Najnovšie
Náročnosť

5 lépés a személyes pénzügyek rendezéséhez

A tél már beköszöntött, és vele együtt az év végi számvetés időszaka is. Hogyan élvezhetjük a téli időszakot anélkül, hogy túlságosan megterhelnénk a családi költségvetést? Ebben a blogbejegyzésünkben konkrét lépéseket találhat, amelyek segíthetnek ebben.

5 lépés a személyes pénzügyek rendezéséhez | Finax.eu

Ha az év során fegyelmezetten spórolt, és az ünnepi szezon megnövekedett kiadásai sem jelentettek problémát, gratulálok. Ön azon kevés magyarok közé tartozik, akik nem bízzák a (pénzügyi) jövőjüket a véletlenre. Ha eddig még nem fedezte fel a pénzügyi tervezés előnyeit, most megpróbálom meggyőzni Önt arról, hogy a felelős pénzügyi hozzáállás miért lehet az egyik legjobb döntés, amit meghozhat.

Senkit sem tölt el örömmel, ha hónapról hónapra alig tud megélni a fizetéséből, és csak imádkozik, hogy el ne romoljon a hűtő, a mosógép vagy esetleg az autó. Biztosan Ön is jobban aludna azzal a tudattal, hogy minden közeljövőre vonatkozó kiadása fedezve van, és még váratlan események esetén is elegendő megtakarítással rendelkezik a számláján. Ez egyáltalán nem elérhetetlen cél. Már látszólag apró változtatások is alapjaiban változtathatják meg az életét. Nézzük meg, hogyan:

1. Kövesse nyomon kiadásait

Ha rendben akarja tartani személyes pénzügyeit, az első dolog, amit tennie kell, hogy nyomon követi, hogy mennyi pénz költ, és hogy mire is költi azt a pénzt. Az első lépésben tehát próbálja meg legalább egy-két hónapig becsületesen nyilvántartani az összes kiadását. Meg fog lepődni, hol és mekkora összegekben tűnik el a pénze szükségtelenül.

2. A prioritások és célok tisztázása

Tekintse át tételről tételre az összes kiadását, és gondolja át, hogy növelni, csökkenteni vagy teljesen el szeretné-e törölni az adott kiadást és ezáltal pénzt takarítani meg. Biztosan talál olyan kiadásokat, amelyek nélkül nem változik majd az életminősége. Ha túl magas kamatú kölcsönökkel rendelkezik, fontolja meg azok mihamarabbi visszafizetését.

Valószínűleg sokkal nagyobb mozgástere lesz a változó kiadások kategóriájában (amelyek nem állandóak, tehát hónapról hónapra változnak), ezért ezekre több időt kell majd fordítania. Ha meglepődve tapasztalja, hogy a hónap során több tíz ezer forintot költ felesleges dolgokra, gondolja át, hogy nem szeretné-e azt a pénzt hasznosabban felhasználni.

Ugyanakkor tartsa szem előtt hosszú és rövid távú céljait. Legyen szó akár a tisztességes nyugdíjas évek biztosításáról, a lehető leggyorsabb pénzügyi függetlenségről vagy egy autó megvásárlásáról, érdemes úgy alakítani a költségvetését, hogy fokozatosan érje el a kitűzött céljait.

Az, hogy tisztában van azzal, mikor kell meghúznia a nadrágszíjat, nem jelenti azt, hogy ne élvezze az életet és ne fektessen be az élményekbe, épp ellenkezőleg. Sőt, az élményekre akár befektetésként is tekinthet, az emlékekre pedig jövedelemként vagy osztalékként is. Feltéve persze, hogy nem teszi tönkre a személyes pénzügyeit. Ha többet szeretne megtudni erről a koncepcióról, feltétlenül olvassa el ezen blogbejegyzésünket!

Amennyiben még nem rak rendszeresen félre pénzeszközöket a jövőre, keresse azokat a költségvetésében. Akár más jellegű kiadások csökkentésének árán is.

Ha sikerül havonta 114 000 forinttal csökkenteni a kiadásait, és ezt az összeget 8%-os várható hozammal befekteti, 20 év múlva körülbelül 67 700 000 forintot érhet el. Ha pedig 30 éven keresztül rendszeresen befekteti ezt a havi 114 000 forintot, a megtakarítása megközelítheti a 171 000 000 forintot. Nem is rossz eredmény, igaz? És mindez úgy, hogy napi pár ezer forintot tesz félre!

