Blíži sa najkrajší čas roka, kedy si oddýchneme a strávime čas v kruhu blízkych s hromadou dobrého j...
10 načina, kako možete uštedjeti na računima za struju i plin
Poskupljenje plina, struje i goriva može se neugodno odraziti na vaš obiteljski proračun. Sada je vrijeme da usvojite navike koje će vaše račune vratiti na prihvatljivu razinu. Donosimo vam 10 savjeta s kojima ćete štedjeti energiju ne samo danas, već i tijekom sljedeće zime.
Ono čega se na osnovu vijesti već dugo pribojavamo, počela su kućanstva osjećati na vlastitoj koži. Rastuće cijene energija počele su se odražavati na našim računima za struju i grijanje. Prema Reutersu, prosječni iznos koji stanovnici eurozone plaćaju za struju i plin povećat će se za 54% u odnosu na 2020. godinu.
Hrvatska elektroprivreda (HEP) objavila je nove cjenike za električnu energiju koji će biti u primjeni od 1. travnja. Struja će nekim potrošačima poskupjeti i više od onoga što je najavio premijer Plenković sredinom veljače. Poskupljenje će zahvatiti većinu od 1,43 milijuna kućanstava koliko ih je u zemlji bilo prošle godine, jer HEP drži više od 90% maloprodaje električne energije u državi. Naime, Vlada je sredinom veljače donijela mjere za utjecaj na cijenama energije, prema kojima PDV na električnu energiju ostaje 13%, a premijer Plenković je objavio da bi električna energija kućanstvima trebala poskupjeti do 9,6%. Bez vladinih mjera rast cijena za kućanstva bio bi 23%, jer je cijena električne energije na burzama u godini dana učetverostručena, piše Energetika-net.
Samo su cijene prirodnog plina porasle za 800% tijekom 2021. Izvorno je to bilo zbog oporavka svjetske potražnje (osobito u Aziji) i nedovoljne zalihe. Kasnije su rusko smanjivanje opskrbe i napetosti na ukrajinskoj granici dolili ulje na vatru.
Mnogi manji dobavljači su bankrotirali i s time se moraju nositi obični “mali“ ljudi. Međutim, ništa nije izgubljeno. Postoji nekoliko jednostavnih trikova koji će vam uštedjeti stotine kuna godišnje na vašim računima za energiju. Ovaj članak će vas upoznati s nekima od njih kako biste zaštitili sebe i svoj obiteljski proračun pred novim poskupljenjima.
1. Postavite optimalnu temperaturu
Kada spavate pod pokrivačom ili morate ostati na poslu do sedam navečer, u tom slučaju ne morate imati kod kuće upaljeno grijanje te grijati sobe na 25 stupnjeva. Stoga, noću i kada niste kod kuće smanjite temperaturu na termostatu za barem 3 do 5 stupnjeva. Samo ovaj jedan korak može vam uštedjeti više od jedne desetine vaših troškova za energiju. Mnogo ljudi bez potrebno pregrijavaju svoj dom te si tako nepotrebno povećavaju troškove grijanja. Pridržavajte se preporučene razine grijanja od 19 do 21 stupanj.
Ako se bojite da ćete zaboraviti postaviti termostat, programirajte ga u redovnom načinu rada. Većina termostata ima takvu opciju. Alternativno, možete investirati u pametni termostat, koji sam procjenjuje optimalnu temperaturu i kojim možete upravljati s posla putem mobilne aplikacije. Time ćete ubuduće uštedjeti novac. Isto se odnosi i na grijanje vode. Ako imate bojler( kotao) postavljen na nepotrebno visoku temperaturu, smanjite ga barem za nekoliko stupnjeva kako ne bi trošio mnogo struje ili plina.
2. Zabrtvite protok zraka
Ako već plaćate račun za grijanje svojih soba na ugodnu temperaturu, idealno bi bilo tu istu temperaturu zadržati unutra i ne plaćati nepotrebno grijanje vanjskog zraka. Topli zrak može izaći na sve strane prozora, vrata pa čak i na loše zatvorenim otvorima na plinskim i vodovodnim cijevima (bilo u zgradi ili obiteljskoj kući).
Na internetu možete pronaći nekoliko testova za ispitivanje ovih spojeva, od stavljanja ruke do testa kada svijeću približite na sumnjivo područje. Ako se plamen pojača dolazi do ispuštanja zraka u tom dijelu.
U trgovini možete kupiti izolacijske trake ili gumene brtve za prozore i vrata. Montažna pjena pomoći će kod otvora cijevi. Izolacija kuće je također razumna investicija u budućnost, ako je već nemate.
Također možete se naručiti za energetski pregled. Mnogi dobavljači energije ili tvrtke koje prodaju opremu kao što su kotlovi za grijanje pružaju je besplatno. Stručnjaci će vas savjetovati o načinima uštede energije, od promjene vrste žarulja do održavanja bojlera.
3. Potražite pomoć u prirodnim izvorima
Solarna energija može biti velika pomoć u grijanju. U slučaju kada je vani vedro, otvorite zavjese i rolete. Prostorija će tako brže postižu željenu temperaturu. Suprotno tome, kada je vani mrak i hladno (na primjer noću), povucite zavjese kako biste zadržali toplinu unutra. Čak 30% ispuštene topline izlazi kroz prozore.
Ako imate sobu koju tijekom uobičajenih dana gotovo uopće ne koristite (primjerice gostinsku sobu) isključite radijatore u njoj i zatvorite vrata kako topli zrak iz ostatka kućanstva ne bi bespotrebno odlazio.
4. Uštedite na električnim uređajima
O tome da u praznim sobama trebaju biti ugašena svijetla ili da trebate zamijeniti obične žarulje za LED-ice, ste vjerojatno već čuli. To međutim nije sve, nije dosta samo ugasiti električne uređaje. Oni troše do 75% energije kada nisu uključeni.
