Najnovšie
Náročnosť

Inflacija u eurozoni pala ispod 2 % - Pregled svjetske ekonomije

Inflacija u eurozoni pala ispod 2 %. Nafta reagira na napetosti na Bliskom istoku. Ujedinjeno Kraljevstvo zatvorilo je svoju posljednju elektranu na ugljen. Pročitajte najvažnije iz svijeta ekonomije u proteklom tjednu.

Inflacija u eurozoni pala ispod 2 % - Pregled svjetske ekonomije | Finax.eu

Inflacija u eurozoni pala ispod 2 %

U rujnu je godišnja stopa inflacije pala na 1,8 %, što je najniža razina od travnja 2021. godine. Pad s kolovoških 2,2 % bio je izraženiji nego što su analitičari predviđali (1,9 %). Niža inflacija obično potiče smanjenje kamatnih stopa kako bi se gospodarstvo potaknulo i inflacija približila ciljanih 2 %.

Odluke središnjih banaka imale su odjek na tržištima, pa su cijene europskih obveznica u rujnu značajno porasle. Kako kamatne stope padaju, prinosi na obveznice, koje su obrnuto proporcionalne njihovim cijenama, također padaju.

Ipak, središnje banke postupat će oprezno s daljnjim smanjenjem kamatnih stopa, budući da se očekuje povratak inflacije bliže željenoj razini od 2 %. Usporavanje inflacije u rujnu uglavnom je uzrokovano padom cijena energenata, koje bi se u skorijoj budućnosti trebale stabilizirati.

Nafta reagira na napetosti na Bliskom istoku

Prošlog tjedna došlo je do značajnog rasta cijena nafte, potaknutog eskalacijom napetosti na Bliskom istoku. Na primjer, cijena WTI nafte je tijekom tjedna skočila za 9 %.

Prije ove krize, cijene su bile niže jer je OPEC izvijestio o povećanju proizvodnje i smanjenju potražnje. No, izraelske vojne akcije protiv terorističke skupine Hezbollah, kao i iranski odgovor lansiranjem balističkih projektila prema Izraelu, uzdrmali su globalno naftno tržište. Zbog sukoba, budućnost naftne proizvodnje u toj regiji postala je neizvjesna.

Ovaj poremećaj na tržištu doveo je i do rasta vrijednosti dionica naftnih kompanija, dok su dionice transportnih i logističkih tvrtki pale. Najveća zabrinutost, međutim, leži u mogućnosti dodatnog rasta inflacije. Nafta je ključna sirovina u mnogim industrijama, uključujući proizvodnju goriva, plastike, gnojiva i pesticida, pa njezine cijene utječu na većinu proizvoda koje svakodnevno koristimo.

Ujedinjeno Kraljevstvo zatvorilo je svoju posljednju elektranu na ugljen

Zatvaranjem posljednje britanske termoelektrane na ugljen, Ratcliffe-on-Soar, Velika Britanija zaključuje 150-godišnju eru korištenja ugljena za proizvodnju električne energije. Kao rodno mjesto industrijske revolucije i dom prve termoelektrane na ugljen koju je pokrenuo Thomas Edison, Ujedinjeno Kraljevstvo postaje prva država u skupini G7 koja se oprostila od ugljena.

Već 2008. godine, Britanija je usvojila prve obvezujuće klimatske ciljeve, no još 2012. godine, termoelektrane na ugljen proizvodile su gotovo 40 % ukupne energije. Prošlog ponedjeljka taj je udio pao na 0 %. Gubitak je uglavnom nadoknađen proizvodnjom energije iz čistih izvora. U proteklih 14 godina, udio obnovljivih izvora energije porastao je sa 7 % na više od 50 %.

Radi vám poradíme!
Naplánuj si hovor
phone-icon