Najnovšie
Náročnosť

Usporedba ulaganja nakon teških 6 mjeseci

Pogledajte kako su se kretali portfelji, Finax Inteligentnog investiranja i najpopularniji investicijski fondovi u prvoj polovici 2022. Donosimo vam popularnu redovitu usporedbu uspješnosti Finaxovih investicijskih strategija i konkurencije.

Ostvarite velikodušan popust, investirajte jeftinije, bilo da ste novi ili postojeći Finax klijent. Prenesite svoje investicije na Finax i mi ćemo upravljati do 50% vrijednosti prenesene investicije besplatno 2 godine.

Želim više informacija o popustu za prijenos ulaganja.

U usporedbi Finaxa s konkurencijom na dan 30. lipnja 2022. pronaći ćete:

Čak i ako 2022. godina još nije završila, zasigurno će se svojim tržišnim kretanjima ući u povijest.

Svijet se još nije niti u potpunosti oporavio od pandemije a već se morao suočiti s novim izazovima. U 2022. godini globalno gospodarstvo ušlo je na valu rastućih cijena. Ubrzo nakon proslave Nove godine, Rusija koja je napala susjednu Ukrajinu, preuzela je medijske naslove te time taj ne sretni status preuzela od koronavirusa.

Tempo inflacije ubrzao se tijekom prvih šest mjeseci, dosegnuvši najvišu razinu u hrvatskoj povijesti. Na reakciju središnjih banaka nije trebalo dugo čekati. Nakon 16 godina došlo je vrijeme za zaoštravanje monetarne politike, odnosno naglo povećanje kamatnih stopa a pojmovi recesija i geopolitički rizik su se vratili u rječnik investitora.

Ova nepovoljna situacija punom se snagom odrazila i na razvoj financijskih tržišta. Dionice diljem svijeta kontinuirano su padale od početka godine, sve dok nisu ušle u medvjeđe tržište (pad veći od 20%).

Niti obveznice ove godine nisu pružile tradicionalnu zaštitu. Kombinacija visoke inflacije, rastućih kamatnih stopa i rekordnih cijena obveznica, kao i još uvijek relativno jaka ekonomija, negativno su utjecali na njihove cijene. Krajem lipnja gubici na obveznicama bili su među najvećima u povijesti.

Financijska tržišta ne pamte polugodište u kojem su dionice i državne obveznice zabilježile dvoznamenkasti pad. Osim odabranih roba i valuta, investitori se u slučaju klasa imovina kojima se javno trguje nisu imali gdje sakriti. Nakon dvije godine snažnog rasta, prva polovica 2022. investitorima je donijela gubitke.

Pogledajmo kako su upravitelji imovine u Hrvatskoj prebrodili ovo teško razdoblje.

Dok čitate, imajte na umu da će svaki pad na financijskim tržištima za nekoliko godina biti smatran kao izvrsna prilika za povećanje imovine i financijskog blagostanja. I baš kao što investicijska legenda Warren Buffett koristi trenutne padove kako bi povećala ulaganja u dionice, to bi trebao učiniti svaki investitor koji želi biti uspješan.

Napomena: Svi podaci koji se odnose na povijesni razvoj Finaxovih portfelja kreirani su na temelju povratnog modeliranja podataka. Metodu modeliranja povijesne izvedbe smo opisali u blogu. Prošli rezultati nisu jamstvom budućih rezultata i vaše ulaganje može rezultirati gubitkom. Saznajte koje rizike preuzimate prilikom ulaganja. Podaci korišteni u izračunu učinka temelje se na iznosima u EUR i HRK. Rezultati iz HRK preračunati su u EUR po spot tečaju EUR-HRK (izvor: Europska središnja banka). Povrat vašeg ulaganja može se povećati ili smanjiti kao rezultat valutnih fluktuacija ako je vaše ulaganje izvršeno u valuti koja nije korištena u izračunu učinka.

Dinamična ulaganja

Razvoj dinamičkih ulaganja temeljenih primarno na vlasničkim ulaganjima može se lako procijeniti iz medvjeđeg tržišta prisutnog na većini ključnih dioničkih indeksa. U usporednim tablicama dominirale su crvene brojke.