Bilo da se radi o TV-u, računalu ili mikrovalnoj pećnici, ako uređaj pokazuje vrijeme ili ima upaljeno svjetlo on već troši energiju. Stoga ih uključite u produžne kablove koje ćete moći isključiti kada ne trebate uređaj ili kada napustite kuću.
Ako ste zaboravan tip u tom slučaju postoje pametni mjerači vremena za utičnice. Koštaju otprilike 50-75 kuna na kojem će se uređaj ili produženi kabel spojen na mjerač automatski isključiti i uključiti prema vremenskom rasporedu kojeg ste odabrali.
5. Osjećajte se ugodno u svome domu
Ako ćete se kod kuće osjećati toplo i ugodno lakše ćete odoljeti iskušenju da povećate temperaturu za još 2 stupnja. To možete postići na nekoliko načina. Posložite deke, prostirke ili poplune po sobama kako biste tijekom dnevnih aktivnosti se mogli pokriti ako bi vam bilo malo hladnije.
Nosite toplu odjeću, nitko vas doma neće osuđivati ako ćete biti u ogrtaču, pletenim čarapama itd. Kod zagrijavanja vam također može pomoći čaj ili vruća čokolada.
6. Koristite jeftiniju električnu energiju
Mnogi opskrbljivači naplaćuju više cijene za električnu energiju koja se crpi u vrijeme kada je mreža najopterećenija. Prelaskom na ljetno računanje vremena (28. ožujak), električna energija utrošena od 8 do 22 sata obračunavat će se prema višoj tarifi (VT), a energija utrošena u razdoblju od 22 do 8 sati prema nižoj tarifi (NT).Dakle, ako tijekom ovih sati perete, ili zagrijete vodu u bojleru, uštedjet ćete na mjesečnim računima.
Ponekad vam promjena dobavljača može uštedjeti novac. Cijene možete usporediti na ovoj stranici, cjenici se mijenjaju svake godine u travnju pa je dobro to redovito provjeravati. Dobavljači također često zarađuju na naknadama za usluge i osiguranju koje nam zapravo ne trebaju, pa možete pogledati fakture da vidite plaćate li dodatno za slične usluge svaki mjesec.
7. Održavajte sustav grijanja
Da biste uštedjeli novac, također biste trebali redovito odzračivati radijatore. Ako je u njima zarobljen zrak, to može povećati troškove grijanja do 15%. Postoji nekoliko različitih znakova zraka u radijatoru, odnosno indikacija zbog kojih je pametan potez provjeriti funkciju radijatora i obaviti odzračivanje instalacija. Zrak u radijatoru, odnosno sustavu centralnog grijanja, može se pojaviti pri instalaciji, odnosno punjenju sustava. Najčešće se događa pri nepravilnom punjenju. Uz to, zrak može doći u sustav grijanja i difuzijom te kroz spojeve kroz koje voda ne može proći, ali zrak može. Previše često ispuštanje i dolijevanje vode također može biti problem, odnosno uzrokuje ulazak zraka u radijatore. Odzračivanje radijatora potrebno je da bi radijatori u potpunosti obavljali svoju funkciju, ako to trenutno nije slučaj.
Nije neki bauk ispustiti zrak iz radijatora, no ako niste sigurni ili ne znate što radite, radije pozovite stručnjaka, vodoinstalatera koji će vam riješiti problem brzo i efikasno te vam osigurati da vaše grijanje funkcionira kvalitetno i bez greške.
8. Pomozite si drugim aparatima...
Ako kuhate i pečete kod kuće, nakon ručka možete širom otvoriti vrata pećnice kako biste pustili toplinu u prostoriju. Također, prilikom tuširanja možete ostaviti odškrinuta vrata kako bi energija iz tople vode odlazila na ostatak kućanstva.
Ovakvi trikovi smanjuju količinu energije koja će biti potrebna za grijanje ostatka kuće. Ako vam je potrebna toplina samo u jednoj prostoriji (primjerice u spomenutoj kupaonici), koristite grijač umjesto grijanja cijelog kućanstva.
9. ... ali ih nemojte nepotrebno koristiti
Kako biste uštedjeli električnu energiju, hranu u hladnjaku držite pokrivenu. Time će se smanjiti unutarnja temperatura i vlažnost, što će značajno smanjiti potrošnju. Hrana također služi kao izolacija, pa ako imate pun hladnjak on će trošiti manje struje kako bi unutra održao hladnoću. Ne sušite stvari u perilici dok ju ne napunite do maksimalnog kapaciteta. Očistite filter sušilice od prašine nakon svake upotrebe.
10. Čuvajte se odvođenja topline
Kamin može zvučati kao izvrstan izvor topline, ali lako postaje mač s dvije oštrice. Zagrijani zrak se diže i može izaći kroz dimnjak. Stoga ga uvijek zatvorite kada ne koristite kamin.
Istu prijetnju predstavljaju napa ili ventilacija u kupaonici ako ih ostavite uključene predugo. Iz istog razloga trebali biste kratko i intenzivno provjetravati umjesto da imate stalno upaljeni ventilator ili držite prozore otvorenim nagibno.
Vjerujemo da će vam neki od ovih savjeta pomoći da preživite doba skupe energije i uštedite više novca tijekom narednih nekoliko godina. Ako vas je naš članak zainteresirao, pročitajte i naše blogove o tome kako uštedjeti stotine eura na dnevnoj, tjednoj ili mjesečnoj bazi.
Ako imate i vi druge provjerene savjete kako štedjeti energiju, podijelite s nama u komentarima ispod objave na društvenim mrežama.