Próbáljon meg minden kiadására ebből a szemszögből tekinteni. A költségcsökkentés nem feltétlenül jelent fájdalmas lemondást. Ha például havonta 20 ezer forintot költ el munkahelyi kávézásokra a kolléganőjével, ezt az összeget jelentősen csökkentheti, miközben még örömöt is találhat benne: egyszer kávézhatnak kávézóban, máskor otthon Önnél, majd ő nála…

3. Költségvetés készítése

Bár jó tisztában lenni a költségek nagyságával, ezeket aztán a céljainak megfelelően kell beállítania. Ahhoz, hogy elérje a céljait, szüksége van egy tervre, más szóval egy költségvetésre. Ezt viszonylag egyszerűen el lehet készíteni.

Miután áttekintette a kiadásait, ossza őket fix kiadásokra, amelyek minden hónapban ismétlődnek, és amelyek összegét nem képes jelentősen befolyásolni (pl. hiteltörlesztés, bérleti díj, közüzemi számlák stb.), és változó kiadásokra, amelyek összege hónapról hónapra változhat (élelmiszer, ruházat, hobbi stb.).

Számítsa ki a teljes havi jövedelmét is. Ha nem tudja fejből, nézze meg a munkáltatója által kiállított fizetési bizonylatot vagy bankszámlakivonatot. Ne hagyja ki a bérleti díjból vagy más forrásból származó jövedelmeket. Ha összeadja a teljes jövedelmét, akkor megkapja a személyes költségvetésének bevételi oldalát. Ha nem szeretne eladósodni, az imént számolta ki a maximális kiadásainak határát is.

A költségvetés elkészítése segít tisztázni a prioritásokat és a célokat, de ezek idővel változhatnak. Ezért van az, hogy néha még egy jól összeállított költségvetést is felül kell vizsgálni és módosítani kell.

A jövedelmében, a törlesztőrészletekben vagy az igényeiben és céljaiban bekövetkezett változásokat követően érdemes újra végig menni ezen a folyamaton. Ugyanakkor személyes tapasztalatból mondhatom, hogy a második alkalom sokkal gördülékenyebb és szórakoztatóbb lesz.

4.  Automatizálja, ami automatizálható

 Ha már rendbe rakta a pénzügyeit, határozzon meg néhány szabályt, hogy biztosítsa azok tartósságát. Ne hagyatkozzon a memóriájára. A legjobb, ha a rendszeresen ismétlődő megbízásokat, például a megtakarítási és befektetési számlákra történő átutalásokhoz, közüzemi számlákhoz, internethez stb. csoportos beszedési megbízást vagy állandó megbízást állít be.

Segítségükkel nem kell folyamatosan átértékelnie (vagy mellőznie) pénzügyi kötelezettségeit és céljait. Valószínűleg senki sem élvezné, ha minden hónapban azon kellene elmélkednie, hogy megengedheti-e magának, hogy minden hiteltörlesztését befizesse, mennyi pénzt kell valójában félretennie a jövőre nézve, és hogy marad-e még pénze a következő fizetésig.

5. Kezdjen el takarékoskodni és befektetni

Ha mindeddig a hónap végén nem maradt pénze, küldjön pénzt a megtakarítási vagy befektetési számlájára, amint megkapja a fizetését. Idővel megtanulja, hogy a megmaradó összegből könnyedén képes lesz megélni. Ez csak prioritások és szokás kérdése.

Ha még nem rendelkezik pénzügyi tartalékkal, amely ideális esetben legalább 6 havi kiadásait fedezi, kezdje ott. Pénzügyi tartalék nélkül még egy kisebb pénzügyi vészhelyzet (rövid távú jövedelemkiesés, autó meghibásodás stb.) is könnyen padlóra küldheti Önt. A következő lépésnek a befektetéseknek kell lennie, hogy magasabb jövedelmet biztosítson idősebb korára, vagy más célokra, például ingatlanvásárlásra, vagyonépítésre és a gyermekeinek való megtakarításra.

Začnite investovať už dnes 

Az Euró betét vagy az Intelligens pénztárca például kiválóan alkalmas lehet rövid távú célok finanszírozására. Ha például hat hónapon belül egy nagyobb tételt kell kifizetnie (például karácsonyi ajándékvásárlás vagy nyaralás), akkor a legjobb, ha a szükséges pénzt fokozatosan, jó előre félreteszi. Ha bizonytalan abban, hogy mikor érdemes az Euró betétet és mikor a pénztárcát választani, olvassa el ezen blogbejegyzésünket!

Természetesen bankban is megtakaríthat pénzt, de ne számítson arra, hogy a pénze értéke jelentősen növekszik majd; a bankok kamatlába ma még a takarékszámlák esetében is néhány százalék körül mozog, amely nagyjából az infláció értékével van egy szinten.

Ezen blogbejegyzés marketinginformációkkal szolgál a Finax, o.c.p., a.s. vállalat termékeiről.

Radi vám poradíme!
Naplánuj si hovor
phone-icon