Najnovšie
Náročnosť

Złoty Portfel – pytania i odpowiedzi. Wszystko, co chcesz wiedzieć

Denominowany w polskiej walucie Złoty Portfel to odpowiedź robodoradcy na zgłaszane przez Was potrzeby. I już od pierwszych zapowiedzi zasypujecie nas pytaniami. W tym artykule odpowiadamy więc na najczęstsze z nich.

Złoty Portfel – pytania i odpowiedzi. Wszystko, co chcesz wiedzieć | Finax.eu

Od początku października w Finax możesz inwestować w Złoty Portfel, pierwszy oferowany przez robodoradcę portfel oparty na lokalnych instrumentach i denominowany w polskim złotym, nad którym prace rozpoczęliśmy w odpowiedzi na Wasze prośby.

Nasz nowy produkt przedstawiliśmy już w tym tekście. Teraz zebraliśmy dla Ciebie najczęściej zadawane pytania dotyczące Złotego Portfela. Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Co to jest Złoty Portfel?

Złoty Portfel to pierwszy oferowany przez nas portfel oparty na lokalnych instrumentach i denominowany w lokalnej walucie, czyli właśnie w złotym. To produkt stworzony z myślą o polskich klientach, który powstał przy współpracy z Beta ETF i przy wsparciu marketingowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

O Złotym Portfelu więcej opowiadają także Przemek i Klaudia w tym filmie.

Z jakich aktywów składa się Złoty Portfel?

Złoty Portfel to cztery portfele składające się z sześciu ETF denominowanych w złotym w różnych proporcjach. Pięć z funduszy bazuje na polskich akcjach (WIG20, mWIG40, sWIG80) i obligacjach (TBSB, Obligacje 6M), a jeden na amerykańskim indeksie S&P 500.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o funduszach wchodzących w skład Złotego Portfela, koniecznie posłuchaj rozmowy Mateusza z Finax z Mateuszem z Beta ETF.

Kto powinien zainteresować się Złotym Portfelem?

Złoty Portfel stworzony został dla każdego, kto chce inwestować środki w polskim złotym, a przede wszystkim z myślą o:

  • inwestujących na krótki termin (dotyczy Złotego Portfela Obligacji), bez ponoszenia ryzyka walutowego, szukających rentownego portfela zbudowanego z polskich obligacji skarbowych
  • budujących swoją rezerwę finansową (dotyczy Złotego Portfela Obligacji) bez ponoszenia ryzyka walutowego, szukających alternatywy dla lokat bankowych, funduszy dłużnych czy samodzielnych zakupów obligacji skarbowych
  • patriotach gospodarczych, którzy chcą, by część ich kapitału zasilała – poprzez akcje i obligacje – polską gospodarkę
  • obecnych klientach Finax, którzy chcą jeszcze mocniej zdywersyfikować swój portfel, dokładając do niego aktywa denominowane w złotym
  • inwestorach, którzy już zbudowali globalny portfel akcji i/lub obligacji, a chcą dodatkowo skorzystać na wzroście polskich indeksów
  • inwestujący w tradycyjne polskie fundusze akcji i obligacji, szukający pasywnej, tańszej, automatycznej alternatywyIle to kosztuje?

Podobnie jak w przypadku naszych pozostałych produktów, za Złoty Portfel pobieramy tylko jedną, prostą opłatę za zarządzanie, która naliczana jest co miesiąc od wartości aktywów.

W przypadku najbardziej konserwatywnego z dostępnych wariantów, Złotego Portfela Obligacji, opłata ta została ustalona na poziomie zaledwie 0,5% w skali roku, już po uwzględnieniu VAT. Dla wariantów Złotego Portfela z udziałem akcji opłata ta wynosi z kolei 1% + VAT, czyli łącznie 1,2% rocznie.

Pamiętaj, że w październiku możesz jednak na stałe zmniejszyć o połowę standardową opłatę za zarządzanie Finax! Dzięki temu opłata za zarządzanie Złotym Portfelem wyniesie dla Ciebie już na zawsze 0,25% (Złoty Portfel Obligacji) lub 0,6% (inny Złoty Portfel).