Međutim, povećana volatilnost (fluktuacija cijena) i niža korelacija sektora nude aktivnim menadžerima prostor da se istaknu i generiraju tzv. alfau (višak prinosa u usporedbi s usporedivim indeksom u smislu investicijskog fokusa fonda). U sljedećim tablicama vidljivo je je li neki upravitelj imovine, čije je rješenje dostupno u Hrvatskoj, iskoristio ponuđenu priliku.

One uspoređuju rezultate modeliranih Finax portfelja i uzajamnih fondova u klasi rizika 5 (promjenjivost prinosa iznad 10%), ili 6 (volatilnost iznad 15%) prema SRRI metodologiji.

Niti jedan Finaxov portfelj ne spada u 6. skupinu rizika. Međutim, povećana volatilnost tržišta posljednjih godina premjestila je portfelj 60/40 (dionice/obveznice), koji je od osnutka Finaxa bio u 4. skupini, u 5. skupinu rizika.

Usporedba ulaganja nakon teških 6 mjeseci | Finax.eu

Modelirani 100% dionički portfelj deprecirao je za -7,5%. Rezultati usporedivih uzajamnih fondova su slični. Unatoč padu dionica u prvom polugodištu, dugoročni prinosi ostaju atraktivni i potvrđuju da se na investiranje ne smije gledati kratkoročno (nekoliko godina).

Što je inteligentno investiranje uz Finax?

Iz tablice je vidljivo da je na rok od godine dana volatilnost tržišta utjecala i na performanse naših najdinamičnijih portfelja. Međutim, vidljivo je i da naši najdinamičniji portfelji, kao i uvijek, dokazuju da vrijeme na tržištu radi za pasivnog investitora te su performanse najših najdinamičnijih portfelja uvjerljivo bolje od svih ostalih navedenih fondova već od perioda od 3 godine naviše.

Usporedba modelirane izvedbe sa stvarnim računima

U prošlim usporedbama uveli smo provjeru Finaxovih modeliranih rezultata na razvoju stvarnih računa Finaxovih klijenata. U komunikaciji radimo s modeliranim portfeljima, budući da je svaki račun klijenta u Finaxu individualan i razvoj pojedinačnih računa se može malo razlikovati zbog različitog vremena depozita, vremena rebalansa i raznih popusta koje nudimo.

Najpoznatiji računi u Finaxu su dva transparentna računa Dominika Hrbatyja. Njegov prvi račun s jednokratnim depozitima i portfeljem 80/20 (dionice/obveznice) postigao je rezultat od -8,88% tijekom prethodne godine od 30. lipnja 2022., što je u potpunosti u skladu s modeliranim brojkama portfelja.

Usporedba ulaganja nakon teških 6 mjeseci | Finax.eu

Dominik je uplatio izvanredni depozit od 10.000. eura nakon invazije ruskih trupa na Ukrajinu, stoga vrijednost njegovog računa na dan 30.6.2022. nije niža za gubitak u odnosu na stanje prije godinu dana.

Bacite pogled na Dominov račun.

I vi možete ulagati pod istim uvjetima.

Ako pogledamo račun klijenta sa 100 %-nim dioničkim portfeljem, čiji smo uzorak također koristili u usporedbi na kraju 2021., nalazimo 12-mjesečnu izvedbu od -6,99%, što je nešto bolje od ocjene modelirane strategije (-7,45%).

Usporedba ulaganja nakon teških 6 mjeseci | Finax.eu

Na našem drugom poznatom transparentnom računu u Finaxu, Ivan Chrenko je promijenio strategiju na svom računu na 100 %-ni portfelj dionica. Jednako je tako krajem veljače iskoristio pad burzi izvanrednom uplatom. Ovdje možete vidjeti kako izgleda njegov račun.

Balansirana ulaganja

Investicijski svijet u pravilu uravnoteženim strategijama smatra ulaganja koja su miks dionica i obveznica s približno istim omjerom obje komponente. Prema uredbi SRRI, u balansirana ulaganja ubrajamo instrumente ili rješenja čija je volatilnost prinosa između 5 i 10%.

U slučaju Finaxa, riječ je o portfeljima s udjelima od 30% do 50%. U našem slučaju ostatak čine obveznice. Kao što smo već spomenuli, portfelj 60/40 prvi je put ispao iz ove skupine te time ušao u rizičniji razred.

Pozorniji čitatelj je već pri usporedbi dinamičkih rješenja primijetio da su u protekloj godini rješenja s većim udjelom obveznica postigla paradoksalno lošiju izvedbu od rizičnijih strategija s većim ponderom dionica. Uzrok ove vrlo neobične pojave nalazi se u spomenutoj i donekle neviđeno lošoj godini za obveznice.

