Najnovšie
Náročnosť

Zašto rebalansiramo portfelje

Na hrvatskom tržištu aktiviralo se automatizirano redovito ponovno uspostavljanje ravnoteže kao još jedna u nizu od novosti koju je pripremio Finax. Što nam predstavlja ova riječ i koje pogodnosti dobivamo ulaganjem?

Zašto rebalansiramo portfelje
  • Što  zapravo znači ponovno uspostavljanje ravnoteže/balansiranje?
  • Rebalansiranje održava rizik portfelja na adekvatnoj razini.
  • Proces rebalansiranja konstantno povećava povrat ulaganja.
  • Kada i kako realizirati ponovnu ravnotežu?
  • Kako održavanje strukture portfelja može povećati prihode?

Što je rebalans?

Proces rebalansiranja, za razliku od dužine naziva, nije tako zahtjevan i može biti vrlo koristan za vaše ulaganje.

Sam naziv nam govori da se radi o održavanju ravnoteže, točnije ravnoteži. Finax pruža usluge inteligentnog ulaganja, gdje se prati bilanca ulaganja klijenata. 

Ukratko rečeno, uravnoteženje znači zadržati strukturu portfelja u prvobitno odabranom sastavu, najbolju moguću za ciljeve investitora i njegov / njezin profil rizika.

Naplánujte si 15-minútový hovor zdarma

Pomôžeme Vám začať a dozvedieť sa viac o Finaxe.


Prilikom otvaranja Finax računa, naš algoritam odabire portfelj koji je prilagođen svakom klijentu individualno. Finax-ova ulaganja sastoje se od 10 ETF fondova koji ciljaju različite klase imovine, na primjer, dionice velikih američkih tvrtki, malih europskih tvrtki i državnih obveznica. Računi se individualno prema svakom klijentu razlikuju u strukturi sredstava na temelju odabranog portfeljskog rizika.

No s vremenom mijenja se i sustav portfelja. Različite klase imovine nikada se ne razvijaju jednako. Tako neki rastu brže od drugih, dok neki rastu kada drugi padnu.

Usporedbe radi, cijene dionica mijenjaju se više od cijena obveznica – to znači da  imaju višu volatilnost, ali povijesno postižu veće prinose. Kod  zemalja u razvoju ili slabijih poduzeća dionice prolaze kroz veće promjene cijena od onih velikih tvrtki na zrelim tržištima. U portfelju, kod različitih kretanja fondova dolazi do mijenjanja njihove težine, što je vidljivo na sljedećem grafikonu, usporedimo li sastav strategije Finax 50/50 u studenom 2013. (50% dionica i 50% obveznica) i dvije godine kasnije u studenom 2015. (56 % dionica i 44% obveznica).  

Rebalansiranje je u pravilu postavljanje sastava investicije na početnu ili optimalnu razinu – gdje je izvorni sastav već na početku investicije odabran za klijenta u skladu s njegovim prioritetima, opcijama i odnosom prema riziku.

Proces rebalansiranja se provodi jednostavnom prodajom sredstava čija je trenutna težina portfelja veća od izvorne težine na početku investicije i kupovinom premalo zastupljenih sredstava čija je težina u portfelju manja nego što bi trebala biti prema optimalnom sastavu.

Zašto se provodi rebalans?

Kvaliteta svake zasebne investicije mjeri se prinosom i povezanim rizikom. Primarni odnos ulaganja se temelji na tome da veći prinos uvijek donosi veći rizik i obrnuto.

Portfelj menadžeru u cilju je da postigne najviši mogući povrat uz održavanje najmanje prihvatljivog rizika za ulagača. Povećanje prinosa uz smanjenje rizika je želja svakog menadžera ulaganja. Nazvan  je svetim gralom ulaganja.

Glavna uloga rebalansa kod upravljanja Finax-ovim portfeljem je održavanje rizika ulaganja na odabranoj adekvatnoj razini. 

Kod mješovitih portfelja koji su  sastavljeni od različitih klasa imovine obično nakon nekog vremena dolazi do povećanja rizika. Tako dugoročne zalihe i druga rizična imovina neizostavno rastu brže od sigurnije imovine. Konačnim rezultatom, njihov se udio u portfelju povećava i ulaganja postaju rizičnija.

Na primjer, algoritam odredi uravnoteženi portfelj vlasničkih fondova od 50% i 50% obveznica kao odgovarajuće ulaganje za klijenta, težina dionica doseći će 70% za nekoliko godina, dok će  težina obveznice iznositi 30%.  No, ovo je već znatno različit portfelj rasta s povećim rizikom.

Međutim, kada su tržišta u padu, taj se odnos okreće upravo suprotno. Portfelji u takvim situacijama postaju konzervativniji – udio sigurne imovine raste. Njihov potencijal za profitabilnost opada,  pri čemu investitor može izgubiti dio profita u narednom razdoblju. Zato je uvijek preporučljivo imati pravilno postavljen sastav portfelja. 