Szczegóły promocji

Czy dla Złotego Portfela obowiązują również Wasze standardowe promocje?

Niestety, ale z przyczyn technicznych nasze standardowe promocje jak zniżka za zaproszenie lub przeniesienie inwestycji, nie obowiązują dla produktów Złoty Portfel i Złoty Portfel Obligacji.

Jednakże, mamy przygotowaną inną dedykowaną promocję dla tych produktów, dzięki której możesz na stałe obniżyć opłatę za zarządzanie na swoim Złotym Portfelu o połowę! Wystarczy, że otworzysz i aktywujesz konto (lub konta) Złoty Portfel do końca października.

O szczegółach promocji możesz przeczytać więcej na naszym blogu.

Jakich wyników Złotego Portfela mogę się spodziewać?

Prognozowane wyniki różnią się w zależności od wariantu Złotego Portfela ze względu na różne proporcje aktywów oraz poziom ryzyka. Jeśli chcesz zapoznać się z liczbami, koniecznie zajrzyj do artykułu Przemka, w którym przedstawia on zarówno historyczne, jak i prognozowane wyniki Złotego Portfela.

Czy dla Złotego Portfela również stosujecie rebalansing?

Automatyczny rebalansing, czyli przywracanie wag poszczególnych instrumentów w ramach portfela do jego struktury docelowej to usługa, którą oferujemy dla wszystkich oferowanych przez nas portfeli w ramach naszej opłaty za zarządzanie.

Podstawowe zadanie, jakie ma spełniać rebalansing w zarządzaniu portfelami Finax to utrzymywanie ryzyka inwestycji na wybranym i możliwym do przyjęcia poziomie.

Rebalansing zostaje przeprowadzony, gdy udział poszczególnych instrumentów w portfelu znacząco odchyli się od ich wag docelowych. O dokładnym momencie przeprowadzenia rebalansingu decyduje algorytm.

Jaka jest minimalna kwota inwestycji w Złoty Portfel?

Podobnie jak w przypadku wszystkich naszych produktów, w Złoty Portfel możesz inwestować już od 50 złotych (jednorazowo). To najniższa kwota, jaką jesteśmy w stanie zainwestować w tak szeroko zdywersyfikowany portfel.

Dlaczego w moim Złotym Portfelu znajduje się również gotówka?

Podobnie jak w przypadku pozostałych portfeli Finax, struktura Złotego Portfela uwzględnia niewielki udział gotówki. Wynosi on odpowiednio 0,6% docelowej wagi dla Złotego Portfela Obligacji oraz 1,5% dla pozostałych wariantów Złotego Portfela.

Niewielki udział gotówki w portfelu służy dwóm celom. Po pierwsze, stanowi on bufor na wypadek szybkich zmian cen na giełdzie (które mogą wzrosnąć w stosunku do momentu wyliczania wartości zlecenia). Po drugie, w przeciwnym wypadku musielibyśmy raz na miesiąc lub kwartał sprzedać część inwestycji klienta, by móc pobrać opłatę, co mogłoby wiązać się z wystąpieniem obowiązku podatkowego od dochodów kapitałowych. Dzięki utrzymywaniu niewielkiej części środków w gotówce możemy pobierać opłatę, bez konieczności sprzedaży funduszy ETF, która mogłaby wiązać się z obowiązkiem podatkowym.

W jakie dni dokonujecie zakupu/sprzedaży aktywów w ramach Złotego Portfela?

Transakcje w ramach Złotego Portfela dokonujemy co do zasady w każdą środę. Realizujemy wówczas transakcje kupna dla wszystkich środków, które zostały zaksięgowane na naszym koncie najpóźniej we wtorek.

Jeżeli na środę przypada święto państwowe (w Polsce lub innym kluczowym państwie), zakup zrealizowany zostanie w następnym dniu roboczym.

