Blíži sa najkrajší čas roka, kedy si oddýchneme a strávime čas v kruhu blízkych s hromadou dobrého j...
A piaci kockázattól végképp nem kell tartania
A növekedés az egyik legtermészetesebb tulajdonsága az emberi közösségeknek. A legnagyobb félelmek a befektetések során az esetleges árzuhanással kapcsolatosak. Ez a félelem azonban tárgytalan.
- A piaci kockázat természetes és veszélytelen.
- Valódi eszközökbe fektethet be, valódi munkavállalókkal.
- A gazdaság és az értékek hosszú távon mindig növekszenek.
- Az index ETF-ekbe történő befektetés garantálja, hogy mindig a világ legjobbját birtokolja.
Az emberek annak okaként, hogy miért nem fektetnek be leggyakrabban a piaci kockázatot tüntetik fel. Arról a félelemről van szó, hogy a befektetés értéke csökken és veszteséget könyvel el.
A piaci kockázatot az értékpapírok értékének mozgásának bizonytalansága jelenti. Ha például részvényeket vásárol, a piaci kockázat leegyszerűsítve azok árának csökkenését jelenti. Ahogy a címben már utaltunk erre, ez magából a piacból indul ki, tehát pl. a befektetők kedvének ingadozásából, a gazdaság kedvezőtlen fejlődéséből vagy épp az elvárásoktól való elmaradásból.
Ez azonban a befektetéseknél a legtermészetesebb kockázat, amitől sose szabadul meg, de a valóságban ettől kell a legkevésbé félni.
Miért nem kell tartania a piaci kockázattól?
Mert végül mindig legyőzésre kerül.
A befektetéssel valódi eszközöket - valódi vállalatokat vásárol
A piac nem grafikonokból, görbékből és százalékokból áll, amiket a pénzügyi honlapokon talál. A piac az ön havi kiadásai nagy részének fogadója és felhasználója. Ezek valódi cégek valódi munkavállalókkal és szociális felelősséggel. Ezek olyan cégek, amelyek termékeit vagy szolgáltatásait naponta megvásárolja.
Ha reggel feloltja a lámpát, csokoládét vesz, felhívja a szüleit, vagy tele tankolja autóját, majdnem mindig olyan cégnek fizet, ami jelen van a tőzsdén és a piac részét képezi.
Ha lehetősége lenne ezen cégek bármelyikét birtokolni, biztos nem mondana rá nemet. Életéről gondoskodva lenne. A tőzsdén kereskedett cégek a világ élvonalát képviselik saját ágazatukon belül. A legnagyobb cégekről beszélünk, amelyeknek a forgalma euró milliárdokban mérhető.
Befektetni annyit jelent, hogy ezeket a cégeket birtokolja. A piacnak köszönhetően profitálhat életéből, napi fogyasztásából.
Az ár szentimentális, az érték hosszútávon növekszik.
Hosszú távon irreleváns, hogyan mozog a piac. Több éves horizonton csak egy irány létezik, ami felfelé van.
Naplánujte si 15-minútový hovor zdarma
Pomôžeme Vám začať a dozvedieť sa viac o Finaxe.
A piaci eszközök ára főleg a befektetők hangulatát tükrözi. Ritkán tükrözi az eszközök pontos értékét. Az ár az érték körül ingadozik. Az ár rövidtávú érzékeny mutató. Az érték hosszú távú horizontokon mutatkozik meg, stabilabb és növekszik.
A befektetőt első sorban az érték kell, hogy érdekelje.
Az S&P 500 indexben szereplő 10 legnagyobb cég értéke 1980-ban összesen 236 milliárd dollár volt, ma az indexben jelen lévő legnagyobb cég, az Apple értéke 870 milliárd dollárt tesz ki.
A gazdaságok hosszú távon mindig nőnek, ezért azok értéke is növekszik.
Amíg a gazdaságok növekszenek, a világban a vagyon is növekszik. És önnel vagy ön nélkül is növekszik.
Az eszközök értéknövekedésének egyik oka az infláció, ami a gazdaság természetes jelensége. Az infláció az áruk és szolgáltatások árának növekedését jelenti a gazdaságban.