Ističemo da ovogodišnji razvoj obveznica ne može biti razlogom za promjenu strategije ulaganja investitora. Investicijska strategija predstavlja put do investicijskog cilja i uzima u obzir profil rizika, očekivanja, investicijski horizont i investicijski cilj investitora s jedne strane, te prosječni povijesni prinos pojedinačne imovine s druge strane, čime se u potpunosti uračunavaju negativna razdoblja financijskih tržišta.

Obveznice se po karakteru ne razlikuju od dionica. Isto tako, pad njihovih cijena predstavlja zanimljivu priliku i višu vrijednost za budućnost.

Usporedba ulaganja nakon teških 6 mjeseci | Finax.eu

Obično mirno tržište obveznica obilježila je uznemirenost i zabrinutost inflacijom, povećanjem kamatnih stopa, pa čak i mogućnošću recesije. Trend volatilnosti obveznica vidljiv je stoga i u našim balansiranim portfeljima. Naš portfelj 50/50 u prvih 6 mjeseci zaostaje za nijansu u performansama samo jednog fonda tj. PBZ Global fonda ali se na period veći od 10 godina uvelike odvaja performansama od ostatka konkurencije. Trenutni trendovi naglašavaju koliko je bitno vrijeme provedeno na tržištu. Dug investicijski rok pasivnim investitorima pruža najbolju zaštitu od kratkoročnih fluktuacija.

Konzervativna ulaganja

U polugodišnjim usporedbama redovito ponavljamo da klasa imovine u kojoj pasivno ulaganje izvlači kraći kraj iz niza objektivnih razloga su upravo obveznice (isto bi vrijedilo i za robu) i to je vidljivo u našoj tablici. Detaljnije smo opisali uzroke ovakvog stanja u prošlogodišnjoj usporedbi.

Ti isti čimbenici su se očitovali u protekloj godini. Konzervativnije pasivno ulaganje osjetilo je duža prosječna trajanja obveznica (trajanje izražava osjetljivost cijene obveznice na promjene u kamatnim stopama) u ETF fondovima koje koristimo, i odrazilo se na pad cijena obveznica punom snagom.

Usporedba ulaganja nakon teških 6 mjeseci | Finax.eu

Iako je globalno tržište obveznica uvijek u sjeni u odnosu na tržište dionica, teško je mjeriti pad obveznica na lako razumljiv način, djelomično zato što niti jedan indeks obveznica ne posjeduje naziv Dow Jones industrial average or S&P 500 indeksa dionica.

Jedno mjerilo za američko tržište obveznica investicijskog razreda od kolovoza se naziva Bloombergov agregatni indeks obveznica. Ovaj cijenjeni obveznički indeks, koji odražavaju mnogi burzovni i indeksni fondovi, ove je godine pao za 6,2 posto. To ga prema Bespoke Investment Group stavlja na kurs najgoreg tromjesečnog rezultata od 1980.

Ovi loši povrati nisu ograničeni na američko tržište obveznica. Oni su globalnog opsega, kao i njihovi uzroci - velika inflacija pogoršana rastućim cijenama nafte nakon ruske invazije na Ukrajinu i napori središnjih banaka da obuzdaju inflaciju.

Indeks Bloomberg Global Aggregate, usporediva mjera globalnih obveznica, do sada je ove godine pao za 6,6 posto i za 11 posto u odnosu na visoku vrijednost u siječnju, što je prema Bloombergu jedno od najgorih padova od osnutka tog indeksa 1990. godine.

Iskoristite niže cijene kako biste ostvarili veće povrate

Ulaganje nije sprint, već maraton. Ako želite biti uspješni u ulaganju i izgraditi zadovoljavajuće bogatstvo, trebate gledati mnogo godina unaprijed, idealno desetljeća.

Na ovim dugim vremenskim horizontima, niske naknade, široko rasprostranjen rizik, porezne olakšice i izbjegavanje pogrešnih odluka odlučuju o ishodu ulaganja. Svim ovim parametrima najviše se približava pasivno ulaganje.

Usporedite vrijednost i trošak svojih ulaganja s inteligentnim investiranjem u Finaxu. Ako ne možete pronaći podatke o svojem fondu ili vam je potreban savjet, slobodno nas kontaktirajte.

