Od svojho vzniku v januári 2018 sa Finax z malej „garážovej“ firmy rozrástol na popredného hráča na...
Zašto je isplativije odabrati umanjenje od 67 € iz bruto plaće umjesto samostalnih uplata u PEPP?
Jedan od najperspektivnijih načina investiranja manjih iznosa u Hrvatskoj je štednja putem Europske mirovine (PEPP), posebice ako poslodavac vrši uplate umjesto vas.
Svi oni koji se odluče na otvaranje računa Europske mirovine (PEPP), imaju priliku postići dogovor sa svojim poslodavcem kako bi se doprinos mirovini uplaćivao direktno iz bruto plaće, umjesto da samostalno svaki mjesec izdvajaju sredstva iz svoje neto plaće. Ova opcija omogućuje zaposlenicima da uplaćuju veći mjesečni iznos za svoju mirovinsku štednju, čime se ostvaruje dvostruka korist: dugoročna financijska sigurnost kroz povećane doprinose, uz istovremeno zadržavanje većeg iznosa za svakodnevne potrebe.
Dobrovoljna mirovinska štednja putem PEPP-a predstavlja iznimno fleksibilan model nagrađivanja zaposlenika, pružajući prednosti kako zaposlenicima, tako i poslodavcima. Poslodavci mogu neoporezivo uplatiti do 67 eura mjesečno ili 804 eura godišnje po zaposleniku u dobrovoljnu mirovinsku štednju. Iznosi uplata do navedenih iznosa su porezno priznati rashodi, što rezultira smanjenjem osnovice poreza na dobit. Poslodavci također imaju slobodu prilagodbe iznosa i dinamike uplata prema vlastitim preferencijama, omogućujući im da prilagode strategiju nagrađivanja svojih zaposlenika prema specifičnim potrebama i ciljevima tvrtke.
Uzmimo primjer, zaposlenika koji se želi pobrinuti za svoju mirovinu te nije siguran je li bolje da si sam uplaćuje iz svoje neto plaće 67 eura ili da mu poslodavac uplaćuje direktno iz bruto iznosa. Poslodavac mu nudi mogućnost izbora između bruto plaće od 1.500 eura i bruto plaće od 1.433 eura i uplatu od 67 eura u Europsku mirovinu. U prvom slučaju radnik će dobiti neto plaću od 1.048 eura dok će u drugom primjeru dobiti neto plaću od 1.008 eura što predstavlja 40 eura manju neto plaću. Međutim, zahvaljujući neoporezivom iznosu će zaposlenik u drugom slučaju dobiti i 67 eura u svoj štednji za mirovinu, što u konačnici zaposleniku daje 26 eura više za trošiti na mjesečnoj bazi, a ako to stavimo na godišnju razinu, govorimo o iznosu od čak 312 eura što nikako nije zanemarivo.
Prednost uplate iz bruto iznosa ima pozitivan učinak i na poslodavca. Smanjenjem bruto iznosa, poslodavac plaća manje socijalne doprinose i porez za zaposlenika. Poslodavac u našem primjeru mjesečno štedi 11 eura mjesečno odnosno 132 eura godišnje po zaposleniku, što na razini cijele tvrtke nije zanemariv iznos. Ako primjerice tvrtka ima 30ak zaposlenih, pričamo o uštedi od 3.960 eura, koji bi se mogli prenamijeniti za druge “važnije“ troškove poslovanja.
Napomena: Izračun služi isključivo u informativne svrhe i može varirati ovisno o individualnoj situaciji svakog pojedinca.
Ova praksa donosi korist objema stranama. Poslodavac, osim financijske uštede, pokazuje brigu za dobrobit svojih zaposlenika i njihovu mirovinu. S druge strane, zaposlenici poboljšavaju vlastitu mirovinsku situaciju te se oslobađaju potencijalnih financijskih izazova u starijoj dobi. Ovaj pristup stvara dobitnu situaciju koja ide u korist i poslodavca i zaposlenika.
Otvoriti račun za bolju mirovinu
Bitno je napomenuti da će zaposlenici čiji poslodavci uplaćuju sredstva u dobrovoljni mirovinski fond PEPP imati potpuno vlasništvo nad tim sredstvima. Ovo vlasništvo ostaje nepromijenjeno čak i u slučaju prestanka poslodavčevih uplata ili promjene zaposleničkog statusa.
Primjerice, zaposlenik kojem poslodavac uplaćuje 67 eura mjesečno u PEPP nakon dvadeset godina (kao što možemo vidjeti u grafu niže) može očekivati iznos od 50.852 eura na svom računu (od čega je prinos 34.772 eura).
Napomena: Svi podaci koji se odnose na razvoj Finax portfelja predstavljaju stvarnu izvedbu uzoraka portfelja. U primjeru smo koristimo 5-godišnji prosječni prinos portfelja 100/0, koji iznosi 10,9 %. Metodu izračuna stvarne izvedbe opisali smo u članku; Kako izračunavamo stvarnu izvedbu Finaxovih portfelja? Prošla uspješnost nije jamstvo budućih povrata i vaše ulaganje može rezultirati gubitkom. Saznajte koje rizike preuzimate prilikom ulaganja.
Važno je naglasiti da je trošak za poslodavca prilikom uplate od 67 eura mjesečno u dobrovoljnu mirovinsku štednju po zaposleniku upola manji u usporedbi s povećanjem neto plaće radnika za isti iznos. Ova opcija ne generira dodatne troškove za poslodavca, a istovremeno ne zahtijeva promjene u ugovoru o radu.
Bezbrižna starost
Što ranije počnete brinuti se o svojoj mirovini, to će biti korisnije za vas. Nažalost državna mirovina nam neće biti dovoljna, a jedini način kako si možemo osigurati “bezbrižnu starost“ je da se sami pobrinemo za nju, investirajući. U Europskoj mirovini već od 10 eura možete imati preko 13.000 vrijednosnica u svojem portfelju, čime maksimalno diverzificirate svoja ulaganja te ostvarujete tržišne prinose, jer se ne kladite na pobjednike već investirate u cijeli svijet.
Otvoriti račun za bolju mirovinu
Porezne olakšice poslodavcima na uplatu premije dobrovoljnoga mirovinskog osiguranja dobra su prilika da što bolje stimuliraju zaposlenike, postanu konkurentni na tržištu rada i stvore društveno odgovornu zajednicu u kojoj će država i poslodavci pomoći radniku da lakše uštedi pristojan iznos za mirovinu. Ukoliko vam trebaju dodatne informacije vezane oko uplata poslodavca, utoliko nam slobodno pišite na našu mail adresu client@finax.eu ili nas nazovite na 01/7757-050.
Ovaj tekst ne sadrži porezne savjete, te je čisto informativnog karaktera. Porezni režim ovisi o individualnim okolnostima svakog klijenta i može se promijeniti u budućnosti.
Svrha ovog bloga je pružiti marketinšku komunikaciju o proizvodima Finax, o.c.p., a.s. Ova marketinška komunikacija ne uzima u obzir osobnu situaciju potencijalnih primatelja i ne predstavlja osobnu preporuku primatelju.