i prítomné Sirény – morské víly, ktoré lákali námorníkov svojim ľubozvučným spevom, aby sa vrhali do vôd na istú smrť. Keďže Odyseus o tomto nebezpečenstve vedel, námorníkom zalial uši voskom, aby nepodľahli ich spevu a sám sa nechal priviazať k sťažňu lode z rovnakého dôvodu.
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Ulysses_and_the_Sirens_(Draper)
Plavba blízko Charybdis bola vo všeobecnosti považovaná za rizikovejšiu ako popri Skylle. Skylla je nebezpečná, ale nemusí zakaždým spôsobiť úplnú skazu ako Charybdis. Preto i čarodejnica Kirké poradila Odyseovi, aby sa plavil bližšie k nej, jeho loď však musí byť veľmi rýchla. Odyseus to nakoniec dokázal, Skylla mu však vzala 6 námorníkov.
Mimochodom toto miesto skutočne exituje. Ide o Messinský prieliv medzi južným Talianskom a Sicíliou. V týchto miestach sa stretávajú vody Tyrrhenského a Iónskeho mora. Plavba tu bola už od nepamäti veľmi náročná na navigáciu, hlavne kvôli rýchlym a nepravidelným morským prúdom.
Morské prúdy za asistencie prudkých vetrov často dosahujú rýchlosť až 90 km/h. Mýtické príšery tam ale nenájdete. Skyllou sú nebezpečné skalné útesy a Charybdis je skutočne existujúci morský vír na opačnej strane.
Spoznáte ich však aj pri investovaní. Skyllou a Charybdis sú naše emócie.
Skylla predstavuje strach a obavy. Strach z neúspechu alebo straty. Strach z nepoznaného. Častokrát nám zväzuje ruky, strácame kontrolu nad kormidlom a keď strach nedokážeme prekonať, stroskotáme. Buď za to môže nevyužitá príležitosť, alebo sa utopíme v mori pri snahe využiť iný smer plavby. Veľakrát sa stane, že pri plavbe v blízkosti Skylly poškodíme loď alebo stratíme časť posádky.
Správny kurz však vedie iba v jej okolí. Obávajme sa o svoj kapitál a zaujímajme sa o to, čo sa s ním deje. Strach nám však nesmie zväzovať ruky. Ak cítime obavy, dych Skylly na svojom tele, je to dobré znamenie. Oproti Skylle je totiž ešte horšia príšera – Charybdis.
Charybdis predstavuje chamtivosť, nedbalosť v investovaní. Ak sa plavíme v jej okolí, častokrát ani nezaregistrujeme, že sme sa priblížili až príliš a celú našu loď v okamihu stiahne pod hladinu. Potom už niet návratu.
Vždy dôkladne zvážme, či nám to stojí za to. Ako vieme, že sme blízko Charybdis? Ak strácame obozretnosť, naháňame veľký zisk bez ohľadu na rizikovosť a máme pocit, že sa už nič nemôže stať, Charybdis nebude ďaleko.
A potom sú tu všadeprítomné Sirény, ktoré na nás neustále útočia svojim ľubozvučným hlasom a snažia sa nás vychýliť z ideálneho kurzu. Ty ešte nemáš Bitcoin? A čo Teslu? Sirény počujeme všade okolo nás a chce to naozaj pevnú vôľu a vosk do uší, aby sme im unikli a nezlákali nás.
Na Bitcoine ani Tesle nie je nič zlé, ak si uvedomíme, že ide iba o špekuláciu a nie investovanie. Následne tomu musíme prispôsobiť veľkosť investície a svoje očakávania.
Posádkou lode je investor, ktorý sa chce dostať do svojho investičného cieľa tou najlepšou cestou. Každá cesta do cieľa však vedie iba cez Messinský prieliv, ktorým musí prejsť každý investor. Skratky neexistujú.
A my ako správcovia majetku? Finax je váš Odyseus. Kapitán, ktorý naviguje vašu investičnú loď. Stoja za ním ľudia z mäsa a kostí, ktorý však vedia, čo dokážu spôsobiť Skylla a Charybdis.
Tiež nie sme imúnni voči spevu Sirén, aj na nás často útočia. Ale poznáme ich triky a vieme si s nimi poradiť. Súčasťou našej práce je preto zalievanie uší voskom, nám i klientom, a navigácia investičných lodí tak, aby ich nezničila ani Skylla ani Charybdis.
V investovaní neexistujú skratky. Messinská úžina sa dá bezpečne zdolať iba jediným spôsobom – držte správny kurz a nezabúdajte na vosk do uší.
Vyskúšajte lacné pasívne investovanie bez daní.Nechajte vaše peniaze zarábať