Naš je cilj održati stabilan portfeljski rizik na razini s kojom se investitor osjeća ugodno. Uz to, zakon zahtijeva da se na takav način djeluje u slučaju upravljanih portfelja, kao što je Finax Inteligento ulaganje.

Kako se uspostavlja rebalans i koje druge prednosti postoje?

Mi u Finax-u nismo bili zadovoljni općim rebalansom portfelja. Željeli smo znati kada i pod kojim uvjetima je našim klijentima najbolje da vrate sastav ulaganja na optimalan nivo.

Detaljnom analizom i dugoročnim testiranjem desetaka i desetaka metoda uravnoteženja portfelja, uspješno smo razvili vlastiti sustav rebalansa.

Rezultat našeg know-how je sustav rebalansa koji povećava profitabilnost portfelja i smanjuje njihov rizik.

U tridesetogodišnjem horizontu, proces rebalansiranja povećao je performanse dinamičnog rasta i uravnoteženih portfelja u prosjeku za 0,41% godišnje. Ovaj je učinak manji za strategije s većim udjelom obveznica.

Prednosti rebalansa najznačajnije su u razdoblju turbulencije i kod većih kretanja cijena na tržištima. Rebalansiranje je povećalo prinos strategija s većom težinom udjela u prosjeku 0,65% godišnje tijekom posljednjih 20 godina.

Rezultat našeg istraživanja o rebalansu je interval za težinu svakog fonda u portfelju. Jednom kada udio fonda u portfelju prijeđe granice intervala, započinje proces rebalansiranja i sastav portfelja vraća se u optimalno stanje.

Finax rebalansiranje je automatizirano. Naš sustav nadzire sastav portfelja naših klijenata i ako se struktura portfelja značajno promijeni, onda je rebalansiran.

Unaprijed se ne može odrediti trenutak kada će se provesti uravnoteženje. Ne postoje  fiksni datumi za takve prilagodbe portfelja.

Proces rebalansiranja je neoporeziv. Jedan od osnovnih principa Finax-a je nulta porezna stopa, koja ima prioritet nad rebalansom. Stoga se proces rebalansiranja može odgoditi za nekoliko mjeseci ako bi rezultirao poreznom obvezom. 

Finax provodi uravnoteženje bez naplaćivanja transakcijskih troškova ili bilo kojih drugih naknada.   

Nechajte vaše peniaze zarábať 

Vyskúšajte lacné pasívne investovanie bez daní.


Zašto se rebalansiranjem povećava povrat?

Naši klijenti često se pitaju kako rebalansiranje može ponuditi toliko značajnih koristi, kao što je povećanje prinosa do 0,65% godišnje. Bili smo ugodno iznenađeni provedenim testiranjem, pa smo nastavili dublje proučavali uzroke.         

Prvenstveno, uravnoteženje automatski daje još jedan sveti gral ulaganja - prodaje se kad su cijene visoke (skupo), a kupuje kad su niske (jeftino). To se zove investicijska umjetnost koja na papiru izgleda jednostavno, ali u stvarnosti taj model uspijeva samo malom broju.

Rebalansiranje čini ono prema čemu bi i svaki investitor trebao ustrajati, no to se često ne dogodi zbog psiholoških iskušenja. Jednostavno rečeno, ulagač uzima dobit od ulaganja. 

Težina prodanih sredstava ETF-a relativno je veća od početne točke, što nam pokazuje da je njihova vrijednost rasla brže od vrijednosti premalo zastupljenih sredstava. Relativni učinak kupljene imovine je lošiji; dakle, jeftiniji su u usporedbi s prodanom imovinom.

Pad nebalansiranih ulaganja je značajniji, a rast manji u usporedbi s rebalansiranim portfeljem.

Ako tržišta kapitala padnu za 20% i imate 60% dionica u svom portfelju umjesto 50%, portfelj će se amortizirati za 12%, ali samo za 10% ako je struktura ulaganja ispravno postavljena. Uz 100% rast dionica, ako dionice čine samo 30% vašeg portfelja, ulaganje će se povećati za 30%, dok gledano u optimalnom slučaju za sastav portfelja vlasničkog kapitala od 50%, ulaganje se povećava za 50%.

Rebalansiranje je odličan instrument za pasivno ulaganje, a to je najbolji način da vaše uštede narastu. Poduzima mjere koje bi trebale biti dio svake investicijske strategije, ali ih sami ulagači upravo zbog različitih razloga zanemaruju - zadržava rizik ulaganja na odabranoj razini, prodaje skupu imovinu i kupuje jeftinu, tako povećavajući povrat ulaganja i umanjuje rizik. 

Rebalansiranje je velika prednost i dodana vrijednost za Finax Inteligentne Portfelje čijem obliku nije dosljedan niti jedan investicijski proizvod u Hrvatskoj.

Radi vám poradíme!
Naplánuj si hovor
phone-icon