Naplánujte si 15-minútový hovor zdarma

Pomôžeme Vám začať a dozvedieť sa viac o Finaxe.

Osim toga, diskontne cijene klasa imovina kojom se trguje nude izvrsnu priliku da započnete ulagati ili da svoja ulaganja prebacite na bolje rješenje. Kupnja dionica ili obveznica po nižim cijenama znači mogućnost veće zarade u budućnosti. Tako je uvijek bilo i nema razloga za pretpostavku da će u budućnosti biti drugačije.

Niži tečajevi fondova zanimljivi su za promjenu ulaganja i s poreznog aspekta. Neće vam se stvoriti porezna obveza vam ili će vam biti znantno niža nego kad su cijene bile na svojem vrhuncu.

Napomena: Porezni tretman ovisi o individualnim okolnostima svakog klijenta i može biti podložan promjenama u budućnosti.

Treća atraktivna prednost pri prijenosu investicije je popust koji Finax nudi svim klijentima. Ukoliko dokumentirate raskid ulaganja kod konkurenta i prijenos sredstava na račun u Finaxu, mi ćemo 2 godine bez naknade upravljati s 50% vrijednosti prenesene investicije.

Počnite ulagati već danas, jednostavno online ili putem Finax mobilne aplikacije. Otvorite račun za samo 10 minuta i mi ćemo vam oko toga pomoći. Odabrat ćemo vam odgovarajući portfelj i nakon završetka registracije vi više ne morate brinuti ni o čemu.

Preuzmite našu aplikaciju.

Investirajte brzo i jednostavno.

Metodologija usporedbe i odabrani investicijski fondovi

Popularne investicijske fondove nazivamo najvećim investicijskim fondovima ili fondovima s najvećom neto prodajom u protekloj godini u pojedinim kategorijama prema vrsti imovine u koju ulažu (dionički, mješoviti i obveznički).

Međusobne fondove uspoređujemo sa Finaxovim strategijama prema razini rizika i povrata utvrđenoj SRRI metodologijom Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala (ESMA), koja je obvezna za investicijske fondove i svrstava ih u 7 kategorija rizika. Više informacija o SRRI možete pronaći ovdje.

Za usporedbu odabrali smo 18 fondova različitih društava za upravljanje. Na dan 1.7.2022. imovina dioničara ovih fondova premašila je 4,7 milijarde kuna.

Ispod su navedeni usporedni fondovi s navedenom tekućom naknadom (izvorni dokument KIID) i veličinom imovine pod upravljanjem fonda u Hrvatskoj (izvor: stranice službenih upravitelja imovine fonda):

Finax naplaćuje naknadu za upravljanje portfeljem od samo 1% godišnje. + PDV (20%) i naknada za obradu plaćanja do 1000 eura 1% + PDV (20%) (cjenik usluga), koje možete dodatno smanjiti izdašnim popustima.

ZB Invest:

  • ZB Aktiv, 2.3%, 148,28 mln. HRK
  • ZB Bond, 1,3%, 1.199,45 mln.HRK
  • ZB Global, 2.3%, 272,70 mln. HRK

InterCapital:

  • Global Equity - Klasa B, 3,25%, 139,40 mln. HRK
  • SEE Equity - Klasa B, 3,25%, 211,61 mln. HRK
  • Balanced - Klasa B, 2,45%, 127,02 mln. HRK
  • Bond Fond- Klasa B, 1,6%, 107,58 mln. HRK
  • Income Plus - Klasa B, 2%, 210,88 mln. HRK

Eurizon Asset Management:

  • Equity Fond, 2,4%, 334,05 mln. HRK
  • Global Fond, 2,44%, 428,18 mln. HRK
  • Conservative 10, 1,26%, 493,54 mln. HRK
  • Bond Fond, 1,69%, 554,44 mln. HRK

OTP Invest:

  • Indeksni, 1%, 160,18 mln. HRK
  • Uravnoteženi Fond, 2,18%, 59,22 mln. HRK

Allianz Invest:

  • Equity, 2,64%, 32,45 mln. HRK
  • Portfolio, 2,64%, 108,19 mln. HRK

HPB Invest:

  • Global Fond, 2,55433%, 85,03 mln. HRK

Raiffeisen Invest:

  • Harmonic, 2,15%, 113,50 mln. HRK
Radi vám poradíme!
Naplánuj si hovor
phone-icon