Najnovšie
Náročnosť

Kolik stojí vzdělání? Srovnání škol doma a v zahraničí

V Česku jsme si zvykli, že studium na vysoké škole je zdarma. Trend v Evropě a po celém světě je ale opačný. Vzdělání je bezplatné ve stále menším počtu zemí a zároveň je čím dál tím dražší. Jak se připravit na takovou budoucnost?

Kolik stojí vzdělání? Srovnání škol doma a v zahraničí | Finax.eu

Těžko říct, jak to bude u nás vypadat za deset nebo patnáct let, ale se zhoršujícím se stavem veřejných financí můžeme předpokládat, že systém nebude tak štědrý, jako je dnes. Je totiž možné, že už vaše děti budou muset za svůj vysokoškolský titul platit i na státních školách a nemusí to být málo.

Vysokoškolské vzdělání je více než zralé na reformy, přičemž jedním z jeho nejpalčivějších problémů je financování. Už dnes se ozývají hlasy volající po různých formách zpoplatnění pro mediky, jiní rozšiřují návrhy pro všechny studenty. Zpoplatnění škol může být už jen otázkou odvahy některého budoucího ministra či ministryně školství a vlády.

Takže kromě nákladů spojených s životem v jiném městě může vaši peněženku zatížit i samotné školné. I kdyby zůstaly vysoké školy zdarma jako dnes, příští student stále potřebuje ubytování, stravu, dopravu, učebnice, peníze na různé administrativní poplatky a nějaké to kapesné.

Pokud byste chtěli děti poslat za kvalitnějším vzděláním do zahraničí, třeba počítat s relativně vysokými životními náklady. Důvod je jednoduchý. Kvalitní vysoké školy se zpravidla nacházejí ve vyspělejším, tedy i dražším světě, ať už v západní Evropě nebo v USA. A nelze zapomínat na cenu samotného vzdělání. Na většině zahraničních škol se školné platí.

Pro představu, jeden rok studia ve Velké Británii stojí jen na školném přibližně 250 000 korun. Aktuálně na to evropským studentům půjčuje britská vláda, což po Brexitu pravděpodobně skončí. Roční životní náklady ve Spojeném království dosahují pro studenta přibližně 300 000 korun, cenovka za tříleté studium se tedy snadno vyšplhá na více než 1 500 000 korun.

Naplánujte si 15-minútový hovor zdarma

Pomôžeme Vám začať a dozvedieť sa viac o Finaxe.


Mezi populární země pro české studenty patří Nizozemsko a Belgie, které se mohou pyšnit kvalitními univerzitami a dobrou úrovní života. Roční školné se v těchto zemích pohybuje okolo 25 000 korun, za všechno ostatní utratíte za rok skoro 250 000 korun. Bakalářské studium tak stojí 825 000 korun.

Studium na Slovensku je stejně zdarma jako u nás a stejně platí, že tento stav se může v průběhu dalších let změnit, hlavně pro "zahraniční" studenty. Pokud byste svého potomka chtěli vyslat na Slovensko, ročně vás to na jiných výdajích bude stát přibližně 82 250 Kč.

Za možnost mít doma bakaláře, tak u sousedů zaplatíte 247 250 Kč, za magistra či inženýra 412 000 korun. Tato částka by se zavedením školného mohla navýšit o deseti tisíce.

Úplný extrém pro nás je studium na kvalitní škole v USA, které bez stipendia stojí od (1 250 000) do (1 750 000 korun) ročně, včetně nákladů na život. Čtyřleté studium, po kterém se uděluje něco jako bakalářský titul, může tedy stát i 5 000 000 korun.

Samozřejmě, ať už by šlo vaše dítě studovat kamkoliv, část nákladů může pokrýt různými stipendii, popřípadě brigádou během studia. Na druhé straně je určitě lepší být připraven na horší scénáře a nespoléhat se na stát či dobrou situaci na trhu práce.

V zahraničí je běžné, že rodiče svým ratolestem šetří na studium od narození. Je načase, aby stejně začali uvažovat i čeští rodiče. Dlouhodobé spoření i při nižších částkách může připravit dítěti dobré "startovné" pro jeho vysokoškolský život, v lepším případě zcela pokrýt jeho potřeby během celého studia.

Začnite investovať už dnes 


Pokud začnete svým dětem šetřit na studium, dokud jsou ještě malé, stačí vám malými vklady postupně zainvestovat polovinu potřebné částky. O zbytek se postará akciový trh, který posledních 120 let vydělává v průměru více než 9% ročně.

Na naspoření zmíněných 412 000 korun potřebných ke studiu v Bratislavě by vám stačilo spořit 900 korun měsíčně při Finax strategií 100/0. Tak byste za 18 let života dítěte celkově vložili méně než 195 000 korun). Jak je to možné? Trik je velice jednoduchý, investujete dlouhodobě a využíváte efekt složeného úročení.

Klíčový je při investicích čas. Čím dříve svému dítěti začnete šetřit, tím méně musíte reálně vložit. K dispozici máte zpravidla minimálně 10 let, což je dostatečně dlouhá doba pro získání nadprůměrných výnosů bez podstoupení zásadnějšího rizika.

Nechajte vaše peniaze zarábať 

Vyskúšajte lacné pasívne investovanie bez daní.


Spoléhat se na stát a doufat, že vysoké školy budou i nadále zdarma, nemůžete. Nástupem robotizace se stává kvalitní vzdělání stále klíčovější a tento trend se bude už jen násobit.

A co když bude kvalitní vzdělání za 15 či 20 let zdarma a podporované státem? Výborně, v takovém případě se vám podařilo našetřit svému dítěti potřebné peníze na koupi bytu či na jiné výdaje na start do samostatného života. Nebo sobě na cestu kolem světa či slušný důchod. To je to nejhorší, co se vám může stát, pokud se rozhodnete šetřit svým dětem na vzdělání už dnes.

Radi vám poradíme!
Naplánuj si hovor
phone-icon