Jak mogę wpłacić środki na Złoty Portfel?

Podobnie jak w przypadku pozostałych portfeli Finax, środki na swoje konto możesz wpłacić przelewem bankowym z konta prowadzonego w dowolnym banku europejskim na Twoje nazwisko.

Pamiętaj jednak, że wpłaty na Złoty Portfel należy kierować na inne konto bankowe niż w przypadku pozostałych porfeli! W przeciwnym wypadku możesz ponieść koszty podwójnego przewalutowania.

Dane do przelewu na Złoty Portfel:
Nazwa konta: Finax o.c.p. a.s.
Bank: BNP PARIBAS BANK POLSKA S.A.
IBAN: PL17 1600 0003 1740 8221 7000 0019
SWIFT/BIC: PPABPLPKXXX
Tytuł przelewu: [Twój nr portfela]

Minimalna wpłata (w ramach jednorazowej lub regularnej inwestycji) wynosi 50 zł. Pamiętaj także o użyciu poprawnego tytułu przelewu (numer Twojego konta w Finax), aby umożliwić nam szybkie zaksięgowanie Twojej wpłaty.

Czy na Złoty Portfel mogę wpłacać i/lub wypłacać środki w euro?

Technicznie, środki w euro przesłane na Złoty Portfel trafią na konto bankowe Finax. W takiej sytuacji bank automatycznie przewalutuje jednak wpłatę na PLN, stosując niekorzystny kurs wymiany. Jeżeli chcesz inwestować w Złoty Portfel środki, które posiadasz w euro, zachęcamy do przewalutowania ich we własnym zakresie, a następnie przesłania kwoty w polskim złotym na nasz rachunek bankowy.

Czy dla Złotego Portfela również dostanę od Finax PIT-8C?

W przypadku Złotego Portfela, podobnie jak w przypadku pozostałych portfeli Finax (z wyjątkiem OIPE), po zakończeniu roku podatkowego wystawimy dla Ciebie formularz PIT-8C i wyślemy go do Urzędu Skarbowego, jeżeli spełniasz następujące warunki:

  • w danym roku na Twoim portfelu Finax powstał obowiązek podatkowy, tzn. została zarejestrowana transakcja sprzedaży (na skutek wypłaty, zmiany strategii lub rebalansowania portfela),
  • jako rezydencję podatkową zadeklarowałeś(-aś) Polskę,
  • w Ustawieniach konta wybrałeś(-aś) opcję „Chcę otrzymywać formularz PIT-8C”.

Bez względu na to, czy spełniasz wszystkie powyższe warunki, jeżeli na Twoim portfelu powstał obowiązek podatkowy, przygotujemy dla Ciebie także specjalny dokument podatkowy, który ułatwi Ci rozliczenie z urzędem podatkowym.

Czy Złoty Portfel podlega dziedziczeniu?

W przypadku ewentualnej śmierci inwestora jego środki w Finax podlegają dziedziczeniu. Podobnie jak w przypadku pozostałych produktów inwestycyjnych (OIPE to wyjątek), inwestor nie może jednak wskazać osoby uprawnionej do dziedziczenia bezpośrednio przy zakładaniu konta, a jego majątek (w tym środki w Finax) podlegać będzie tradycyjnemu postępowaniu spadkowemu.

Czy mogę mieć więcej niż jeden Złoty Portfel?

Tak, możesz otworzyć wiele Złotych Portfeli, o odmiennych lub takich samych proporcjach. W Finax możesz posiadać maksymalnie nawet 99 różnych portfeli.

Czym różni się Złoty Portfel Obligacji od pozostałych Złotych Portfeli?

Złoty Portfel Obligacji to najbardziej konserwatywny z naszych nowych, denominowanych w złotym portfeli, który jako jedyny składa się wyłącznie z ETF-ów obligacyjnych bez domieszki akcji.

Stworzony został przede wszystkim z myślą o inwestorach koncentrujących się na krótkim terminie. Wydaje nam się również dobrym pomysłem dla tych budujących swoją poduszkę finansową, która ma być zawsze w pogotowiu, a jednocześnie przynosić godziwe stopy zwrotu.