A világ gazdasága növekszik, mivel az emberiség folyamatosan halad előre, innovál és új technológiákat talál ki. A társadalom, alapjában véve sose elégedett azzal, amije van. Mindig többet akar, mindig van mit felfedezni és fejleszteni. Amíg eszik, dolgozik, szórakozik, utazik, sportol, addig a világ is növekedni fog és ön pedig kereshet ezzel.
40 évvel ezelőtt még nem is hallottunk az internetről, ami összeköt minden embert. 30 éve sem tudtuk volna képzelni az okostelefont, amivel manapság probléma nélkül irányíthatja a háztartásában lévő készülékeket. 20 éve nem hittük volna, hogy lesznek elektromos autók, vagy a fizetéseket interneten keresztül végezheti el. A betegségek, amik valamikor az emberek millióinak halálát okozták, manapság nem jelentenek fenyegetést.
Manapság ez mind szokványos dolog, pár évtizeddel ezelőtt azonban elképzelhetetlen fikciók voltak.
Az indexek összetétele változik, ami ugyanúgy garantálja növekedésüket.
A Finax indexekbe fektet be, amelyekre, mint több cég részvények csomagjára vagy mint a piac bizonyos mintájára, keresztmetszetére lehet tekinteni. Az indexek összetétele változik és a társadalom fejlődéséhez igazodik.
A 40 évvel ezelőtti indexekben hiába keresné a jelen kor legnagyobb cégeit mint például: Microsoft, Google vagy Amazon. A valamikor óriáscégeket, mint a Kodak, US Steel, Standard Oil vagy a Panam már nem léteznek, vagy nem jelentenek sokat a világ gazdaságát tekintve. Az 1955-ben a Forbes magazin Fortune 500 listáján található cégek 88%-át ma nem találni ebben a listában.
Paradox módon épp ez az oka annak, miért éri meg befektetni az indexekbe. Kizárólag az indexekkel van garanciája arra, hogy portfóliója az adott időszakban a világ legsikeresebb cégeit fogja tartalmazni.
A piaci kockázat az utolsó indok, miért ne fektessen be. Megfelelő elosztásnál és elegendő idő esetében nem létezik.
A piaci kockázatot végül mindig legyőzi az idő. Úgy, ahogy az érzelmek a befektetések legnagyobb ellenségei, az idő a befektetés legjobb barátja.
Minél hosszabb időt ad a befektetésnek, annál kisebb a piaci kockázat. Az idő emellett elég teret ad a kamatos kamat hatásának is. Minél hosszabb a befektetés időtartama, annál nagyobb a valószínűsége a magasabb hozamnak.
Začnite investovať už dnes
A pénz rövid távú elhelyezése a kereskedett eszközökbe spekuláció, nem befektetés.
A következő táblázat azt mutatja, milyen valószínűséggel és mekkora nyereséget érhet el a Finax által kínált, euróban vezetett portfóliókkal az adott időintervallumban az elmúlt 30 év során.
Figyelmeztetés: A Finax portfólióinak múltbeli fejlődésére vonatkozó összes adat modellezés eredménye és visszamenőleges modellszámításon alapszik. A múltbeli teljesítmények modellezésének módszerét a Hogyan modellezzük a Finax portfóliók történelmi alakulását? blogbejegyzésünkben írtuk le. A múltbeli eredmények nem garantálják a jövőbeni megtérülést és a befektetés eredménye veszteség is lehet.
A piacon mindig lesznek túlzások, amikor az ár elrugaszkodik az értéktől. Mindig lesznek extrém mozgások mindkét irányba. Viszont végezetül mindig csak egy út marad.
A piac túlélte a világháborúkat, a nagy pénzügyi válságokat, különböző sokkokat, buborékokat, politikai válságokat és mindig növekedik. A kifogások keresésével arra, hogy miért ne fektessen be, csak saját magát és családját lopja meg.
A piaci kockázat miatt úgy dönteni, hogy nem fektet be, olyan, mintha nem menne el orvoshoz, mert fél attól, hogy betegséget állapít meg.