Jako najbardziej konserwatywny z wariantów Złotego Portfela, cechuje się on również jeszcze niższą opłatą: 0,5% w skali roku od wartości aktywów (już po uwzględnieniu VAT).

Po co inwestować z Finax, jeśli mogę kupić samodzielnie ETF-y na giełdzie?

Inwestując w Złoty Portfel zachowujesz wszystkie znane ci atuty robodoradcy, w tym prostotę, automatyzację inwestycji czy automatyczny rebalancing portfela. Dodatkowo, dzięki temu, że Finax umożliwia zakup ułamkowych części ETF, zacząć możesz już od 50 zł. Minimalna kwota inwestycji o podobnej alokacji w przypadku samodzielnego zakupu ETF byłaby od 10 do nawet 70 razy wyższa.

Jak długo trzeba inwestować w Złoty Portfel?

Zalecany horyzont inwestycyjny dla Złotego Portfela Obligacji to od roku do trzech lat, natomiast dla pozostałych wariantów Złotego Portfela wynosi on powyżej trzech lat.

Pamiętaj jednak, że w Finax inwestujesz bez zobowiązań – w każdej chwili możesz złożyć wniosek o wypłatę środków bez żadnych dodatkowych opłat.

Czy można przenosić środki między poszczególnymi wariantami Złotego Portfela? A czy można przenosić środki między polskimi i globalnymi inwestycjami w Finax? 

Niestety, przenoszenie środków pomiędzy poszczególnymi wariantami Złotego Portfela, a także pomiędzy polskimi i globalnymi inwestycjami w Finax ze względów technicznych nie jest możliwe.

Jakie są warunki współpracy Finax z GPW?

Giełda Papierów Wartościowych wspiera proste inwestowanie, oparte o fundusze ETF. Dlatego m.in. będzie wspierać promocyjnie ideę portfeli Finax opartych na ETF-ach notowanych w Warszawie. To m.in. dlatego możecie znaleźć logo warszawskiego parkietu na stronie Złotego Portfela.

Jakie są warunki współpracy z Beta ETF?

Beta ETF i Agio Funds TFI są jedynymi dostawcami funduszy ETF bazujących na polskich indeksach, a jednocześnie, wspólnie z Finax, pionierami pasywnego inwestowania nad Wisłą. Bazując na ich funduszach, opracowaliśmy produkt dedykowany polskim inwestorom, bez ryzyka walutowego. Korzyści dla klientów Finax to przed wszystkim potencjalnie niższa opłata za zarządzanie ETF, "zaszyta" w cenach tych funduszy. W zależności od łącznego poziomu aktywów klientów Finax, zgodnie ze statutem i prospektami emisyjnymi Agio Funds TFI, do inwestorów z Finax trafi zwrot części opłaty za zarządzanie (jest to tzw. świadczenie dodatkowe). Różnicę zobaczysz w wartości portfela, która będzie wyższa niż wynikałoby to z prostego zsumowania ich kursów na polskiej giełdzie.

Nie znalazłeś(-aś) odpowiedzi na swoje pytanie? A może coś wydaje Ci się niejasne? Jeśli tak, koniecznie daj nam znać na client@finax.eu, a postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości i, jeśli zajdzie taka potrzeba, z chęcią poszerzymy naszą listę.

A jeśli wiesz już, że chcesz inwestować z robo-doradcą bez ryzyka walutowego, nie zwlekaj. Jeszcze dziś otwórz swój Złoty Portfel.

Otwórz Złoty Portfel

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem związanym z rozwojem rynków finansowych. Przeszłe wyniki nie są gwarancją przyszłych rezultatów, a inwestycje mogą przynieść również straty. Szczegóły dotyczące podejmowanego ryzyka podczas inwestowania można znaleźć na naszym blogu.


Radi vám poradíme!
Naplánuj si hovor
phone-icon